Ana SayfaMüzik“Nasıl da geçmişti bütün bir yaz…”

“Nasıl da geçmişti bütün bir yaz…”

“Geçip giden zamanları bir yerlerde bulsam…” diyeceğiniz minik bir nostalji turuyla karşınızdayız. Nasıl olduğunu anlamadık ama hızla yaza giriş yaptık, haliyle bu yaz boyunca çıkacak yeni şarkılara da kulak kesildik. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

Bu yazın şarkısı ne olacak şimdiden bilemiyoruz ama son 10 yılda yazlarımızı hangi şarkılarla geçirdiğimizi biliyoruz. Tıpkı koku hafızamız gibi kulak hafızamız da bizi yanıltmaz, daha ilk melodilerini duyduğumuz anda bazı şarkılar bizi bir yerlere ışınlar. Gelin 10 yıllık küçük bir tura çıkalım ve 10 yıldır hangi şarkılarla yazı selamladık, hatırlayalım.

2022: Harry Styles’ın ödüle doymadığı yıl

Ne çabuk geçti diyeceksiniz ama bu şarkılar tam 1 sene öncesine ait. Harry Styles’ın Grammy ve BRIT dahil onlarca kategoride ödül üstüne ödül aldığı ‘As It Was’ artık eskidi diyebiliriz. Lizzo’nun sosyal medyayı sallayan ‘About Damn Time’ı da geçen senenin hit’leriydi. Türkiye’de neler oldu, hatırlayalım, Güneş “Atlantis” albümünü yayınladı, bu albümden ‘NKBİ’ ve ‘Suçlarımdan Biri’ hit oldu. Hatta 2022 Güneş’in altın yılı oldu da diyebiliriz. KÖFN’ün de ‘Bi’ Tek Ben Anlarım’ını duymadığımız yer kalmadı.

 

2021: Edie iki şarkıyla turnayı duble olarak gözünden vurdu

Şimdi filmi biraz geri sarıyoruz. Dünya 2021 boyunca Olivia Rodrigo’nun “Sour” albümünü konuştu. Ama en büyük hit kesinlikle ‘Drivers License’ oldu. YouTube’da şarkının klibi  450 milyon görüntülenme elde etti. Ve Rodrigo çıkış yaptığı yıl tam 3 Grammy kazandı. 2021’in bir diğer bombası da BTS’ydi kuşkusuz. Grubun ikinci İngilizce şarkısı olan ‘Butter’ın yayınlandığı gün Twitter’da yer yerinden oynadı. 2021 aynı zamanda Edis’in de yılıydı. Popstarın yayınladığı ‘Martılar’ da ‘Arıyorum’ da yaz boyunca her yeri inletti. Sefo’nun ‘Bilmem Mi’yi yayınlaması da 2021’in olayıydı. ‘Bilmem Mi’ yaz boyunca çaldı, hatta okullarda teneffüs müziği de oldu.

2020: Ve pandemi başlar, yer gök Ezhel ve Murda 

Talihsiz bir sene 2020. Tam 3 sene geçtiğine inanabiliyor musunuz? Yüzümüzde maskeler, evlerimizde oturup ne olacağını bilemediğimiz o yıldayız. Dünya DaBaby feat. Roddy Ricch düeti ‘Rockstar’la çalkalanıyordu. Nihayetinde başından geçen bir silahlı soygunu anlattığı şarkısıyla DaBaby Billboard Rap listesinde zirveye oturdu. 2020’de The Weeknd ‘Blinding Lights‘la tozu dumana kattı ama The Weeknd esas Grammy’lerde aday gösterilmediği için de epeyce konuşuldu. Türkiye’de ise Ezhel ve Murda ikilisi en çok dinlenenler arasındaydı. Ezhel’in ‘AYA’sının çalmadığı yer kalmadı. Gazapizm de ‘Unutulacak Dünler’ ve ‘Hiza’ albümüyle pandemiden sağlam çıkmayı başardı.

2019: Bebeleri pistten alalım

2019 yılında en çok konuştuğumuz isim kuşkusuz Billie Eilish’ti. O yaz boyunca Eilish’in “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” albümünü dinledik. Haliyle yazın şarkısı da ‘Bad Guy’ oldu. Dünyada en çok dinlenen bir diğer şarkı da Lil Nas X feat. Billy Ray Cyrus imzalı ‘Old Town Road’du. Tam 4 sene geçtiğine inanamayacaksınız ama Norm Ender magazin programlarında bile çalan ‘Mekanın Sahibi’ni 2019 yazında yayınladı. Ben Fero’nun ‘Demet Akalın’ı ve YouTube’da da zirvede olan Reynmen’in ‘Ela’sını da tüm yaz dinledik.

2018: Drake şov yapıyor, dünya izliyor

Biraz daha geri gidelim. 2018 yazında kulaklarımızda Drake’in ‘In My Feelings’i çalıyordu . Drake aynı zamanda ‘God’s Plan’ ve ‘Nice for What’ı da o yıl yayınladı. 5 yıl sonra ‘God’s Plan’ın YouTube izlenme sayısının 1.4 milyar olduğunu söyleyelim. 2018 aynı zamanda K-Pop’un da yükseliş yılıydı. Blackpink, BTS, EXO gibi grupların ayak sesleri duyulmaya başlamıştı. Yerli listelerde ise Mabel Matiz’in ‘Öyle Kolaysa’sı ve Aleyna Tilki & Emrah Karaduman işbirliği ‘Yalnız Çiçek’ vardı.

2017: Decpacito, Aleyna Tiki’nin pembe ayısı ve Ezhel fenomeni

‘Despacito’nun bir aşağı bir yukarı dolaştığı, hemen her yerde çaldığı bir yıl tabii ki plajlar da bu şarkıya kayıtsız kalamazdı. İçimiz dışımız Luis Fonsi & Daddy Yankee feat. Justin Bieber işbirliği ‘Despacito’ oldu. Ed Sheeran’ın 90’ların ünlü şarkısı ‘No Scrubs’ın bir interpolasyonu olarak kaydettiği ‘Shape of You’ şarkısı da ocak ayında yayınlanmıştı ve tüm yazı esir aldı. Türkiye’de ise en çok Sezen Aksu’dan ‘İhanetten Geri Kalan’ ve Aleyna Tilki’den ‘Sen Olsan Bari’ dinliyorduk. Hatırladınız dimi o pembe ayıyı? 2017 yılında Ezhel’in “Müptezhel” albümü de yayınlandı. ‘Şehrimin Tadı’ ve ‘Geceler’ albümün parlayan yıldızlarıydı. Evet, plajlarda Türkçe rap çalmaya başlamıştı.

2016: Rihanna’nın güzellik işinden önceki son turları 

Takvimler 2016 yazını gösterdiğinde kafamızda çalan ilk şarkı Calvin Harris ve Rihanna işbirliği ‘This Is What You Came For’du diyebiliriz. Zaten birkaç ay sonra Rihanna Fenty Beauty işine girdi ve biliyorsunuz bu seneye kadar uzun süre müzikten uzak kaldı. O senenin yaz aylarında Justin Timberlake’in “Trolls” için yaptığı ‘Can’t Stop The Feeling!’i de tam bir “feel good” şarkısı olarak dinledik. Adele’in ‘Hello’ şarkısı da çok sahiplenildi. Türkiye’de ise Hande Yener ‘Mor’, Murat Boz ‘Janti’ ve Ayla Çelik – Beyaz düeti ‘Bağdat’ en çok dinlenenler arasındaydı. Yaz da bu şarkılarla geçmişti.

2015: Miş miş miş de muş muş muş

Artık epeyce gerilerdeyiz. Tam 8 sene öncesine uzanıyoruz. Taylor Swift feat. Kendrick Lamar imzalı ‘Bad Blood’ ve ünlüler geçidi klibi bu yıl yayınlandı. Haliyle tüm yaz ‘Bad Blood’ dinledik. The Weeknd’in büyük başarı kazanan ‘Can’t Feel My Face’i de temmuzun sonunda yayınlanmasına rağmen listelerin tozunu attırdı. Peki yurdumuzda neler oluyordu? Gülşen ‘Bangır Bangır’la “Yavrum kaldır kollarını!” diyor, Hande Yener de ‘Sebastian’la müthiş bir çalım atıyordu. Riff Cohen‘in ‘Dans mon quartier’ şarkısının Türkçe aranjmanı olan ‘Miş Miş’ ile Simge ise büyük bir çıkış yaparak 2015 yazını kapatıyordu.

2014: Facebook’larımızda ‘Happy’ paylaştığımız yaz

Tamam artık nostalji sınırlarına geldik dayandık. 9 yıl önce yalnız tüm yazı değil, tüm yılı etkisi altına alan Pharrell Williams imzalı ‘Happy’ yayınlandı. Facebook’larımızda sık sık paylaştığımız bu şarkı Pharrell’ın solo albümü “GIRL”de yer alıyordu. Beyoncé’nin sürpriz albümü “Beyoncé”, Jason Derulo feat. Snoop Dogg şarkısı ‘Wiggle’ ve DJ Snake & Lil Jon ‘Turn Down For What’ şarkısı da yeri göğü inletti. Türkiye’de ise o yaz en çok Sıla’dan ‘Vaziyetler’ ve İrem Derici’den ‘Zorun Ne Sevgilim’ dinledik.

2013: Gezi’nin yazı, Duman’dan ‘Eyvallah’ ve Spotify’ın yaza girişi 

Ve günümüzden tam 10 yıl öncesine uzanıyoruz. Spotify’ın Türkiye pazarına girdiği 2013 yılında Robin Thicke feat. T.I. + Pharrell imzalı ‘Blurred Lines’ı hatırlıyoruz. Emily Ratajkowski’nin bir günde hayatımıza girdiği o meşhur klip gözlerinizin önünde değil mi? 2013 dünyada Daft Punk fırtınasının da estiği yıl. Ünlü Fransız grubun “Random Access Memories” albümünü çok büyük bir promosyonla duyurduğu o yaz her yerde ‘Get Lucky’ çalıyordu. Öyle ki bu şarkı ertesi sene “Yılın Kaydı” da dahil 3 Grammy alacaktı. Misak-ı Milli sınırlarımız içinde ise Gülşen’den ‘Yatcaz Kalkcaz Ordayım’ ve Soner Sarıkabadayı ‘Kutsal Toprak’la pop listelerindeydi. Tabii o yaz, o tuhaf yaz, Duman’ın Gezi Direnişi şarkısı ‘Eyvallah’ı unutamayız. Grubun “Biberine gazına / Copuna sopasına / Tekmelerin hasına / Eyvallah” dedikleri bu şarkı, o özel yazı bize her zaman hatırlatacak.

PS. Başlığımız Zerrin Özer, ‘O Yaz’, 1981

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR