Her ne kadar “nankör” olarak adlandırılsa da (ve evet o meşhur şarkıyı da hepimiz biliyoruz) kediler çoğunlukla sıcak bir yuvanın, sonsuz bir sevginin simgesi.

Bağımsızlıkları, kendilerine has tuhaf huyları, kişilikleri, sevimli halleri, ilginç öfke nöbetleri kedi dediğimizde aklımıza gelen şeylerden bazıları. Ülkemizin adeta sembolü haline gelmiş, hakkında belgeseller çekilmiş kedileri hakkında pek çok şarkı da yazıldı. İşte içinde kedi sevgisini bol bol geçiren, en kedili 9 şarkı…. 

Sedef Sebüktekin – Bugün İçicem

Alternatif sahnenin en yetenekli isimlerinden biri Sedef Sebüktekin. Kendisi, “Bugün İçicem” şarkısında kedi sevgisinden o kadar naif ve sevimli bahsetmişti ki, onun bir kedi annesi olduğunu anlamayan yoktu. Sebüktekin, Dergy’e verdiği röportajda “Nasıl bir kedi annesi olduğumu onlara sormak lazım ama herkes memnun sanırım. İki kediyle yaşıyorum, pek dışarı çıkan biri de olmadığım için bol bol vakit geçiriyoruz. Onlarla kurduğum iletişim benim için çok değerli. Kelimeler yok, ama çok şey paylaşıyoruz” demişti. 

Bugün yarın, yarın bugün
Dünü kafandan at dediler
Bi gün geçer rahat bırak diyorlar ama bekleyemem
Bugün içicem, bi’kaç gözyaşı dökücem
Kedimle evde dansedicem, saçımı boyatıp kesicem

Yaşlı Amca- Kediler ve Şarkılar

Üçüncü Yeniler’in popüler gruplarından Yaşlı Amca’nın “Kediler ve Şarkılar” şarkısı 2017 yılında yayınladıkları Akşamüstü albümünde yer alıyor. 2013 yılında kurulmuş, vokalde ve ritim gitarda Artun Özoğlu, gitarda Sarper Sonbay, bas gitarda Hüseyin Tosun ve bateride Barış Kutlu’dan oluşan ekibin “Kediler ve Şarkılar”ı bir ayrılık sonrası duyulan özlemi anlatıyor. 

Doluyorsa gözlerim
Sendin sebebim
Korkuyor hayallerim
Tıpkı gençliğim gibi
Noktasıydın her şeyin
Ve bu hikayenin
Kediler ve şarkılar
Bize yeterli değil
Sana ben gerek

 

Candan Erçetin- Bahane 

Türkçe müzik dünyasının en ilginç şarkı sözlerine sahip şarkılarından biri de, “Bahane”. Erçetin’in 2004 tarihli Melek albümünde yer alan şarkı, sevgilisine seslenen bir kadının söylemek istediklerini kedisini bahane ederek söylemesi üzerine kurulu. Şarkıda kedilerin kişiliğinin kadınlara olan benzerliğinden de ilham alınıyor.

Ben özlemedim ki seni, kedi özledi
“Çağır onu, gelsin” diye bana kedi söyledi
Çok severmişsin onu
Doyamaz öpermişsin
Sarılıp uyurmuşsun
Nasıl özlemesin ki seni?

 

Mabel Matiz- Kara Beyaz Kedi

Mabel Matiz’in 2018 yılında yayınlanan ve eleştirmenlerden tam not alan albümü Maya’nın son şarkısı olan “Kara Beyaz Kedi”, kedili şarkıların en büyülü olanlarından biri… Matiz’in melankolik ama bir o kadar da umutlu olan şarkısında, bazen içine düştüğümüz zor durumlar karşısında, içine çekildiğimiz kaos dünyasında yapmamız gereken şeyin kendimizi hatırlamamız, bilmemiz, kendimizden emin olmamız; ama en önemlisi kendimizi sevmemiz gerekliliği anlatılıyor. 

Anladım bütün dikenleri
Arıyorken mükemmeli
Bugün arsız bir kedi
Bana “Kendini Sev” dedi
Kendini sevmeli… 

Feridun Düzağaç- Yanında

Kendine has bir tarzı olan Feridun Düzağaç’ın 2001 tarihli Tüm Hakları Yalnızlığıma Aittir albümünde yer alan “Yanında” şarkısı, yalnızlığın resmini çizen şarkılardan biri. Yazarın hayatının ana fikri olmuş yalnızlığı, sevgilisinin yanındayken tıpkı bir yavru kedi gibi olur; yani kıvrılır, mutlu olur, her şeyi unutur. Kedilerin bencillikleriyle de paralel bir anlam taşıyan bu şarkı, Düzağaç’ın en sevilen eserlerinden biri. 

Yanında bir yavru kedi olur
Yanında hiç soru sormadan uslu durur
Yanında belki beni bile unutur
Yalnızlığım mutludur yanında

Sezen Aksu- Gülümse

“Bir kedim bile yok, anlıyor musun?” cümlesini duyduğumuz anda, hangimiz bu şarkıyı mırıldanmayız ki? 1991 yılında yayınlanan ve Türkçe pop dünyasında büyük bir patlama yapan Gülümse albümüne de adını veren bu şarkı, Kemal Burkay’ın aynı adlı şiirinden uyarlanmıştı. Gülümse albümü, o yıl üç buçuk milyon satarak, Türkiye’de en çok satan albümlerden biri olmuştu.

Sazlarım vardı, ırmaklarım vardı 
Çakıl taşlarım vardı benim
Ama sen başkasın anlıyor musun
Tut ki karnım acıktı, anneme küstüm
Tüm şehir bana küskün
Bir kedim bile yok anlıyor musun
Hadi gülümse

Tarkan- Kedi Gibi

Tarkan’ın 2017 yılında yayınladığı son albümü 10’da yer alan “Kedi Gibi” şarkısı da bu listenin olmazsa olmazlarından… Tam anlamıyla Tarkan’ı hissettiren, hoplayan, zıplayan, flört eden tipte bir aşk şarkısı olan “Kedi Gibi”de Tarkan, hasret dolu sözlerle sevgilisine “kedi gibi sıcağına sokulayım” dediği türden bir aşk çağrısı yapıyor. 

Hadi aşk beni çağır da yanına
Kedi gibi sokulayım sıcağına
Beni sar, sarmala da sonra
At, at kuytularına at e mi

Can Kazaz- Sürekli Dert 

Can Kazaz’ın 2018 yılında yayınladığı Sürsün Bahar albümünde yer alan “Sürekli Dert” şarkısı, hep mutsuz olan ve ne yapsa da bir türlü mutluluğu yakalayamayan ama derdini müzikle ifade etmeyi seçen bir adamın hikâyesini anlatıyor. “Yine de” diyor müzisyen, “kedim bile sakinleşiyor sesimle.” Kazaz bu şarkıyı 2019 yılında Deniz Özdoğru’yla birlikte yeniden seslendirdi. 

Hiçbir halttan mutlu olamıyorum
Yine de kedim bile sakinleşiyor sesimle
İçimde kopanları anlatabilsem
Hepsinden önce kendim anlayabilsem

Bonus:

Athena – Geblo (Kötü Kedi Şerafettin soundtrack)

Kediler deyip de ondan bahsetmezsek kendisini kızdırabiliriz, ki bunu hiç istemeyiz! Ünlü karikatürist Bülent Üstün’ün ölen kedisinden ilham alarak yarattığı Kötü Kedi Şerafettin, yıllarca sarı dergilerde yaşadı. En sonunda 2016 yapımı animasyon filmiyle gündeme geldi. Filmin ska-punk türünde olan soundtrack’i Athena’ya ait. Şerafettin’i anlatan “Geblo” argoda iri yapılı kişi, “denyo” anlamına geliyor. 

Gemiler, gemiler, kağıttan gemiler
Saman alevi gibi sönüp gittiler
Getirdik, ses yok arabada
Kaderde ne varsa hayale başla
Şerafettin neler oluyo’?
Geblo, geblo, geblo…
Üs merkez, üs merkez
Geliyo’ Şero!