Nirvana’nın “The Man Who Sold the World” şarkısı, aslında David Bowie’ye ait. Ama grup bu şarkıya öyle bir ruh verdi ki, bu cover orijinalinin de üstüne çıktı. İşte tüm zamanların en iyi coverlarından seçtiklerimiz…

Kimi şarkılar zaten çok ünlüdür, ama cover’ları onlara bambaşka bir ruh verir. Kimi şarkılar ise kıyıda köşede kalmış, unutulmuştur ama öyle bir cover’lanır ki, yenilenir, adeta baştan yaratılır ve akıllara kazınır. Pek çok dinleyici o şarkının orijinal versiyonunu hatırlamaz bile. O şarkının dokusunu bozmadan, şarkıya hak ettiği pırıltıyı vermek kolay iş değil. Ya üzerinize taşlar yağacak, ya da göklere çıkacaksınız. İşte Dergy’nin seçkisiyle; neredeyse orijinalini bile unutturan tüm zamanların en iyi 8 cover’ı…

Nirvana – The Man Who Sold the World (MTV Unplugged) 

Tüm dünyanın grunge fırtınasına kapıldığı yıllar. 1993 yılında kaydedilen MTV Unplugged konserinde Nirvana’nın çaldığı “The Man Who Sold the World”, gelmiş geçmiş en iyi cover’lardan biri olarak kabul ediliyor. Öyle ki pek çok dinleyici bu şarkıyı Nirvana’ya ait sanıyor. Oysa şarkı, David Bowie imzalı. Bowie’nin 1970 yılında yayınlanan üçüncü albümü olan The Man Who Sold the World, Midge Ure ve Lulu tarafından da coverlandı ancak hiçbiri Nirvana’nın popülerliğine ulaşamadı. 

Alien Ant Farm- Smooth Criminal 

Amerikalı alternatif rock grubu Alien Ant Farm, sesini gerçek anlamda duyurduğu dönemde müziğin kralı Michael Jackson’ın ünlü “Smooth Criminal”inin cover’ıyla listelerde tozu dumana katmıştı. Ülkemiz sınırları içinde “Eni vici vokke” (Annie, are you ok?) olarak bilinen ünlü şarkı 2001 yılında yayınlandığında, “King of Pop” hala hayattaydı… AAF, şarkının eğlenceli klibinde MJ’nin tüm ikonik hareketlerine göndermede bulunuyordu. Ünlü “anti-gravity lean” (yerçekimine karşı eğildiği meşhur dans figürü) hareketinin yanı sıra, Billie Jean’in kaldırımda ışıklar yakan efsane klibini de yadeden AAF, Michael Jackson’ın en iyi cover’larından birini yaparak müzik tarihine geçti. 

Johnny Cash- Hurt (Nine Inch Nails)

Müzik tarihinin gelmiş geçmiş en yetenekli isimlerinden biri olan Trent Reznor’un (NIN) yazdığı “Hurt”, Johnny Cash’e en çok yakışan cover’lardan biri oldu. Efsane  müzisyen, şarkının içindeki karanlık sözleri ve duygu yoğunluğunu piyanosunun başında çok sade bir vokalle dinleyicisine geçirmeyi başarmıştı. 2003 yılında, Amerikalı ünlü prodüktör Rick Rubin’in kaydettiği “Hurt”ün yayınlanmasından birkaç ay sonra Johnny Cash ne yazık ki aramızdan ayrıldı. Orijinal versiyonu 1994 yılında Nine Inch Nails’ın The Downward Spiral albümünde yer alan bu şarkının Cash yorumundan sonra Reznor, “Bu şarkı artık bana ait değil” demişti. 

Milow- Ayo Tecnology (50 Cent, Justin Timberlake)

Milow olarak bilinen Jonathan Ivo Gilles Vandenbroeck, Belçikalı bir şarkıcı-söz yazarı. Milow, 50 Cent ve Justin Timberlake’in ünlü şarkısı “Ayo Tecnology”i önce tek gitarla yaparak YouTube’a yüklemiş, bu versiyon internette en ilgi gören videolardan biri olmuştu. Milow daha sonra 2008 yılında yayınladığı Coming of Age albümünde bu şarkıyı bir kez daha coverladı. Ve şarkıya bambaşka bir ruh kattı. 

Jamie Cullum- Don’t Stop the Music (Rihanna)

İngiliz piyanist, gitarist ve vokalist Jamie Cullum, caz, melodik pop ve rock harmanı müziğiyle dünyaya nam salmış bir müzisyen. Özellikle de ünlü şarkıları popüler caz konsepti içinde yorumlamasıyla dikkatleri çekiyor. Radiohead’ler, Jimi Hendrix’ler onun yorumunda bambaşka bir renge boyanıyor. Rihanna’nın ünlü “Don’t Stop the Music” şarkısı da işte böyle bir yorum. Cullum’un birkaç kez İstanbul’a da geldiği notunu düşelim.  

Seether- Careless Whisper (Wham/ George Michael) 

Post grunge, nu metal ve alternatif rock müziğin en köklü ekiplerinden biri olan Seether, “Remedy”, “Fine Again” gibi pek çok şarkısıyla en çok dinlenen ekiplerden biri olmayı başardı. Ancak, George Michael ve Andrew Ridgeley’den oluşan İngiliz ikili Wham’ın dünyaca ünlü şarkısı “Careless Whisper”ı coverlayınca işler değişti. Üzgün ve romantik bir şarkı olan, sevgilisine “Bir daha asla dans etmeyeceğim” diyen şarkı, Seether’ın ellerinde ihanete uğramış ve öfkeli bir hale geldi. 

https://www.youtube.com/watch?v=cO5S993KSao&ab_channel=johnnyshark3

Pearl Jam- Last Kiss (Wayne Cochran)

60’ların en ünlü soul şarkıcılarından Wayne Cochran’ın “Last Kiss” şarkısı, dünyaca ünlü grunge rock topluluğu Pearl Jam’in ellerinde başlıbaşına farklı bir şarkıya dönüşmüştü. Araba kazasında sevgilisinin ölümüne tanık olan ve ona veda eden bir adamın hüzünlü şarkısı olan “Last Kiss”, yaşayan efsane Eddie Vedder’ın eşsiz vokaliyle kalpleri sızlatmış, grup bu şarkıyı 2003’te yayınlanan Lost Dogs albümüne de almıştı. 

Muse- Feeling Good (Nina Simone) 

Orijinali bir müzikal için kaleme alınmış ve ilk kez dünyanın en güzel seslerinden Nina Simone tarafından I Put a Spell on You albümünde seslendirilmiş olan “Feeling Good”, 2010’larda müzik dünyasının zirvesine çıkmış Muse tarafından coverlanmıştı. Muse’un gelmiş geçmiş en iyi albümlerinden biri olarak kabul edilen 2001 tarihli Origin of Symmetry içinde yer verdiği “Feeling Good”, pek çok prestijli yayın tarafından da müzik tarihinin en iyi coverları arasında gösteriliyor. 

BU COVER’LARI DA ES GEÇMEYİN 

  • Amy Winehouse feat Mark Ronson – Valerie (The Zutons)
  • Adele – Make You Feel My Love (Bob Dylan) 
  • Sinead O’Connor – Nothing Compares 2 U (The Family-Prince)
  • Jeff Buckley- Hallelujah (Leonard Cohen) 
  • Whitney Houston- I Will Always Love You (Dolly Parton) 
  • Guano Apes- Big in Japan (Alphaville)