Ana SayfaMüzikNick Cave'in akıllara kazınan 6 şarkısı

Nick Cave’in akıllara kazınan 6 şarkısı

 

Ülkemizi bir kez daha ziyaret edecek olan Nick Cave için heyecan dorukta! Bakalım 4 yıllık aranın ardından, 21 Ağustos’ta bizleri neler bekliyor? Öncesinde Nick Cave’in akıllara kazınan 6 şarkısını hikayeleriyle ele alalım istedim.

İpek ATCAN / [email protected]

17 Haziran’da Warren Ellis‘le birlikte ürettikleri müziklerin eşlik ettiği ‘spoken-word’ şiirden ve 12 dakikalık bir enstrümantal parçadan oluşan “Seven Psalms”ı yayınlayan, yayınlanmasından çok kısa bir süre önce 30 yaşındaki oğlu Jethro‘nun intiharı ile sarsılan Cave‘in hayatını trajediler şekillendiriyor da diyebiliriz. Oğlunu kaybettikten yalnızca 1 ay sonra Primavera‘da canlı izlediğim Nick Cave‘e bir kez daha hayran olmuştum. Yas tutmasıyla ve hatta yas seviciliği ile meşhur bir toplum olduğumuz için kendisini sahnede, binlerce kişi önünde dimdik görmek çok hoşuma gitmişti. Tam bir “hayat devam ediyor” mesajıydı ve çok da yerindeydi. Çünkü hayat devam ediyor. Konsere sayılı günler kala karanlıklar prensinin (artık “kralı” da diyebiliriz gerçi!) 6 önemli şarkısına ve hikayelerine gelin beraber bir göz atalım.

Into My Arms

‘Into My Arms’, uzun soluklu ilişkisi Viviane Carneiro ve hemen ardından kısa süreli beraber olduğu PJ Harvey‘nin ardından yazılan tam bir ayrılık şarkısı. Bu şarkının bir diğer acıklı tarafı ise 37 yaşında intihar eden INXS‘in solisti Michael Huthence‘in cenazesinde bu şarkıyı söylemesi. Cave aynı zamanda Huthence‘in kızı Heavenly Hiraani Tiger Lily‘nin de vaftiz babası.

Where the Wild Roses Grow

Nick Cave ant the Bad Seeds‘in dokuzuncu albümü “Murder Ballads”da yer alan ve Kylie Minogue ile düet olan bu şarkı sanırım en sevdiğim Nick Cave şarkılarından biri. Daha doğrusu ikincisi 🙂

Henry Lee

Yine 1996’da çıkan “Murder Ballads”dan bir şarkı daha, ‘Henry Lee’. Az önce de bahsettiğim gibi PJ Harvey ile kısa süreli bir ilişkisi olmuştu Nick Cave‘in. İşte o dönemlerden bir düet bu da. Pek güzel olan bu şarkıyı Doğan Duru & Aylin Aslım 2016 yılında “Akustik Seri Konserleri” kapsamında Bronx’ta verdikleri konserde beraber söylemişlerdi. Dinlemediyseniz buyrun TIKLAYIN.

The Ship Song

Kişisel tarihimde Nick Cave and the Bad Seeds‘i bana ilk sevdiren şarkıdır “The Good Son” albümünde yer alan ‘The Ship Song’. 2018’de Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşen konserde gözlerimin dolmasına bile sebebiyet vermişti. Şimdi diyeceksiniz ki “Göz bu dolar.” ama benim dolmaz genelde 🙂 Heather Nova cover‘ını da çok beğenirim ve dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Push the Sky Away

18 Şubat 2013’te, tam da doğum günümde çıkan bir albümdür “Push the Sky Away”. O dönem “Sağ olsun Nick’cimden bana bir hediye.” diye espriler, şakalar (!) yapardım. Albümle aynı adı taşıyan şarkı ise kesinlikle albümdeki favorilerimden biri.

Red Right Hand

1994 yılında çıkan “Let Love In” albümünde yer alan ‘Red Right Hand’ ismini, John Milton‘ın “Paradise Lost” şiirinden alıyor. Ve tanrının intikamcı elini tasvir ediyor. Son dönemde “Peaky Blinders” ile tekrar ünlenen (gerçi ününü ne zaman kaybetti ki!) şarkı bir sürü kişi tarafından da cover’landı. Kimler mi? Arctic Monkeys, PJ Harvey, Iggy Pop, Snoop Dogg

Bu pazar IKSV 50. Yıl Özel Etkinliği kapsamında Parkorman’da buluşacağımız Nick Cave için heyecan tabii ki dorukta. Öncesinde Black Country, New Road da bonusu. Konserde görüşmek üzere!

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR