Ana SayfaHaberlerNetflix bir milyonu aşkın abonesini kaybetti

Netflix bir milyonu aşkın abonesini kaybetti

Netflix dünya çapında bir milyondan fazla abone kaybetti. Dijital platformun öncülerinden olan Netflix’in geleceği ne olacak merak ediyoruz.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Açıkçası bu haber dijital platformların yakın takipçilerini pek de şaşırtmamış olabilir. Deneyimimiz Netflix Türkiye ile sınırlı yani bölge planlamasına göre yayına alınan dizi ve filmler Türk izleyiciyi genelde yeteri kadar tatmin etmiyor ama yine de benzerleri arasında hala en iyi platformlardan biri. Son gelen zamlarla birlikte açıkçası ben de aboneliğimi iptal etme kararı almıştım ama “Stranger Things” sağ olsun mouse’um “Aboneliği sonlandır”a gidemedi.

Peki Netflix‘in dünya çapında bir milyonu aşkın abonesini kaybetmesinin asıl nedeni ne ve sonrasında ne olacak? Yayın devi Netflix 11 yıldaki en büyük kaybını yaşıyor ve daha da kötü haberler kapıda gibi görünüyor. Son üç aylık rapora göre platform, 970 bin abonesini kaybettiğini açıkladı. Abonelikte bu değişimleri bölgelere ayıran Netflix, ABD ve Kanada’da 1,3 milyon, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika da ise 770 bin abone kaybetti. Latin Amerika’da bir değişim olmazken, Asya’da bir milyon yeni abonelik söz konusu.

Bu kayıplar aslında sürpriz değil, Netflix yılın ikinci çeyreğinde iki milyon abone kaybı yaşayacağını öngörüyordu. Bu gerilemeyi durdurmak içinse bazı bölgelerde çeşitli önlemler aldı. Latin Amerika’daki birçok ülkede şifre paylaşım ücretini genişletmeyi ve mevcut abonelik seçeneklerinden daha düşük ücretli olan ve reklam desteği içeren bir plan da sunacaklarını açıkladı. Reklam partneri olarak da Microsoft’la anlaşma yaptıklarını ve 2023’te bu işbirliğinin devreye gireceğini duyurdu.

“Stranger Things” ile güçlü bir ivme yakalamış olsa da gidişat pek parlak görünmüyor. Bana kalırsa sadece Latin Amerika ülkeleri için değil, Türkiye gibi büyük bir ekonomik kriz yaşayan ülkelere de benzer çalışmalar yapmaları ve daha ulaşılabilir olmaları gerekiyor. Bekleyip göreceğiz…

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR