Ana SayfaHaberlerOrtaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı kapsamında 7 şehirde konferanslar

Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı kapsamında 7 şehirde konferanslar

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın, Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirdiği Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı kapsamında düzenlenen Arama Konferansları, Türkiye’nin yedi bölgesinden yedi odak şehirde kültür profesyonellerini bir araya getirdi.

Türkiye’de kültür-sanat alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve belediyeler arasındaki diyaloğu, işbirliklerini geliştirmeyi amaçlayan Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı’nın üç temel bileşeninden biri olan Ortaklaşa Diyalog Programı kapsamında Mersin, Bursa, İzmir, Konya, Ordu, Tunceli ve Diyarbakır’da, yedi bölgesel arama konferansı gerçekleştirildi. 25 Nisan – 13 Haziran tarihleri arasında düzenlenen arama konferanslarını Türkiye genelinde toplam 52 şehirden, aralarında sivil toplum kuruluşları, belediyeler, özel kurumlar, akademi, inisiyatifler, kolektifler, kamu kurumları temsilcileri ve bağımsız katılımcıların yer aldığı 314 kişi takip etti.

Kültür ekosisteminde yer alan tüm paydaşların bir araya gelerek ağ oluşturacağı, deneyimlerini ve fikirlerini tartışıp paylaşabileceği etkili bir ortam sağlamak üzere tasarlanan arama konferanslarının kavramsal çerçevesini STK’lar ve belediyeler arasındaki kültürel işbirliği oluşturdu. Katılımcıları somut ihtiyaçları ve önerileri ortaklaşa belirlemeye; katılımcı ve kapsayıcı bir kültür ekosistemine erişmek için yol haritası oluşturmaya davet eden arama konferanslarında toplanan somut öneriler, Ortaklaşa projesinin son yılı olan 2025’te hazırlanacak politika metninin de temelini oluşturacak.

Kültür profesyonelleri yedi odak şehirde bir araya geldi

Mersin, Bursa, İzmir, Konya, Ordu, Tunceli ve Diyarbakır’da gerçekleştirilen arama konferanslarının gün boyu süren programlarında; İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece, Ortaklaşa projesi kapsamında yürütülen saha araştırması, yuvarlak masa toplantıları ve hibe programıyla desteklenen projelerden elde edilen deneyimleri paylaştı. Konferansın gerçekleştirildiği her şehirde sanat ve edebiyat dünyasından bir konuk o şehirle olan kişisel bağından aldığı ilhamı Sabah Konuşması’nda katılımcılarla paylaştı. Mersin’de Selin Sümbültepe, Bursa’da Aslı Tohumcu, İzmir’de Yiğit Özşener, Konya’da Ercan Kesal, Ordu’da Özcan Alper, Tunceli’de Sema Kaygusuz, Diyarbakır’da Ahmet Mümtaz Taylan’ın katıldığı konferanslarda, katılımcıları ortak zeminde buluşturmak üzere adil bir kültürel işbirliği”nin ne ifade ettiği üzerine Prof. Dr. Füsun Üstel tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

Füsun Üstel imzalı bir politika metni yayımlanacak

Arama konferanslarından elde edilecek veriler, Prof. Dr. Füsun Üstel’in hazırlayacağı ve 2025 yılında yayımlanacak politika metnine de temel oluşturacak. Politika metni, adil bir kültürel işbirliğinin nasıl gerçekleştirileceğine, kültür politikası ortamının yerel düzeyde nasıl daha kapsayıcı ve katılımcı hale getirilebileceğine dair öneriler sunarken belediyeler ve STK’lar arasındaki işbirliği fırsatları ve demokratik bir işbirliği için yol haritası içerecek. Politika metni, bölgesel yuvarlak masa toplantılarından, arama konferanslarından ve alt hibe projelerinden elde edilen deneyimlerden beslenecek.

Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı nedir?

Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Avrupa Birliği desteğiyle, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) iştiraki ve EUNIC (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri) Ankara ve İstanbul işbirliğiyle hayata geçiriliyor. Program, Türkiye genelinde kültür-sanat alanını, STK’lar ve belediyeler arasındaki işbirliklerini ortak projeler aracılığıyla güçlendirmeyi, kültür profesyonellerinin kültür politikaları ve yönetimi alanındaki gelişimlerini desteklemeyi, katılımcı yerel kültür politikalarının oluşmasını teşvik etmeyi amaçlıyor. Üç yıl sürecek proje kapsamında kültür-sanat odaklı STK’larla yerel yönetimlerin birlikte üretecekleri projelere 1,3 milyon avro hibe desteği sağlanacak. Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı; Öğrenme, Diyalog ve Hibe olmak üzere üç alt programdan oluşuyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR