Ana SayfaHaberlerOscar ödüllü Bong Joon-ho'nun belgeseli geliyor

Oscar ödüllü Bong Joon-ho’nun belgeseli geliyor

Yönetmen Bong Joon-ho’nun yaratıcılığının kökenlerini keşfe çıkan yeni bir Netflix belgeselinin duyurusu yapıldı. 

Güney Kore sinemasının önlenemez yükselişi devam ediyor. Ardı ardına birbirinden iddalı yapımlar vizyona girerken bu filmlerin arkasındaki yönetmenler de adeta bir yıldız gibi parlıyor. 2019’da yayınlanan “Parasite”, 92. Oscar Ödülleri’nde, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uluslararası Film ve En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini kazanarak bütün gözlerin yönetmen Bong Joon-ho‘ya çevrilmesini sağlamıştı.

Şimdiyse bu yaratıcı dehayı daha yakından tanımamızı sağlayacak olan bir belgesel geliyor. Netflix‘te yayınlanacak olan ‘Yellow Door: Looking for Director Bong’s Unreleased Short Film” adlı belgesel Bong‘un üniversite yıllarındaki yaratıclığının kökenlerini keşfe çıkıyor.

2023 yılında yayınlanması planan belgesel, Bong‘un 1992 yılında bir üniversite öğrencisiyken “Looking For Paradise” isimli yayınlanmamış ilk kısa filmi üstünden bir okuma sunuyor. Stop-motion tekniğiyle yaratılan 22 dakikalık filmin yanı sıra belgesel 90’ların ortasından itibaren yükselişe geçen Güney Kore sinemasına da ışık tutuyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR