Ana SayfaHaberlerNick Cave’den AI çıkışı: “ChatGPT defolup şarkı yazarlığını rahat bırakmalı!”

Nick Cave’den AI çıkışı: “ChatGPT defolup şarkı yazarlığını rahat bırakmalı!”

Günümüzün en çok konuşulan konularından yapay zeka teknolojileri ve bu sıralar gündemden düşmeyen ChatGPT uygulamasına Nick Cave de sessiz kalmadı.

Avustralyalı müzik ikonu ve yazar Nick Cave, şarkı yazarlığı da dahil olmak üzere sanat eserleri üretiminde etkinlik gösteren yapay zeka teknolojisi temelli uygulamalara tahmin edebileceğiniz gibi pek sıcak bakmıyor. Geçtiğimiz aylarda da bu konu için “İnsan olmanın ne anlama geldiğine dair grotesk bir alay” yorumunu yapan Cave, bu kez biraz daha sert çıktı. The New Yorker’a verdiği özel röportajda konuyla ilgili konuşan sanatçı “ChatGPT defolup şarkı yazarlığını rahat bırakmalı” yorumunda bulundu.

“Genel anlamıyla yapay zekaya karşı bir itirazım yok. İyisiyle kötüsüyle artık ayrılmaz bir biçimde AI’ın içine battık” diyerek sözlerine devam eden Nick Cave “Herhangi bir sanatsal çabanın bir makine tarafından kopyalanabilecek kadar sıradan olabileceğini gerçekten düşünen zeki insanların olduğunu görmek çok daha üzücü ve bunu aşağılayıcı buluyorum” sözleriyle yapay zekanın sanatsal yaratımı değiştireceğini düşünen insanlara karşı duyduğu hayal kırıklığını dile getiriyor.

Sanatçının yıllardır aktif olarak kullanmaya devam ettiği ve hayranlarının kendisine sorduğu soruları yanıtladığı çevrimiçi mektuplaşma sayfası The Red Hand Files’da aylar önce ChatGPT konusu yine açılmıştı. Bir hayranının ChatGPT programını kullanarak yapay zeka tarafından Cave’in tarzında yazılmış bir şarkıyı paylaşması üzerine Cave teşekkür edip “Ama tüm sevgi ve saygımla söylüyorum ki bu şarkı bir saçmalık” yanıtını vermişti.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR