Ana SayfaÖzel DosyaOrijinali mi cover’ı mı? Son dönemin dikkat çeken en iyi 8 cover’ı

Orijinali mi cover’ı mı? Son dönemin dikkat çeken en iyi 8 cover’ı

Türkçe cover meselesi, malumunuz, hassas bir mesele… Ama bir kez doğru kişi tarafından seslendirildi mi, o şarkıyı unutmak imkânsız. İşte son yıllarda yayınlanmış en iyi cover’lardan Dergy’nin sizin için seçtikleri…

Kimi zaman bir şarkıyı sahibinin sesinden dinlemek isteriz, kimi zaman da o şarkıya katılan bir yorum bizi alıp uzaklara götürür… Kimi zaman şarkıya kendimizi öyle bir kaptırırız ki, esas sahibi kim, onu bile unutur gideriz. İşte son dönemde yayınlanmış, neredeyse orijinalini bile bize unutturmuş, yerli alternatif müzikte daha şimdiden mihenk taşı olmuş 8 önemli cover…

Turgut Çıngı- Trenler 

O Ses Türkiye’de de yarışmış olan, iddialı ve özgün sesiyle fark yaratan Turgut Çıngı, ilk resmi single’ını Fikri Karayel’in 2015’te seslendirdiği “Trenler” şarkısıyla yaptı. Daha önce Sansür adında bir grubu olan Çıngı, Antalyalı. 25 yaşındaki Çıngı, “Trenler” yorumunun yanı sıra Adamlar’ın “Zombi”, Hayko Cepkin’in “Melekler”, Yalın’ın “Ben Bilmem” gibi pek çok şarkısını da sahnede coverladı. Bize göre, Turgut Çıngı için önümüzdeki dönemin en gelecek vaadeden rockstarları arasında. 

Kaldığım yerler çok uzak sana artık
Gülüşlerin yabancı artık bana
Bomboş vagonlar kırık camlar bavullar
Kara trenlerim sana

Trenler, 2015

BU COVER’INI DA DİNLEYİN: 

Zombi (Adamlar) 

Zeynep Bastık- Felaket 

Pop müziğin sevilen seslerinden Zeynep Bastık, Ezhel’in “Felaket”ini bir coverladı ki, ne coverlamak! Bastık’ın bir kanepenin üzerinde oturarak seslendirdiği “Felaket” 119 milyon kez YouTube’da izlendi ve neredeyse şarkının esas sahibi Ezhel’in yorumunu bile dinleyiciye unutturdu. Bastık’ın hemen her coverı çok popüler oldu ama “Felaket”in yeri bir başka oldu. Bastık, yakın zamanda kendi şarkılarını yapmaya başladı. Mustafa Sandal, Anıl Piyancı, Murda gibi isimlerle düetler yaptı. Yine de uzun zaman YouTube’da yayınladığı cover şarkılarıyla özdeşleşti. 

Güneşi gülüşüne nasıl sığdırdın?
Döndürür kalbimi çöle
Gözünden akan yağmurlar
Döndürür çölleri sele
Saçına kopan fırtınalar
Eserken ruhumda hala
Dediler bu kız neymiş?
Dedim felaket felaket!

Felaket, 2019

BU COVER’INI DA DİNLEYİN:

Yanımda Kal (Harun Kolçak) 

Ekin Beril- Ben Nasıl Büyük Adam Olucam 

Alternatif sahnenin en yetenekli isimlerinden biri olan Ekin Beril, kendi şarkılarından önce sevdiği şarkıların cover’larını yapan müzisyenler içinde yer alıyordu. Beril’in üç yıl önce bir Pinhani şarkısı olan “Ben Nasıl Büyük Adam Olucam” şarkısı, YouTube’da büyük dikkat çekmiş ve 16 milyon izlenme elde etmişti. Beril’in şarkıyı aynı anda hem çalması hem söylemesi alkış toplamıştı. Ekin Beril, bu şarkının da yer aldığı 3 şarkılık bir EP yayınladı. 2020’nin mart ayında ise Dualite adını verdiği ilk albümünü Universal Music Turkey etiketiyle dinleyicisiyle buluşturdu.

Herkes köşesini kapmış iyi ama
Ben nası büyük adam olucam
Bir tek seni bana çok gördü dünya
İyiler bu savaşı kaybetmiş
Peki ben nası büyük adam olucam
Kötü olmak seni geri getirir mi acaba
Ben nası büyük adam olucam

Ben Nasıl Büyük Adam Olucam, 2006

BU COVER’INI DA DİNLEYİN:

Bırak Kadının Olayım (Şebnem Ferah)

Gaye Su Akyol- Hemşerim Memleket Nire 

Barış Manço’nun 1992 yılında yayınlanan Mega Manço albümünde yer alan “Hemşerim Memleket Nire” şarkısı, dillerimize pelesenk olmuş çok ünlü bir şarkı. Gaye Su Akyol, Rakınrol Musiki Cemiyeti performansları çerçevesinde bu şarkıyı coverlamış ve şarkıya bambaşka bir yorum katmıştı. Şarkının düzenlemesinde Akyol’un yanı sıra Ali Güçlü Şimşek ve Görkem Karabudak imzaları da vardı. 

Sanki insanlık pazara çıkmış ekmek aslanın ağzında
Bir sıcak çorba içer misin diyen yok
Dört duvarı ören çatısını kapatıp içerden kitlemiş kapıyı
Bir döşekte sana serelim buyur diyen yok
Tek bir soru hemşerim memleket nire

Hemşerim Memleket Nire, 1992

BU COVER’INI DA DİNLEYİN:

Gamzedeyim Deva Bulmam (Kemani Tatyos Efendi) 

Sufle- Köprüaltı 

Üçüncü Yeniler’in en üretken ekiplerinden Sufle, seneler önce yaptığı akustik Duman cover’ı “Köprüaltı” ile dikkatleri üzerine çekmiş, 2019 yılında da bu şarkıyı single olarak yayınlamıştı. Sufle daha sonra kendi şarkılarıyla da beğeni toplayan ekipler içinde yer almıştı. Ankaralı topluluk, 2020 başında Geri Geri Maraton Koştum adındaki ilk albümlerini Avrupa Müzik etiketiyle yayınladı. Sufle her ne kadar kendi şarkılarıyla elde ettiği popülerliği sürdürse de, “Köprüaltı” yorumları sayesinde çok geniş bir kitle elde etmişti. 

Hadi gel buluşalım eski köprünün altında
Kimseler görmesin
Mehtaba karşı uzanalım eski köprünün altında
Kimseler bilmesin, kimseler duymasın

Köprüaltı, 1999

BU COVER’LARINI DA DİNLEYİN: 

Senden Önce Senden Sonra (Teoman)

Deniz Tekin- Beni Vur 

Alternatif sahnenin en yetenekli kalemlerinden Deniz Tekin, 2017’de yayınladığı ilk albümü Kozakuluçka içinde Ahmet Kaya’nın ölümsüz eseri “Beni Vur”u akustik olarak seslendirmişti. “Beni Vur”un en özgün yorumlarından biri olarak kabul edilen Deniz Tekin yorumu, dinleyiciler tarafından en naif, en sade coverlardan biri olarak kabul edilmişti. “Beni Vur”un sözleri Yusuf Hayaloğlu’na, müziği Ahmet Kaya’ya ait. 

Beni vur beni onlara verme
Külüm al uzak yollara savur
Dağılsın dağlara dağılsın
Bu sevdamsın ama sen ağlama dur

Beni Vur, 1995

BU COVER’INI DA DİNLEYİN:

Biliyorsun (Sezen Aksu)

Can Oflaz- Vazgeçtim 

Sezen Aksu’nun 1991 yılında yayınlanan ve yayınlandığı dönem en çok satan albümler arasında yer alan Gülümse içinde yer alan “Vazgeçtim”in Aksu hayranları içinde yeri bir başka… Caz vokal ve şan teknikleri üzerine eğitimi de olan Can Oflaz, Ladies and Gentleman Istanbul korosuyla da çalışmalarını sürdürüyor. Can Oflaz’ın “Vazgeçtim” cover’ı geçtiğimiz senenin sonlarında yayınlanmıştı. 

Vazgeçtim, gözlerinden
Vazgeçtim, sözlerinden
Bir ah de yeter
Sessizce, kimsesizce
Gönderdim dudaklarımı
Öpme al yeter

Vazgeçtim, 1991

BU COVER’INI DA DİNLEYİN:

Fikrimin İnce Gülü (Anonim)

Mary Jane- Ölünce Sevemezsem Seni

Bugüne kadar pek çok mekanda sahne alan, son 1 yıldır da YouTube’da yayınladıkları cover’larıyla büyük beğeni toplayan Mary Jane, Ayna’nın ünlü şarkısı “Ölünce Sevemezsem Seni”nin cover’ıyla müzik dünyasında adeta şimşek gibi çaktı. Cover konusunda hünerlerini sergilemekten çekinmeyen Mary Jane, kısa bir süre önce kendi şarkılarıyla da dinleyicisini selamladı. 

Yaşamak yıldızlarda, seninle olmak istiyorum
Sevişmek hüner değil, yanında kalmak istiyorum
Yaşamak hüner değil, seninle ölmek istiyorum
Ben bu yerde ölsem de
Ay yüzlüm yine elde
Muhtaç olayım namerde
Ölünce sevemezsem seni

Ölünce Sevemezsem Seni, 1997

BU COVER’INI DA DİNLEYİN: 

Tövbe (Ercan Turgut) 

- Advertisment -

Özel Dosya

Orijinali mi cover’ı mı? Tüm zamanların en iyi 8 cover’ı

0
Nirvana'nın "The Man Who Sold the World" şarkısı, aslında David Bowie'ye ait. Ama grup bu şarkıya öyle bir ruh verdi ki, bu cover orijinalinin de üstüne çıktı. İşte tüm zamanların en iyi coverlarından seçtiklerimiz...