Tüm dünyada LGBTi bireylerin hak ve özgürlüklerini savunan Onur Haftası, her yıl haziran ayının son haftasında; bazı ülkelerde haziran ayı boyunca kutlanıyor.

İlk kez 1969 yılında bir gay bara yapılan polis saldırısı sonrasında başlayan direniş, Stonewell Ayaklanmaları adıyla büyük bir ivme kazandı ve 1970 yılının haziran ayında ilk Onur Yürüyüşü New York ve Los Angeles’ta gerçekleşti. Onur Ayı’nın simgesi rengarenk bayrak ise tasarımcı Gilbert Baker’a ait. Buradaki her rengin bir anlamı var. Pembe cinsellik, kırmızı hayat, turuncu şifa, sarı günışığı, yeşil doğa, turkuaz sanat, indigo sakinlik ve mor da ruh anlamına geliyor. Şimdi, pride klasiklerinin yanına bir de son yıllarda yayınlanmış en iyi LGBTi şarkılarından seçtiklerimizi paylaşalım. “LGBTİ hakları insan haklarıdır” diyor ve sizi volümü biraz yükseltmeye davet ediyoruz! 

Lil Nas X- Montero (Call Me By Your Name) 

Lil Nas’ın ilk ismi olan Montero’dan esinlenerek adını verdiği “Montero”, büyük başarı kazanan Call Me By Your Name romanı ve filminden esinlenmiş bir şarkı. Şarkı, yayınlandığı anda hem çok beğenildi hem de ABD’deki bazı muhafazakar çevrelerden tepki topladı. Çünkü sözlerinde homofobiye ve kapalı kapılar ardında gerçekleşen ilişkilere göndermeler vardı. Yine de bu, şarkının sosyal medyada, özellikle de TikTok’ta yakaladığı popülerliği etkilemedi. Lil Nas X, bu şarkıyı yayınlamadan önce sosyal medyadan, 14 yaşındaki kendisine bir mektup yayınladı: “İçinde ismimiz olan bir mektup yazdım. Geçen yaz tanıştığım bir adam hakkında. Asla toplum içine görünmeyeceğimize söz verdiğimizi biliyorum, asla o tipte bir gay olmayacağımıza söz verdiğimizi biliyorum. Sırla öleceğimize söz verdiğimizi biliyorum, ama bu diğer birçok queer insanın varlığını kabul etmesinin kapılarını açacak.” 

girl in red – You Stupid Bitch

Norveçli Maria Ulven, nam-ı diğer girl in red, ülkenin medar-ı iftiharı müzisyenlerinden biri. 12 yaşında eline aldığı gitarıyla Norveç başta olmak üzere indie müzikte global ölçekte bir başarı kazandı. Çıkış şarkısı, “I Wanna Be Your Girlfriend”di. En yakın arkadaşına aşık olduğunu da açık yüreklilikle dile getirdi. Cinsel yönelimini hiçbir zaman saklamayan Ulven, “Beni takip eden bir sürü queer dinleyicim var çünkü kendilerini bende ve şarkı sözlerinde görüyorlar. Bir şeyle doğrudan ilişki kurma yeteneğine ihtiyaçları var” diyor. “You Stupid Bitch” şarkısı, The Perks of Being a Wallflower (Saksı Olmanın Faydaları) filminden ilham almış. Şarkının özünde “Senin için buradayım, senle olmak istiyorum ama sen diğer insanlarla uğraşıyorsun. Kırılmaya devam ediyorsun, oysa ben buradayım!” diyor. 

Ashnikko, Princess Nokia- Slumber Party 

ABD’li şarkıcı ve rapçi Ashnikko, gerçek adıyla Ashton Nicole Casey, TikTok’ta büyük bir başarı kazandı şarkıları viral listelere girdi. 25 yaşındaki genç şarkıcı, kendini “panseksüel” olarak ifade ediyor. Panseksüellikte hoşlanma veya aşık olma kriterlerinin insan cinsiyetiyle hiçbir ilgisi bulunmuyor. Yani panseksüeller kadın, erkek, trans kadın, trans erkek ya da interseks diye sınıfladırmıyor insanları. “Slumber Party”de Princess Nokia ile birlikte Ashnikko, aşık olduğu ve sonunda onun kalbini kıran bir kadından bahsediyor. Ashnikko kendine çok güvendiğini ama kadınlarla girdiği ilişkilerin dağınık olduğunu, sonunda da hüsrana uğradığını anlatıyor. Şarkıda Britney Spears, Christina Aguilera ve Katy Perry’nin ünlü şarkısı “I Kissed A Girl”e de göndermeler var. 

Years & Years- Starstruck 

“Starstruck” Years & Years’ın artık bir grup olarak değil, solo olarak kariyerine devam edeceğini işaret eden bir şarkı. (Gruptan Türk asıllı İngiliz klavyeci Emre Türkmen de ayrıldı.) Tek silahşör olarak yoluna devam eden Olly Alexander, müthiş sahne performansına sahip bir şarkıcı olmasının yanı sıra aktör kimliğiyle de tanınıyor. Alexander, dünyaca ünlü gençlik dizisi Skins’te Cassie’yi takip eden adam olarak iki bölümde oynamıştı. Ayrıca kendisinin Brit Ödülleri’nde Elton John’la birlikte “It’s A Sin”deki performansı da dillere destan! Bu olağanüstü şov, gecenin kesinlikle en dikkate değer anlarından biri olmuştu. Olly, bu şarkının remix’inde de LGBTİ ikonu Kylie Minogue ile düet yapıyor. “Odadaki herkesi görüyorum ama kimse senin gibi parlamıyor” diyor, sevgilisine. Aşk adamı, rengarenk bir insan, tam bir yetenek silsilesi! Daha ne olsun? 

Janelle Monae- I Like That 

Müzik dünyasının en maharetli seslerinden Janelle Monae’nin “I Like That” şarkısı sanatçının Dirty Computer albümünde yer alıyor. Janelle, bu şarkıda “Ruh halime göre bazen gizemli ama özgürüm” diyerek aslında aktris Tessa Thompson ile olası ilişkisi hakkındaki söylentilerden bahsediyor ve toplumun normlarına uymadığını belirtiyor. Bunu aslında bir röportajında şöyle dile getirmişti: “Cinsiyetçilik ve ırkçılık yaşamış siyah bir kadın ve LGBTi topluluğunun bir müttefiki olarak bir şeyler söylemek zorunda hissediyorum. Bir şey söylemem gerek. Kariyerime protesto şarkıları yazarak, politik şarkılar yazarak, devrimi ateşleyecek şarkılar yazarak başladım.” Bu özgürlük bayrağını eline alan, kendini olduğu gibi kabul ettiren şarkı da Onur Ayı’na en çok yakışan şarkılardan biri oldu haliyle. 

Hayley Kiyoko- Girls Like Girls 

ABD’li oyuncu ve şarkıcı Hayley Kiyoko, “Girls Like Girls” hakkında tüm kalıpları yıkan şu cümleleri söylüyor: “Erkekler her zaman diğer erkeklerin kadınlarını çalmaz. Diğer kadınların da kadınlarını çalar…” Şarkıda da zaten vurucu o cümle buna dikkat çekiyor: “Kızlar, erkeklerden hoşlanan kızlardan da hoşlanır.” Hayley kendisine bu şarkıyı yazdıran şeyi şöyle açıklıyor: “Büyürken yaptığım her şey hep kızlarla ilgiliydi. Kızlar yüzünden dans ettim. Kızlar sayesinde öğrenci toplantılarına katıldım. Hiçbirinin benden hoşlanmasını beklemiyordum ama onlarla asla çıkamayacak olsam bile onların yanında olmak bana kendimi rahat hissettirdi. İşte şarkı böyle doğdu.” Billboard, bu şarkıyı “21’inci yüzyılın en iyi queer şarkılarından biri” olarak tanımlıyor. Bu şarkı bir anlamda hem homofobik bakış açısına hem de “olması gereken”e isyan ediyor. “Kadınlardan hoşlanan kadınların erkeksi olmasına gerek yoktur” diyor. Çünkü kendiniz gibi olmanın doğrusu ya da yanlışı yoktur. 

Rina Sawayama- Cherry 

30 yaşındaki Japon şarkıcı ve model Rina Sawayama’nın panseksüel olarak kendini gururla ilan ettiği bir şarkı. Şarkıda da günlük deneyimlerinden ve hayattaki mücadelelerinden bahsediyor. “Sanırım ilk defa bu kadar açık bir şekilde yazdım ki saklayamadım. Bazı şeyleri olmayan bir şeymiş gibi maskelemek istemedim. Bi veya pan topluluğunu veya genel olarak queer insanları daha fazla damgalamak istemedim… Ama aldığım tepkiler çok duygusal. İnanılmaz. Bu alınmaya değer bir riskti” diyor, şarkıyı anlatırken. Metroda gördüğü bir kadından çok etkilenerek kaleme aldığı “Cherry”de de “İlk kez heteroseksüel olmadığımı fark ettiğim andı” diyor. Bir yalan üzerine kurulu bir hayat istemediğini, bunu yaparsa kendisinden çok şey kaybedeceğini vurguluyor. 

MNEK – Tongue 

Sevdiğiniz kişiye onu ne kadar çekici bulduğunuzu söylemenin bir yolu da MNEK’in “Tongue” şarkısı! Nijerya asıllı İngiliz şarkıcı Uzoechi Osisioma Emenike, nam-ı diğer MNEK, pop müziğin ‘harika çocuğu’ olarak adlandırılıyor. Kesinlikle çok doğru bir tespit! MNEK, hem çok iyi bir şarkı yazarı, hem de hemen her perdede rahatlıkla gezinebilen bir vokalist. Bugüne kadar The Saturdays, Misha B, Duke Dumont gibi pek çok isme şarkılar yazdı. Henüz 26 yaşında. Cinsel yönelimini asla saklamadı, zaten “Tongue”un klibi de kalıpların dışına çıkan bir aşk şarkısına yakışırcasına estetik görüntüler içeriyor. Coşku var, sert vuruşlar var, inişler çıkışlar var ve LGBTi romantizmi var. Kesinlikle çok çarpıcı! 

 

PRIDE AYININ VAZGEÇİLMEZ HİTLERİ 

  • Lady Gaga- Born This Way 
  • Queen- I Want to Break Free 
  • Diana Ross- I’m Coming Out 
  • Cher- Believe 
  • CHIC- Le Freak 
  • Donna Summer- Hot Stuff 
  • George Michael- Freedom ‘90 
  • Kylie Minogue- In My Arms 
  • Madonna- Vogue 
  • MIKA- Grace Kelly 

lgbtiklipleri

trans