Ana SayfaMüzikNetflix dizilerinde duyup acilen playlist’lerimize eklememiz gereken şarkılar

Netflix dizilerinde duyup acilen playlist’lerimize eklememiz gereken şarkılar

Akşam ekran karşısına geçiyorsunuz, çekirdeğiniz hazır, diziniz başlıyor ve bir anda öyle bir şarkı çalıyor ki kendinizi bambaşka bir dünyada buluveriyorsunuz… İşte bazen dizilerde çalan şarkılar böyle bir etki yapıyor insana. Hikaye anlatımını derinleştirmekle kalmıyor bir de onlarla duygusal bağ kuruyoruz. O şarkıyla kendi deneyimlerimizi hatırlıyoruz, sonra da gördüğümüz sahneyi unutamuyoruz. Çoğumuz “Bu çalan şarkı nedir” diye Google başına koşuyoruz, unutmazsak da şarkıyı playlist’lerimize ekliyoruz. İşte size öne çıkmış birkaç Netflix dizisinden, acilen playlist’lerinize eklemeniz gereken şarkılardan seçtiklerimiz…

Sebla KOÇAN / [email protected]

‘Irgendwie Irgendwo Irgendwann’ – Nina (Dark)

“Biliyorum ki seni bir yerde bulacağım
Ve o zaman sonsuza kadar birlikte kalacağız
Bir şekilde, bir yerde, bir zamanlar
Tekrar karşılaşacağız”

“Şimdiye kadar icat edilen en iyi zaman makinesi müziktir” sözünü belki bir yerlerde duymuşsunuzdur. İşte bu sözü tam anlamıyla karşılayan bir şarkı, Nena’nın 1984 yılında yayınladığı ‘Irgendwie Irgendwo Irgendwann’. Türkçesi, “Bir şekilde, Bir yerde, Bir zamanlar” anlamına gelen bu şarkı “Dark”ta çaldığında tüylerimizi diken diken etmişti. Şarkı, dizinin zamanla ilgili temalarına uygun olarak, geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki bağlantılara ve değişen hayat koşullarına atıfta bulunarak içimizi titretmişti. 3 sezon süren “Dark”tan sonra dizinin yaratıcıları “1899”la yine benzer bir şeyler yapmak istedi ama maalesef bu serüven pek iyi gitmedi. “Dark”ın gönlümüzdeki yeri başka, bu şarkının başka. Şarkının Kim Wilde tarafından seslendirilen bir versiyonu daha olduğunu ekleyelim.

 

‘Mayonnaise’ – Smashing Pumpkins (Beef)

“Acıyı hafifletmeye çalışacağız
Ama bir şekilde aynı hissedeceğiz
Kimse bilmez
Sırlarımızın nereye gittiğini”

Netflix’in şimdiye kadarki en iyi ve en ters köşe dizilerinden biri olarak gösterilen “Beef” genel olarak soundtrack’iyle gönüllerimize taht kurdu diyebiliriz. Lee Sung Jin’in yaratıcı koltuğunda oturduğu dizide başrollerde komedyen Ali Wong ve Steven Yeun’u izliyoruz. Otoparkta başlayan bir hırlaşmanın büyük bir kavgaya dönüşmesi, tarafların birbirlerinin hayatlarını karartmaya varan eylemleriyle tam bir yıkıma ve kaosa sürüklendiği bu şahane hikâyede pek çok iyi şarkı çalınıyor kulaklarımıza. Incubus’un ünlü ‘Drive’ını Yeun’un gitarla çaldığı sahneden tutun da, sezon sonunda çalan Smashing Pumpkins’in ‘Mayonnaise’ine kadar hafızalarımızda kalan pek çok şarkı geçit yapıyor “Beef” boyunca. ‘Mayonnaise’, The Smashing Pumpkins’in 1993 tarihli ikinci albümü Siamese Dream’in son parçası. Billy Corgan’ın “Bir türlü tamamlanamayan bir şarkı” olarak adlandırdığı ve yorgunlukla yaratıcılık arasındaki zıtlığı tarif ettiği ‘Mayonnaise’ aynı zamanda ‘My Own Eyes’la olan kelime benzerliğinden de yararlanıyor.

 

‘Running Up That Hill (A Deal with God)’ – Kate Bush (Stranger Things)

“Senin için her şeyi yapacağım
Ama sen de benim için aynısını yapabilir misin?
Koşmak istiyorum, koşmak istiyorum
Bir şeyleri değiştirmek için”

Netflix’in en iddialı yapımlarından “Stranger Things” de başından beri 80’ler evreninden çaldığı şarkılarla muhtemelen listelerimizi işgal etti. Kate Bush’un bu diziyle birlikte yalnız Türkiye’de değil tüm dünyada kariyerinin yeniden parladığını söyleyebiliriz. Öyle ki sanatçı, 2023 Rock & Roll Hall of Fame adayları içine bile girdi. Dizide Max’in walkmen’inde sürekli dinlediği şarkı olarak duyduğumuz ‘Running Up That Hill’ 1985 yılında yayınlanmış, dizinin yayınlanmasıyla birlikte Spotify’da yüzde 9000 gibi bir artışla büyük bir dinlenme oranı elde etmişti. 1985’te daha doğmamış olan büyük bir izleyici kitlesinin keşfiyle hem ABD’de hem İngiltere’de listelere yeniden giren ‘Running Up That Hill’i seslendiren Kate Bush da büyük bir “Stranger Things” fanıymış bu arada.

 

‘Goo Goo Muck’ – The Cramps (Wednesday)

“Beni toprakla kaplayın, beni sıkıca sıkıştırın
Beni bir çöp kutusunda bulabilirsiniz
Kafatasımda bir şapka, mavi gözlü bir kedi”

“The Addams Family”nin devamı niteliğindeki “Wednesday”, dizinin küçük kızı Wednesday Addams’ın gençlik yıllarını anlatıyor. Yönetmenliğini Tim Burton’ın üstlendiği dizide Wednesday’in Nevermore Akademisi’ne gitmesi, burada kurduğu arkadaşlıklar, dostunu düşmanını tanıması derken, akıllarımıza en kazınan sahne tüm sosyal medyanın da sahip çıktığı o meşhur dans sahnesi oluyor. Wednesday’in sıfır gülümsemeyle tamamladığı balo dans sahnesinde The Cramps’ten ‘Goo Goo Muck’ çalıyor. Cramps’in 1981 yılında yayınladığı “Psychedelic Jungle” albümünde yer alan bu şarkı “Wednesday” sayesinde öyle ünlü oldu ki, TikTok’tan Instagram’a herkes artık bu şarkıyı fon müziği olarak kullandığı videolar çekiyor.

 

‘My Life Is Going On’ – Cecilia Krull (La Casa De Papel)

“Birçok şey değişti, ama aslında hiçbir şey değişmedi
Ama her şeyin yolunda olduğunu hissediyorum
Kalbim güçlü, yolculuk uzun
Sonsuza kadar sürecekmiş gibi”

Tüm karakterlerini akrabamız gibi benimsediğimiz “La Casa De Papel”in jenerik müziği olan ‘My Life Is Going On’a geldi sıra. Cecilia Krull’un hem İspanyolca hem de İngilizce olarak seslendirdiği bu şarkı, genel olarak zorlu olayların ortasında bile devam eden hayatın gücünü anlatıyor. Umuttan, inançtan, mücadeleden ve devam etme gücünden bahseden bu şarkı aynı zamanda aile, arkadaşlık, sevgi ve dayanışma gibi çeşitli güçlü bağlara da vurgu yapıyor. Hiç de sıradan olmayan bir soygun hikayesini insanın mücadele ederek hayatta kalmasına bağlayan “La Casa De Papel”in jenerik müziğine Burak Yeter de başarılı bir remix yaparak hayat vermişti. Şarkıyı dinlerken dizinin en can alıcı sahneleri gözlerinizin önünden akıp gidecek.

 

‘Seventeen’ – Sharon Van Etten (Sex Education)

“Ben sadece bir çocuktum, on yedi yaşındaydım
Geçmişi bırakarak hayatımın en zor anlarından birine girdim
Bir başıma, karanlıkta yürüyordum
Hayallerimi kaybetmeden önce, güvenli evimdeydim”

Otis ve Maeve’in ilginç aşk hikayesiyle süslenen ve Netflix’in şimdiye kadar yayınladığı en başarılı gençlik dizilerinden biri olan “Sex Education”da Sharon Van Etten’in 2019’da yayınladığı “Remind Me Tomorrow” albümünde yer alan şarkısı ‘Seventeen’ çalıyor. Bu arada dizi boyunca INXS’dan DEVO’ya, David Bowie’den Doris Day’e pek çok iyi örnekle de karşılaşıyoruz. Ama özellikle dizideki Amy karakterinin yolculuğunu anlatan ‘Seventeen’ dikkatleri çekiyor. (Bu şarkının bir diğer gençlik dizisi “Yellowjackets”ta da çaldığını söyleyelim.) Üçüncü sezon onayını alan ünlü dizinin yeni bölümlerini beklerken, biraz ‘Seventeen’ dinleyelim o zaman.

