Ana SayfaHaberlerNorm Ender: "Rock grubu kalmadı, gençler kolaya kaçıyor"

Norm Ender: “Rock grubu kalmadı, gençler kolaya kaçıyor”

Son şarkısı “İhtiyacım Yok”la yükselişte olan Türkçe rap müziğin sivri kalemlerinden Norm Ender, katıldığı bir televizyon programında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Son şarkısı “İhtiyacım Yok”la 5 günde 3 milyonun üzerinde dinlenme elde eden, rap müziğin en başarılı isimlerinden Norm Ender, Okan Bayülgen’in tv100’de yayınlanan Nokta programının konuğu oldu. İşte Ender Eroğlu’nun sözlerinden birkaç çarpıcı bölüm…

  • “Kemik kitle diyor ki rap popüler olsun, nasıl olursa olsun önemli değil. Popüler olsun. Diğer taraf da popüler olduktan sonra rap kültürü de cıvımaya başlayacak. Yıllardır oturttuğumuz temel sarsılacak, pazarlamaya ticarileşmeye dönüşecek.”
  • “Rap’in yükselişinden memnunum. Belki agresif, evet. Ama insanların susmasını değil, tartışmasını istiyorum. Bilginiz olmayan konu hakkında fikir sahibi de olmayın. Müzik türlerine de, sanatçılara da takım tutar gibi bakıyor insanlar. Şarkıyı dinlemeden linçlemeye başladılar mesela. Yeni nesil şarkılara ‘like’ ‘disslike’ atarak fikir belirtiyorlar. Bu digital vandalizm. Bir sanat eserini baltalamış oluyorsun, bir heykelin ç…ünü koparmak gibi yani.”
  • “Amerikadaki bir rapçi süper lüks arabalar ve mücevherlerden bahsederek aslında bir şeylerin isyanını gösteriyorlar. Bizde böyle bir şey yok. Bizim kültürümüz tevazu üzerine kurulu. ‘Son Uyku’ diye bir şarkı yapmıştım, annesi vefat etmiş bir adamın şarkısı. Annem sağ… Bazı şeyleri yaşamadan da yazabilirsin. En azından kendim için böyle. Sanki diğer insanlara laf etmişim gibi algılanıyor. Oysa ki bir çiçekle yaz gelmez… Tabii ki insanlar diğer şarkıcıları da dinleyecekler.”
  • “Yaptığımız iş itibarıyla ben kendimi siyahilerin ülkemize kazandırdığı bir müzik türünün temsilcisi olarak değil, kendi kültürümüzün nüktedan, rahatsız edici şairleri, yazarları gibi düşünmek isterim. Sanat biraz aykırı olmalıdır. Neyzen Tevfik örneğinde olduğu gibi… Ben kendimi oraya daha yakın hissediyorum. Ben Aşık Veysel gibi kalbimden gelen sözleri dinliyorum. Köroğlu da isyanımı temsil ediyor.”
  • “Autotune’la ilgili duygum bu, hiç sıkılmıyorlar mı? Elbette olsun, tamam. Ama bunun da bir dengesi olmalı. Rock müzikteki solo gibi. Tüm şarkı boyunca gitaristin solo atttığını düşünün… Radyolar ya rap çalıyor, ya pop. Bunları bölün hepsinden çalın. Türkiye’de rock bitti, rock sanatçısı çıkmıyor. Akustik bir enstrüman duymuyor insanlar. Çünkü rock grubu yok… İnternet onları köreltiyor. Rock grubu olmak kolay bir şey değil. Ben zamanında alternatif rap grubu yapacaktım. Çok zor bir iş… Gençler kolayı seçiyor. İnternetten koyuyor, hop, ben sanatçı oldum diyor. “

Programın tamamını izlemek için;

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR