Ana SayfaHaberlerMüzik zevkiniz de virüs gibi bulaşıcı olabilir mi?

Müzik zevkiniz de virüs gibi bulaşıcı olabilir mi?

Kanada’da yapılan yeni bir çalışma dinlediğiniz müziğin çevrenize tıpkı bir virüs gibi hızla yayılabileceğinin çarpıcı sonuçlarını ortaya koydu. Yani evet, müzik zevkiniz de bulaşıcı olabilir! 

The Guardian’ın haberine göre Kanada’da bulunan McMaster Üniversitesi’nden Dora Rosati, bulaşıcı hastalıkların nasıl yayıldığını bulmak için matematiksel formüller kullanarak şarkıların nasıl yayılarak popüler olduklarını araştırdı. Rosati ve ekibi, “MixRadio” adında şu an kullanılmayan bir dijital müzik sağlayıcıda yer alan 1,4 milyar şarkılık veri setini kullanarak araştırmayı yürüttü.

2007 ve 2014 yılları arasında Birleşik Krallık’ta en fazla indirilen bin şarkıya odaklanarak epidemik hastalıklar için uygulanan modelle zamanla trend şarkıların nasıl değiştiğini inceledi.

Peki en çok yayılan tür hangisi? Aklınıza pop müzik geliyor olabilir ama aslında bu sorunun cevabı elektronik müzik. Hatta pop müzik rock ve hip-hop türlerinin gerisine kalıyor. Bir elektronik türü olan elektronika en hızlı yayılım gösteren müzik türü. Araştırmada elektronikanın kızamıktan 190 kat daha bulaşıcı bir müzik türü olduğu söyleniyor.

Rosati, “Hastalığın yayılmasına yol açan toplumsal süreçlerle şarkıların yayılmasında da karşılaşılması mümkün olabilir. Bu, özellikle müzik ve bulaşıcı hastalıkların toplumsal bağlar üzerinden kitlelere yayıldığı fikrini destekliyor” diyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR