Ana SayfaHaberlerOscar neden kırmızı halıdan vazgeçti?

Oscar neden kırmızı halıdan vazgeçti?

Geçtiğimiz pazar akşamı düzenlenen 95. Akademi Ödülleri’nde 62 yıllık Oscar geleneği olan kırmızı halının renginin değişmesi herkesin ilgisini çekti. Peki kırmızı halıdan neden vazgeçildi?

Dünyanın her yerinde herhangi bir ödül töreni, festival töreni ya da galalarda görmeye alışık olduğumuz ve artık hepimizin benimsediği bir gelenektir kırmızı halı. Hepsinin de başında en çok Oscar törenleriyle özdeşleşmiş olan meşhur sihirli halı bu sene düzenlenen 95. Akademi Ödülleri’nde yer almadı. Sinema camiasında yer alan herkesin bir gün üzerinde yürüme hayalleri kurduğu ve yıldızların gözümüzün önüne gelen en tanıdık hallerinin fonunda hatırladığımız kırmızı halı bu sene yerini şampanya renginde bir halıya bıraktı.

Değişikliklerden hoşlanmayan sinema severlerin hemen dikkatini çeken ve sosyal medya üzerinde tepki toplayan bu değişim Oscar törenleri için 62 yıllık bir geleneğin kırılması anlamına geliyordu. Törenin başlamasından saatler önce büyük bir ilgiyle takip edilen kırmızı halı seremonisi televizyon yayınlarında “On the Red Carpet” adını taşıyan bir programa dahi sahipti. Özellikle son yıllarda düzenlenen tören gecelerinde organizasyonun resmi kanalları hashtag olarak dahi #OTRC kısaltmasıyla bu ismi kullanıyordu. Peki Oscar töreni organizatörleri neden böyle bir değişikliğe gitti?

Oscar kırmızı halı - şampanya halı

Aslında son yıllar diğer büyük organizasyonlardan ve galalardan aşina olduğumuz (kırmızıdan) farklı renklerdeki halılar Akademi Ödülleri töreninin organizatörlerini de değişikliğe itmiş. Emmy Ödülleri’nde altın sarısı, Altın Küreler’de gri, “Avatar: The Way of Water” filminin galasında mavi ve “Black Panther: Wakanda Forever” filminin galasında mor renkte halılar kullanılmıştı. Organizasyon için çalışan tasarımcıların Oscar töreninin gittiği değişiklik için açıklaması ise oldukça basit: “Moda sebebiyle…”

Etkinlik organizatörü Mindy Weiss, halının renginin “elbiselerle uyum göstermesi gerektiğini ve kırmızının buna uymadığını” söylüyor: “Halı, üzerinde yürüyecek olan modayı yansıtmalı, onunla çatışmamalı”. Kırmızının yerine seçilen şampanya rengini seçme sebepleriyse rengin verdiği dingin ve yumuşatıcı atmosfer olmuş. Yıllardır Oscar dahil olmak üzere birçok büyük organizasyonun halılarını üreten Event Carpet Pros. şirketinin başkanı Steve Olive de halının üretimiyle ilgili detaylar verdi. “Gelecek endüstriyel üretimin çöplüğüyle devam etmeyecek.” diyen Olive, polyester bazlı sisal türünde üretilen 5 bin metrekareye yakın halının sürdürülebilirliğe uygun malzemelerden yapıldığını ve etkinlikten sonra geri dönüştürülerek muhtemelen duvar yalıtımı ya da halı dolgusu olarak kullanılabileceğini ekledi.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR