Tabii ki kimse o havalı isimleri bir anda bulmadı! Gruplar kendilerini, kimliklerini bulana kadar epey uğraştılar. İşte orijinal isimlerini duyunca çok şaşıracağınız o gruplar.

Odamızın duvarına astığımız, izlerken çığlıklar attığımız gruplar aslında müzik tarihine damga vuracak isimlerini hemen bulmadılar. Hatta ilk buldukları isimler öyle kötü, öyle sıradan, öyle saçmaydı ki muhtemelen o isimler altında müzik yapmaya devam etseler bugünkü başarılarını yakalayamazlardı. Denemeye devam etmelerinin ne kadar iyi sonuçlar verdiğini bu yazıyı okuyunca anlayacaksınız. 

Maroon 5
Orijinal isimleri: Kara’s Flowers 

Kara’nın Çiçekleri mi? Yapmayın! Adam Levine ve tayfası müziğe başladıklarında takım elbiseli bir rock grubu olarak arz-ı endam etmişlerdi. Sanki bir kız grubuymuş gibi de ilk isimleri Kara’s Flowers’tı. Bu korkunç isimle iki de albüm yayınladılar. 2002 yılında büyük çıkış yaptıkları Songs About Jane albümü zamanı büyük bir plak şirketi olan Reprise anlaştılar ve isimleri Maroon 5 oldu. Grubun çoğunluğu bu ismin ne kadar kötü olduğunu kabul etti tabii sonrasında. 

 

Radiohead
Orijinal isimleri: On A Friday 

Tamam, Maroon 5 kadar kötü değil ama bir Radiohead gibi “cool” da değil. Radiohead’in beş üyesi ilk olarak Oxfordshire’daki Abingdon School’da lise öğrencisiyken bir araya geldi. Provalarını hep Cuma geceleri okul çıkışından sonra yapıyorladı. Sonra işler rayına girdi ve “You”, “Thinking About”, “Prove Yourself” gibi şarkılarını bestelediler. Plak şirketi EMI’ın dikkatini çektiler ama EMI bu isim yerine daha iyisini bulabileceklerini söyledi. Grup büyük bir Talking Heads fanı olduğu için, isimlerini 1986’da yayınlanan Talking Heads şarkısı “Radio Head”den almaya karar verdiler. Çok da iyi yaptılar. 

 

Pearl Jam
Orijinal isimleri: Mookie Blaylock

1990 yılının Ekim ayında, Seattle’dan yeni bir grup Off Ramp’ta ilk konserlerini Mookie Blaylock adı altında verdi. Bu grup, tüm zamanların en iyi grunge rock ekiplerinden Pearl Jam’den başkası değildi aslında. Peki bu berbat isim de nereden çıkmıştı? Solist Eddie Vedder, “Evet çok aptal bir isimdi. Ama ilk haftalarımızda isim düşünemeyecek kadar meşguldük” diye açıklıyor bu durumu. Tam bir akıl tutulması yani! Mookie Blaylock, eski bir NBA basketbol oyuncusu. Tabii ki bu isimle devam edemezlerdi. Herkes Pearl Jam isminin Vedder’ın büyükannesi Pearl’ün unutulmaz reçelleri olarak bilse de aslında hikaye farklı. Bu isim bir Neil Young konserinde tesadüfen akıllarına gelmiş. 

 

Queen
Orijinal isimleri: Smile 

Ne, Smile mı? Durun bir dakika, bu gerçek olamaz! Gitarist Brian May ve davulcu Roger Taylor’ın basçı ve vokalist Tim Staffell ile birlikte, Staffel’in bir üniversite projesinin parçası olarak ‘Smile’ adlı bir grup konseptini benimsediğini ve bunun etrafında bir proje oluşturduğunu biliyoruz. Staffell’in gruptan ayrılmasıyla May ve Taylor, efsane solist Freddie Mercury’yle bir araya geldi. Mercury grubun ismini Queen koydu. Bunun sebebini de şöyle açıklamıştı: “Kraliçe kavramı muhteşem ve görkemli olmaktır. Görkemli olmak bizim bir parçamız ve züppe olmak istiyoruz. Şok etmek ve çirkin olmak istiyoruz!” Başardılar da. 

 

The Cure
Orijinal isimleri: The Obelisk

Koşarak kaçma isteği uyandıran bir diğer isim de, 80’lerin adını altın harflerle müzik tarihine yazdırmış alternatif rock grubu The Cure’un ilk ismi olan The Obelisk. “Dikilitaş” anlamına gelen bu isim bizim için bir otobüs durağı izlenimi uyandırıyor, evet. Ama onlar o zamanlar 70’lerde ortaokul öğrencileri olan bir grup çocuktu. Hatta Robert Smith başta arka planda kalan bir müzisyendi. Kadro değişiklikleri beraberinde isim değişikliklerini de getirdi, bir ara Malice oldular, sonra da Easy Cure’da karar kıldılar. Çok hippi gibi görünmemek için de The Cure’da karar kıldılar. 

 

Green Day
Orijinal isimleri: Sweet Children 

Müzik dünyasının agresif çocukları Green Day’in sahiden de Sweet Children adı altında çalıp söylediklerini düşünebiliyor musunuz? Billie Joe Armstrong ve Mike Dirnt, 1986’da henüz 14 yaşındayken Bay Area’da Sweet Children olarak yerel konserler vermeye başladılar. Hatta ufak bir dinleyici kitleleri de oluşmaya başladı. Sonrasında Kaliforniyalı rock grubu Sweet Baby ile karıştırılmamak için isimlerini Green Day olarak değiştirmeye karar verdiler. Belki de tatlı çocukların punk rock sahnesi için azla sevimli olduğunu da düşünmüş olabilirler. 

 

Beastie Boys
Orijinal isimleri: The Young Aborigines

80’lerde ABD’nin en ünlü hip hop grubu olan Beastie Boys’un ilk ismi “Genç Aborjinler”di. Genç Michael Diamond ve Adam Yauch bu isimle hardcore müzik yapıyorlardı. Basçı Jeremy Shatan, “Müziğin bir şekilde ilkel olması gerektiği fikrini bulduk, bu yüzden grubun adı olarak Genç Aborjinler’i seçtik” demiş ve ilham gelmesi için  Avustralya Aborjin müziği üzerine de çalışmaya başlamıştı. Shatan’ın gruptan ayrılmasıyla aborjinler meselesi rafa kaldırıldı ve grubun adı Beastie Boys oldu. “Beastie” kabaca “hayvansı” demek. Michael Diamond daha sonra “Yeni ismimiz daha da salakça oldu” dese de, biz buna katılmıyoruz, Young Aborigines daha salakça. 

 

Red Hot Chili Peppers
Orijinal isimleri: Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem

Şimdiki isimleri yeterince uzun değilmiş gibi 90’ların ve 2000’lerin en ünlü grubu Red Hot Chili Peppers’ın ilk isimleri, Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem idi (Evet, bunu sadece bir kez yazacağız.) Solist Anthony Kiedis bu ismi “Görkemli ve kaotik” buluyor olsa da bu ismi Fairfax Lisesi öğrencileri olduklarında bulduklarını unutmamak gerekir. Grubun gitaristi Hillel Slovak gruptan ayrılınca, ekip kendilerine Red Hot Chili Peppers ismini buldu. Anthony Kiedis, bu ismin anlamını “Scar Tissue” kitabında şöyle anlatıyor: “Hot Five’ı ile Louis Armstrong ve ayrıca ‘Red Hot’ veya ‘Chili’ olan diğer gruplar vardı. Daha sonra isimlerini çaldığımızı düşünen ‘Chilli Willi and the Red Hot Peppers’ adında bir İngiliz grubu bile vardı. Ama hiç kimse, bizim için sonsuza dek bir lütuf ve lanet olacak bir isim olan Red Hot Chili Peppers olmamıştı.”

Black Sabbath
Orijinal isimleri: The Polka Tulk Blues Band

Dünyanın ilk heavy metal grup ismi için Black Sabbath kesinlikle müthiş bir seçim ama onlar için de bu isim bir ilk değildi. Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler ve Bill Ward 1968’de ilk kez bir araya geldiklerinde, Polka Tulk Blues Bandadı altında bazı blues rock denemeleri yapıyorlardı. Bir gün Iommi Osbourne’a bu ismin korkunç olduğunu söyledi. Hatta bunu tam olarak şu cümlelerle ifade etti: “Bu ismi ne zaman duysam pantolonunu ayak bileklerine kadar indirmişsin de lanet olası altına yapıyormuşsun gibi hissediyorum.”  Aslında ismlerini Earth olarak değiştirmek istiyorlardı ama bu isimde bir grup zaten vardı. Onlar da direksiyonu Black Sabbath’a kırdılar. 

 

Kaynaklar: Rolling Stone, Billboard