18 yaşındaki oyuncu ve şarkıcı Olivia Rodrigo son 1,5 yıl içinde hızla hayatımıza dahil olan bir yıldız. İşte Olivia hakkında bilmeniz gerekenler… 

“Drivers License” Spotify’da 100 milyon dinlenmeye en hızlı şekilde ulaşan şarkı oldu. Olivia Rodrigo tam anlamıyla bir Z jenerasyonu şarkıcısı. Şaşırtıcı derecede açık şarkı yazarlığı onu bu kadar başarılı kılan sebeplerden biri. Tıpkı Madison Beer ve Girl In Red gibi… Duygularını açıkça gösteriyor ve kendi deneyimlerini şarkılarına döküyor. Mesela “Peki, ona bunu bizim de yaptığımızı ne zaman söyleyeceksin? / Bunun özel olduğunu düşünüyor ama hepsi yeniden yaşanıyor” veya “Çıktığımızda makyaj yapıyordum çünkü beni daha çok seveceğini düşündüm” diyor şarkılarında. Olivia, Disney Channel’da başrol olduğu High School Musical için yazdığı “All I Want” adlı şarkının TikTok’ta viral hale gelmesi sonrası 2020’de ilk solo albümü Sour için bir anlaşma imzaladı. Ve 2021’in kuşkusuz en başarılı ismi oldu. 

DRIVERS LICENSE’IN ARKASINDAN AŞK ÜÇGENİ ÇIKTI 

Olivia’nın ortalığı kasıp kavuran hiti “Drivers License”ın arkasında fena bir aşk üçgeni var. Liv, bu şarkıyı aynı dizideki rol arkadaşı Joshua Bassett’in onu yine aynı kanaldaki oyuncu Sabrina Carpenter için terk etmesi üzerine yazmış. “Araba kullanmak en sevdiğim şey gibi – ne zaman stresli olsam, arabaya biner ve amaçsızca etrafta dolaşırım ve müzik falan dinlerim” dese de, araba kullanmayı Olivia’ya Joshua’nın öğrettiği biliniyor. Joshua bu şarkıdan sonra “Lie Lie Lie” adında kendisini bencillikle ve yalancılıkla suçladığı sert bir şarkı yayınladı. Sabrina ise “Skin” adında bir cevap şarkısı yaptı. Başka bir evrende tanışsalar arkadaş olabileceklerini, onu anladığını, ama derisine işleyenin bir kalbi kırık eski sevgili değil, erkek arkadaşı olduğunu söyledi. 

“GELİR VERGİSİ HAKKINDA MI ŞARKI YAZSAYDIM?”

Olivia, kendisini sadece kötü bitmiş aşk ilişkileri hakkında şarkı yazdığı için eleştirenleri anlamadığını söylüyor. “Genç bir kızım, gerçekten yoğun hissettiğim şeyler hakkında yazıyorum ve gerçekten yoğun bir şekilde kalp kırıklığı ve özlem hissediyorum. Bunun sahi ve doğal olduğunu düşünüyorum. İnsanların ne hakkında yazmamı istediğini gerçekten anlamıyorum. Gelir vergileri hakkında bir şarkı yazmamı ister misiniz? Bununla ilgili duygusal bir şarkı nasıl yazacağım?” 

KÖKLERİNDE FİLİPİNLER, ALMANYA VE İRLANDA VAR 

Olivia’nın zarif ve naif güzelliğini aldığı ailesinde kökenler çok karışık. Annesi Jennifer, Alman ve İrlandalı. Babası Christopher da Filipinli bir Amerikalı. Liv, müzik zevkini belirleyen kişinin annesi olduğunu söylüyor. Hatta annesini “gelmiş geçmiş en tatlı kadın” olarak tanımlıyor. Anne Jennifer, 90’lar rock, punk ve metal dünyasına çok hakim bir dinleyici. Kızını da bu albümleri dinleterek büyütmüş. Liv’i çok küçük yaşta etkileyen isim de Alanis Morisette olmuş. Genç müzisyen, Alanis’in en ünlü albümü Jagged Litte Pill’in kendisini çok etkilediğini söylüyor. Belki bunun en büyük etkisini son klibi “Brutal”de görebiliriz. 