 

NOSTALJİK BONUS

Skins – Wild World

“Bebeğim, dünya vahşi
Yüzündeki gülümsemeyle atlatmak zor
Bebeğim, dünya vahşi
Seni her zaman bir çocuk gibi hatırlayacağım, kızım”

2007 yılında yayınlanan ve gençlik dizileri arasında bir kült mertebesinde olan İngiliz yapımı “Skins”te birinci sezon sonunda tüm Skins karakterlerinin bir ağızdan söylediği “Wild World”ü hatırlıyor musunuz? Cat Stevens’ın seslendirdiği ‘Wild World’ 70’lerden gelen bir şarkı ve bir terk edişin ardından söylenen son derece duygusal sözlere sahip. Ayrıca hikayenin bütünlüğünü de çok güzel anlatıyor. Tam bir vurucu final şarkısı.

DİNLEYİNCE HAFIZALARA KAZINAN YERLİ MÜZİKLER

Netflix’in yerli yapımları arasında da duyar duymaz arama çubuğuna doğru koştuğumuz pek çok şarkı var. İşte onlardan birkaçı…

Beni Candan Usandırdı – Fuzuli Kantatası, Şövked Elekberova (Terzi)

“Beni candan usandırdı cefâdan yâr usanmaz mı
Felekler yandı âhımdan murâdım şem’i yanmaz mı”

Başrollerini Çağatay Ulusoy ve Şifanur Gül’ün paylaştığı “Terzi” dizisinde Peyami’nin sürekli dinlediği o şarkı dikkatinizi çekmiştir. Bu şarkı, hem Türk Halk Müziği’nde hem de Azerbaycan versiyonuyla bilinen Fuzuli’nin ‘Beni Candan Usandırdı’ şarkısı. Bu şarkı çalarken sahiden de diziyi bambaşka bir yere götürüyor.

 

‘Gündüzüm Seninle’ – Ferdi Özbeğen (Bir Başkadır)

“Aşkını bir sır gibi senelerdir sakladım
Geceleri rüyada ismini sayıkladım”

“Bir Başkadır”ın yayınlandığı 2020 yılında Ferdi Özbeğen’in ünlü ‘Gündüzüm Seninle’sini az mı dinledik? Özbeğen’in 1982 yılında yayınladığı ‘Bir Sır Gibi’ albümünde yer alan bu şarkıyı dizide 1983 yılında Şan Tiyatrosu’ndaki konser versiyonunu dinliyoruz.

 

‘İstanbul’ – Duman (Aşk 101)

“Bu şehir rakıyla yaşar bu şehir cigarayi çeker
Bu şehir gündüzü yaşar bu şehir her geceyi sever”

90’larda geçen hikayesiyle yerli yapım gençlik dizileri içinde çok sevilen “Aşk 101” dizisi o dönemin müzikleriyle özdeşleşmiş ve çok konuşulmuştu. Duman’ın ‘İstanbul’u da bunlardan biri. Bu şarkı, grubun 1999 tarihli “Eski Köprünün Altında” albümünde yer alıyor.

 

‘Çıldırmıycam’ – Büyük Ev Ablukada (Hakan Muhafız)

Netflix’in ilk orijinal Türkçe yapımı olan “Hakan: Muhafız” 2018 yılında yayınlanmıştı. Başrollerini Çağatay Ulusoy ve Hazar Ergüçlü’nün paylaştığı dizide akıllarda kalan bir sahne vardı, o da Zeynep karakterinin arabada giderken Büyük Ev Ablukada’nın ünlü şarkısı ‘Çıldırmıycam’a eşlik ettiği sahneydi. Bu şarkı grubun 2012 tarihli “Full Faça” albümünde yer alıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR