Ana SayfaHaberlerMüzik tarihinin en kötü kararları

Müzik tarihinin en kötü kararları

Müzik tarihinin sizce en kötü kararları neler? Yersiz açıklamalar, yanlış kararlar, hit bir şarkıyı reddetmek ve daha nicesi…

Hatasız kul olmaz. Hepimiz günlük hayatımızda yanlış kararlar alabiliyoruz ama söz konusu şarkıcılar olduğunda işin rengi değişebiliyor. Rolling Stone müzik tarihinde felaketle sonuçlanmış olan alınmış en kötü 50 kararı yayınladı. Biz de bunlar arasından en dikkatimizi çekenleri sizlerle paylaşmak istedik.

Verdikleri kararlarla geri dönüşü olmayan bir yola giren o isimlerin yaptıklarını hatırlayalım.

The Rolling Stones

The Rolling Stones 1969 Amerika turnesinde öyle kötü bir karar aldı ki bu karar bir kişinin ölümüne neden oldu. Altamont Speedway ücretsiz festivalinde gerçekleşen Woodstock benzeri konserde yiyecek temininden, yetersiz tuvalete birçok sorun vardı, ancak bundan da önemlisi sahneyi çevreleyecek olan güvenlikti. The Rolling Stones güvenliği sağlamak amacıyla Hells Angels‘la anlaştı. Hells Angels, II. Dünya Savaşı gazileri tarafından kurulan bir motosiklet kulübüydü, ancak aynı zamanda ABD ve Interpol tarafından organize suç örgütü olarak tanımlanmışlardı. Konser sırasında 18 yaşındaki Meredith Hunter adlı bir izleyici sahneye yaklaştığı sırada Hells Angels üyeleri tarafından uzaklaştırılmış, ardından Hunter bir tabancayla sahne önüne geri dönmüş ve güvenlik tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Bu olay, müzik sahnesinin “savaşma seviş” sloganını attığı dönemde yaşanan en tatsız olaylardan biri olarak müzik tarihine geçti. 

rolling stones

Kanye West

Söz konusu Kanye West olduğunda aldığı kararlar ve yaptıkları üstüne koskoca bir dosya konusu hazırlanabilir. Ancak kırılma noktası ne zamandı diye araştıran yakın zaman müzik tarihçileri, 2009 yılındaki MTV Video Müzik Ödülleri’ni Kanye West‘in “deliliğinin” kırılma noktası olarak tanımlıyor. O gece En İyi Kadın Müzik Videosu ödülünü alan Taylor Swift, konuşmasını yaptığı sırada Kanye West sahneye atlamış, Swift’in konuşmasını bölüp şöyle demişti: Taylor, senin adına mutluyum. Konuşmanı bitirmene izin vericem ama Beyoncé tüm zamanların en iyi videolarından birini yaptı. Bütün zamanların en iyi videolarından birini!” Bu sözlerin ardından ödül töreninden atılan Kanye West, başkası adına utanılan o anlardan birine imza atmış oldu, sonrası da zaten bildiğiniz üzere çorap söküğü gibi geldi.

kanye west

Henüz dijital platformlar yokken bildiğiniz üzere Napster üzerinden albümleri ve şarkıları indiriyorduk. İşte tam o dönemde, 2000 yılında, Metallica öyle bir karar verdi ki binlerce hayranını karşısına almış oldu. Aslında Metallica, Napster’ı müzik endüstrisi açısından büyük bir tehdit olarak görmekte haklıydı. ‘I Disappear’ adlı şarkılarının henüz yayına hazır olmadan Napster’a sızdırıldığı için de dehşete düşmekte ve kızmakta haklıydı. Ancak grup bu olayın üstüne 30 binden fazla Metallica hayranının Napster tarafından yasaklanması talebinde bulunarak çizgiyi aşmış oldu. Alacakları tepkinin evrensel boyutta olacağını düşünmeden yıllarca bir kara leke gibi üstlerine yapışan bu tepki müzik tarihinin en kötü kararları arasındaki yerini aldı.

metallica

Britney Spears

Tricky Stewart, Rihanna‘nın seslendirdiği, Grammy ödüllü ‘Umbrella’ şarkısını aslında Britney Spears‘ın söyleyeceğini hayal ederek yazmıştı. 2003 yılında ‘Me Against the Music şarkısında Spears ile birlikte çalışan Stewart, bu şarkıyı her ne kadar ona uygun görmüş olsa da Spears o dönem kendi sorunlarıyla uğraşıyordu ve bu parça şarkıcının ekibine gönderildiğinde kayda değer bulunmayıp reddedildi. Nasip Rihanna‘nınmış demekten başka bir söz kalmıyor geriye. Çünkü şarkı yayınlandığı anda dünya listelerinde bir numaraya yükseldi. Eğer Britney bu şarkıyı söylemiş olsaydı, şu an bildiğimiz pop müzik tarihi daha farklı olabilirdi.

britney spears

Chris Cornell tarihler 2009’u gösterdiğinde üçüncü solo albümü “Scream”i yayınladı. Bu albümde Timbaland ile çalışan ve ‘Part of Me’ şarkısını yayınlayan Cornell, hayranları tarafından büyük tepki almıştı. Cornell bu şarkıyı hem hip hop hem de 90’lar rock tutkunlarına hitap etmek için bir şans olarak görmüş ve müziğinin sınırlarını genişletmek istemişti. Ancak kimse kendisinden böyle bir şarkı beklemiyordu. Albüm eleştirmenler tarafından gaddarca eleştirildi, şarkıların hepsi eleştiri yağmuruna tutuldu ve iki yıl içinde Cornell, Soundgarden ile yeniden bir araya gelerek hiçbir şey olmamış gibi davrandı.

David Bowie

Müzik dünyasında uyuşturucu bağımlılığının ne kadar kötü kararlar aldırdığını, yanlış hamlelere ve hatta kaybedilen hayatlara neden olduğunu hepimiz biliyoruz. Bundan nasibini alan isimlerden biri ise David Bowie‘ydi. Bowie uyuşturucuyla mücadelesinden galip çıkmış olsa da bu durumun akıl sağlığını bir dönem etkilemiş olduğu kesin. 1976 yılında verdiği bir röportajda, “Faşizme güçlü bir şekilde inanıyorum. Adolf Hitler ilk rock star’lardan biriydi” açıklamasında bulunmuştu. Hatta bu açıklamayı yaptığı dönemde Londra’da Nazi selamı verirken, bir karesi çekildi. Bowie her ne kadar bu iddiaları kabul etmese de o dönem yaptığı bu açıklama müzik tarihinin en kötü kararları arasına geçmiş oldu.

david bowie

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR