Ana SayfaalternatifOnur Haftası'na ithafen Tahterevalli'den "Saliha"

Onur Haftası’na ithafen Tahterevalli’den “Saliha”

Şairlerin şiirlerinden hareketle şarkılar besteleyen Tahterevalli Müzik Grubu, Onur Haftası’na ithafen Özge Sönmez’in “Ağlıyor Alyansınız” şiirinden “Saliha” adını verdiği şarkıyı besteledi. 

Tahterevalli Müzik Grubu, Herkes[i]Sen adını verdikleri albümlerini haziran’ın başında yayınlamıştı. Ekip, LGBTi Onur Haftası nedeniyle “Saliha” adını verdikleri şarkılarını dinleyicileriyle buluşturdu. Bu şarkı, Özge Sönmez’in “Güle Batır Öfkeni” kitabında yer alan “Ağlıyor Alyansınız” şiirinden uyarlandı.

Gazete Duvar’dan Cihan Başakçıoğlu’nun haberine göre daha önce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Maya Angelou’ya ait aynı isimli şiirden besteledikleri “Ayağa Kalkıyoruz” isimli şarkıyı yayınlayan grup, yeni albümünde Birhan Keskin’in “Kargo”, Füruğ Ferruhzad’ın “Hediye” ve Adnan Yücel’in “Sen Yürürsün Rüzgar Yürür” isimli şiirlerinin bestelerine yer verdi.

Ekip, “Saliha”yla ilgili şunları söylüyor:

“Şairlerin dizelerinden bestelediklerimizle ‘ben’lerden ‘biz’lere köprüler kurmaya devam ediyoruz. İnsanın kendini gerçekleştirmesinin önündeki onlarca engel sırtımızda: Çalınmış emek, bastırılmış hayaller, düşmanlaştırılmış insanlık, katledilmiş doğa… Yeni bestelediğimiz bu şarkıdaki Saliha’nın hikayesi de ağzından öptüğü Nazlı ile sınırlı değil. Tüm dertlere tercüme olmaya filizli bir hikaye; Özge Sönmez’in ‘Güle Batır Öfkeni’ (2018) kitabındaki ‘Ağlıyor Alyansınız’ şiirinden bestelediğimiz Saliha’nın hikayesi. 2021 Onur Yürüyüşü’ne ithafen… Saliha sizden özür dilemeyecek.”

MADONNA ONUR YÜRÜYÜŞÜ’NÜ PAYLAŞTI 

Cumartesi günü Taksim’de yapılan Onur Yürüyüşü’ne polis müdahale etmiş ve 25’ten fazla kişi gözaltına alınmıştı. Dünyaca ünlü süperstar Madonna Instagram hesabından İstanbul Onur Yürüyüşü’nü paylaşarak “Neden bu kadar çok polis var?” diye sormuştu.

madonna pride istanbul story

onur ayi banner

trans

lgbtiklipleri

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR