Beyoncé’yle at sineğinin ne gibi bir ilişkisi var? Justin Timberlake ve Ryan Gosling kardeş mi? İşte ünlü müzisyenler hakkında sizi şaşırtacak bilgiler. 

Şarkılarıyla bizi alıp başka diyarlara götüren müzisyen ve gruplarla ilgili sıra dışı pek çok gerçek var. Mesela Janet Jackson’ın YouTube’un kurulmasında, Superbowl performansı sırasında başına gelen talihsizlikle doğru orantılı bir ilgili olduğunu herkes bilmez. Coldplay’in solisti Chris Martin’in başarılarla dolu akademik geçmişini ya da Google Görsellerle Jennifer Lopez’in çok yakından ilişkini olduğunu da… İşte okuduğunuzda sizi oldukça şaşırtacak 12 tuhaf bilgi. 

Google Görseller Jennifer Lopez sayesinde var

İşte buna inanamayacaksınız! Jennifer Lopez’in 2000 yılında Grammy’de giydiği elbise, Google Görseller’in yaratılmasına yol açtı. Bu elbiseyi ertesi gün çok sayıda insan aratmaya başladı. Ve kimse düzgün bir kaynak bulamadı. Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt de Google veritabanını oluşturma kararı aldı. Bu veritabanı, bugün kullandığımız Google Images, yani Google Görseller. Hızlı bir arama yaparak internette görsel bulmayı Jennifer Lopez’e borçluyuz. Bu arada meraklısına not, elbisenin markası Versace.

jlo 2

YouTube Janet Jackson sayesinde kuruldu

YouTube, 2004’te kurucu ortaklar Chad Hurley, Jawed Karim ve Steve Chen tarafından, Janet Jackson’ın da dahil olduğu ilginç bir olaydan sonra kuruldu. Şirketi kurma fikirleri iki belirli olaydan kaynaklanıyordu ve Jackson’ın 2004 Super Bowl sırasında yaşadığı aksaklık bunlardan biriydi. Canlı yayında Jackson’la dans eden Justin Timberlake, yanlışlıkla Jackson’ın göğsünü açtı. Milyonlarca izleyici bu anı tekrar görmek istedi. Hatta bu skandala “Nipplegate” adı verildi. İşte YouTube böyle doğdu…

 

“Umbrella”nın ilk sahibi Rihanna değildi

2007’de, Rihanna bugün olduğu kadar önemli değildi. Belki de bu yüzden şarkı yazarlarının iTunes’u çökerten hit single “Umbrella” için ilk tercihi değildi. Başlangıçta, şarkı yazarları Britney Spears’ın şarkıyı söylemesini istediler ve ikinci tercihleri ​​Mary J. Blige oldu. Hem Britney hem de Blige şarkıyı reddetti. Island Def Jam ise, o zamanlar Barbadoslu yeni bir şarkıcı olan Rihanna için şarkıyı satın aldı. “Umbrella” çıktıktan birkaç ay sonra Billboard Hot 100’de bir numara oldu ve Rihanna’yı Rihanna yapan süreç başladı.

 

Whitney ve Saddam bağlantısı 

Saddam Hüseyin’in 2002’deki Irak başkanlık kampanyası sırasında, onun kampanya şarkısı Whitney Houston’ın “I Will Always Love You” şarkısıydı. Irak’taki Baath partisinin bir üyesi olan Saddam için Amerikalı bir pop yıldızının eserini kullanmakta sorun yoktu. Sonunda da %100 oyla başkanlığı kazandı. Bu galibiyetten sonra “I Will Always Love You” şarkısı radyolarda defalarca çaldı. 

 

Keşfedilen böceğe Beyoncé’nin ismi verildi 

1981’de keşfedilen ancak 2011 yılına kadar bilimsel olarak sınıflandırılmayan bir at sineği türü, Beyoncé’nin adını aldı. Avustralya’nın Queensland kentinde bulunan bu at sineği, şimdi “Scaptia Beyonceae” bilimsel adını taşıyor. Herhalde böceği isimlendirmesi gereken bilim insanı büyük bir Beyoncé fanıydı. 

beyonce bug

Britney için İsrail’deki seçimler ertelendi 

2017 yılında Britney Spears’ın Tel Aviv’de vereceği konserin günü 3 Temmuz’du. O gün aynı zamanda İsrail İsçi Partisi’nin ön seçimleri vardı. Konser günü belli olunca, seçimin tarihi 4 Temmuz’a ertelendi. Çünkü pek çok insanın o gün oy vermeye gitmeyeceği düşünülüyordu. Üstelik Britney için de fazlasıyla güvenlik önlemi alınmalıydı. Bu da seçim gününün değişmesinde bir etken oldu. 

britney 2

Chris Martin’in Latince ve Yunanca’da derecesi var

Coldplay solisti Chris Martin’in müzikle birlikte pek çok yeteneği daha var. Martin,  University College London’da okurken Latince ve Yunanca eğitimi aldı. Daha sonra da sınavları dereceyle verdi ve onur derecesiyle mezun oldu. Martin Latince ve Yunanca dilleri, kültürleri ve edebiyatı hakkındaki bilgilerini şarkı yazarken kullanıyor. Mesela Coldplay’in “Something Just Like This” adlı şarkısında, Martin’in Aşil ve Herakles’e olan göndermelerini duyuyorsunuz. Coldplay’in bazı şarkılarının tarihten ilham aldığını bilmek çok güzel.

 

Maroon 5’ın ilk ismi korkunçtu 

Maroon 5’ın kurulduğunda ilk isimleri Kara’s Flowers idi. Sebebi basitti, Kara adında bir sınıf arkadaşları vardı. Grup bu isimle 6 yıl müzik yaptı. Sonunda 2000 yılında gruba bir gitarist geldi ve Octone Records’la anlaşma imzalama yoluna girdiler. Plak şirketi de gruba isimlerini değiştirmeleri yönünde bir baskı yaptı. Grubun adı neden Maroon 5 oldu bilmiyoruz ama bu isim değişikliğinin çok isabetli olduğunu söyleyebiliriz. 

maroon5 2

Justin Timberlake ve Ryan Gosling kardeş gibi büyüdü

Neden kardeş gibi değiller bilmiyoruz ama Justin Timberlake ve Ryan Gosling kardeş gibi birlikte büyüdüler. Timberlake’in annesi, her ikisi de çocukken, ünlü çocuk dizisi Mickey Mouse Club’da bir yıl boyunca Gosling’in yasal koruyucusuydu. Gosling Kanadalı olduğu için, bir Disney şovunda oynaması için ABD’de kalması gerekiyordu. Bunun için de bir yasal koruyucu gerekliydi. Timberlake’in annesi Gosling’i eve aldı ve iki çocuk birlikte büyüdü. Bu deneyimden sonra neden arkadaş olmadıkları ilginç. Belki de hiçbir zaman iyi anlaşamadılar. 

ryan gosling justin timberlake

Spice Girls’ün ismini bir gazeteci koydu 

90’ların sonu ve 2000’lerde fırtınalar estiren Spice Girls’ü unutmak mümkün değil. Her birinin grup adlarının temasıyla birlikte gerçekten havalı, akılda kalan sahne adları vardı. Onlar ünlü Scary Spice, Sporty Spice, Baby Spice, Posh Spice ve Ginger Spice olarak biliniyordu. Ama isimlerini kendileri bulmadılar. Bir gazeteci onlar hakkında yazarken, gerçek isimlerini hatırlayamadı ve onlardan aldığı ilhamla kızlara “baharat kızlar” dedi. Kızlar bu ismi çok akılda kalıcı buldu ve Spice Girls bir döneme bu isimle damgasını vurdu. Bir önceki isimleri de Touch idi! 

 

Lily Allen ailesindeki tek star değil 

İngiliz pop yıldızı Lily Allen, Game of Thrones’daki karakterinin adı olan Theon Greyjoy yani Alfie Allen’ın kardeşi… Zaten ikisi de şaşırtıcı derecede birbirine benziyor. Muhtemelen aileleri biri müzik dünyasında diğeri de sinema endüstrisinde başarılı olan bu iki kardeşle gurur duyuyor olmalı. Bu arada Lily Allen’ın kardeşini anlattığı “Alfie” adında bir şarkısı da var. 

lily alfie allen 2

Ne? “Torn” onun şarkısı değil mi? 

90’ları kasıp kavuran “Torn” şarkısını kim unutabilir? Natalie Imbruglia’nın kariyerinde takla attıran bu şarkı, aslında bir cover. Şarkıyı asıl söyleyen kişi, Ednaswap adında bir şarkıcı. Ve çoğu dinleyici bu şarkının orijinalini asla bilmiyor.  Imbruglia 1997 yılında bu şarkıyla 1 milyonun üzerinde bir satış grafiği yakaladı. Orijnalinden iyi cover dedikleri bu olsa gerek. 

 

KAYNAKLAR: GQ, NME, Insider, The List,  Spin, Capital FM, NY Post, CNN, The Conversation, NY Times, Vice, BBC Türkçe