“SARIŞIN VE MAVİ GÖZLÜ OLMADIĞIM İÇİN ÇİRKİN HİSSETTİM”

Olivia’nın ilk albümü Sour çok olumlu eleştiriler aldı. Hatta albümde yer alan “Good 4 You” Spotify tarafından yazın şarkısı seçildi. Albümde güzellik takıntısından, sosyal medyadan, ergenlikten, kıskançlıktan bahseden şarkılar da var. Liv, “Gerçekten gurur duyduğum bir şey, bu kaydın, özellikle kızlar için konuşulması zor veya gerçekten sosyal olarak kabul edilmeyen duygulardan bahsetmesi: öfke, kıskançlık, kin, üzüntü, kaşlarını çatmak… Ama bence bunlar çok geçerli duygular. Avrupalı ​​özelliklere, sarı saçlara ve mavi gözlere sahip değilseniz, geleneksel olarak güzel olmadığınız gibi hissettiren bu medyada büyümek herkes için zor. Bunu çok hissettim. Tüm bu filmlerde tam olarak komşu kızı gibi görünmediğim için çekici değilim. Bu aslında benim silkelenmem biraz zaman aldı. Şu anda hala umursadığım bir şey. Müziğim benim gençlik isyanım biçimim olabilir. Çok sinirli ve yoğun şarkılar var” diyor. 

“ŞARKI YAZARLIĞI BENİM KİŞİLİĞİMİN BİR UZANTISI” 

“Ben her zaman aşırı paylaşımcı oldum. Uber şoförüme en derin travmalarımı ve güvensizliklerimi anlatırım. Ve bu yüzden benim için şarkı yazmanın kişiliğimin bu yönünün bir uzantısı olduğunu düşünüyorum. İnsanların benim mahrem yerlerimi öğrenmesinden hiç bu kadar korkmamıştım. Ama şarkı yazmayı bu kadar özel yapan şeyin bu olduğunu düşünüyorum.” İşte açık açık yazmak konusunda bunları söylüyor Olivia. Olivia’yı kendi şirketlerine bağlamak isteyen pek çok plak şirketi olmuş. Hatta bunun için 10 milyon dolar teklif edenler de! Ama vaatleri “Gelmiş geçmiş en büyük pop yıldızı olabilirsin” olmuş. Olivia bunu istemiyor. Şimdiki plak şirketi Geffen’de ona “Harika bir söz yazarı olduğunuzu düşünüyoruz ve bu bizim için en önemli şey” demişler. Olivia şarkı yazarı olarak kabul edilmek istiyor. 

İDOLÜ TAYLOR SWIFT 

Olivia Billie Eilish’i çok seviyor ama Taylor Swift’e tapıyor. İdolü olarak gördüğü Swift, büyük başarısının üzerine Olivia’ya el yazması bir tebrik notu göndermiş. “Gerçekten beş yaşımdan beri Taylor’a hep hayranlık duydum. Açıkçası tüm zamanların en iyi şarkı yazarı olduğunu düşünüyorum, iş konusunda çok bilgili ve bu açıdan da kariyerine gerçekten önem veriyor. Birinin kariyerini ve hayatını bu şekilde kontrol altına almasını izlemek benim için gerçekten ilham verici oldu” diyor, onun hakkında. One Direction’dan Niall Horan da Olivia’nın hayranı. 

CARDI B’NİN TWEET’İNİ ÇERÇEVELETİP DUVARA ASMIŞ!

Olivia’nın hayran olduğu isimler arasında en acayip şey Cardi B’yle yaşanmış… Olivia, Cardi B’nin onun için attığı tweet’i çerçeveletip duvara asmış! Liv, bir röportajında Cardi’nin çalışmasının ona müziğinde dürüst olma cesareti verdiğini söylemişti. Ünlü rapçi bunun üzerine “Bu çok tatlı. Yaşına göre çok iyisin. Zehirli pisliklerin seni ele geçirmesine ve kimsenin sesini kısıtlamasına izin verme” diye tweet atmıştı. Olivia, bu tweet’i görünce “Haykırdım, görür görmez ağlamaya başladım. ‘Teşekkürler Cardi, bu zorbaları dinlemeyeceğim’ dedim.” 

Kaynaklar: The Guardian, NME, Capital FM, Billboard