Ana SayfaHaberlerMüzisyenlerin yeni belası AI ve Drake'in tepkisi

Müzisyenlerin yeni belası AI ve Drake’in tepkisi

Hayatımızın merkezine çığ gibi düşen ve büyümeye devam eden AI konusu özellikle müzik dünyasından büyük tepkiler çekmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Nick Cave‘in tepkisinden bahsetmiştik. Şimdi de söz Drake’de!

Geçtiğimiz günlerde yeni bir Drake ve The Weeknd işbirliği yayınlanır gibi oldu. “Gibi oldu” çünkü aslında tam da olamadı… Drake’in sesinin yanına bir de yapay zeka tarafından üretilen ve The Weeknd’e benzeyen başka bir sesin eklendiği ‘Heart on My Sleeve’ adlı bir şarkı bu hafta sonu TikTok’ta FYP’yi (for your page) domine etti.
(Şarkıyı hemen aşağıya ekliyoruz ama her an kaldırılabilir!)

Hatta öyle bir şarkı ki The Weeknd’in eski sevgilisi Selena Gomez hakkında Drake ve The Weeknd arasında atışmalardan oluşan bir şarkı. Kullanıcı adı @ghostwriter977 olan bir TikTok kullancısı tarafından TikTok’ta yayınlanan şarkı kötü ses ve vokale rağmen 10 milyondan fazla görüntülendi. Fakat dün müdahale geldi ve sadece TikTok’tan değil, aynı zamanda 4 Nisan’dan beri yayında olduğu Spotify ve Apple Music’ten kaldırıldı. Her iki sanatçıyla da çalışan plak şirketi Universal Music Group’un talebi üzerine kaldırıldığı söyleniyor ancak bu bilgi henüz doğrulanamadı.

Drake kızdı!

Bu çalışma hakkında Instagram’ında bir hikaye paylaşan Drake “Bu bardağı taşıran son damla” yazdı. Haksız da sayılmaz! İnterneti memnun etse de sanatçıların ve plak şirketlerinin işlerine yönelik tehdit büyüyor gibi görünüyor. Hatta geçtiğimiz haftalarda Drake ve The Weeknd’in başına gelen, Rihanna ve Eminem’in de başına gelmişti.

En az sanatçılar kadar kızgın olan olan UMG (Universal Music Group) yapay zekanın müzik çıktısını sürekli kopyalamasının telif hakkı ihlali teşkil ettiğini ve sanatçıların haklarını korumaya hazır olduğunu söylüyor.

Bir süredir hayatımızda daha da yoğun bir şekilde yer alan AI kim bilir daha ne gibi tartışmalara yol açacak?

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR