Bir dönem her çarşamba Hayal Kahvesi’nde Özge Fışkın dinlemeye giderdim. Ama her çarşamba! Saatler 00:00 geçtikten sonra sahneye çıkardı. Bizim de Hayal Kahvesi’nden ayrılışımız 4’leri bulurdu… Ve yine her çarşamba ne giyeceğini çok merak ederdik 🙂 Çünkü sahne konusunda gördüğüm en özenli isimlerden bir tanesiydi – ki hala öyle-. Bazen Austin Power filminden fırlamış gibi çıkardı sahneye, bazen de tam bir rock chic olarak. Şimdi ne Hayal Kahvesi kaldı, ne de o eski keyif. Ama neyse ki Özge’nin güzel sesi hep bizimle. Gelin ‘Rüya’yı ve dahasını Özge’den dinleyelim.

İpek ATCAN / [email protected]

Son albümün “Her Şeyin 1 Zamanı Var”ı 2015’te çıkardın, biz ise her zaman görüşmemizin haricinde en son 2017’de müziğe ve projelerine dair sohbet etmiştik. O günden bugüne tabii ki neler neler çıktı… Öncelikle YouTube projen için başlayan “Özge ile Yeniden”den bahsedelim. Bir sürü live tekli çıktı oradan…

Evet zaman su gibi akmış gerçekten. Hepimizin zorlandığı bu pandemi sürecinde ben de konser yapamadığım için YouTube kanalımı canlandırmak istedim. Müzisyen arkadaşlarımla kendi şarkılarımın bazılarına farklı düzenlemeler yapıp bunları hem YouTube kanalımda hem de dijital platformlarda yayınlamaya başladık. “Özge ile Yeniden” cover şarkılardan oluşan bir seçki. Şarkıların hepsi benim şarkıcılık yolculuğumda bana katkısı olan ve kalbimde de çok özel yeri olan şarkılar. Canlı kayıtları dinledikten sonra yakaladığımız enerjiyi, samimiyeti çok sevdik. İki tekli yayınladı şu ana dek bu seçkiden. Nisan ayında da sekiz şarkıdan oluşan albüm dinleyicilerle buluşacak.

Çok yakın zamanda çıkan YaDa ile ‘Beyhude’ şarkısı nasıl gelişti? Ve tabii klibi de pek şahane 🙂

Pandemi nedeniyle verilen ara her müzisyen gibi beni de çok yıprattı. Ancak enerjimi tekrar toplayarak bir yerlerden başlamam gerekiyordu. Tuğrul Tülek ile ‘Beyhude’yi aslında 2020’nin sonbaharında kaydetmiştik. Yayın tarihi tam benim pandemi tortusunu üzerimden atmaya çabaladığım bu zamana denk geldi. Yani zamanlama çok şahane oldu benim için. Tuğrul ile enerjilerimiz çok tuttu, şarkıyı çok severek söylemiştim zaten. Klibin yönetmenliğini de Tuğrul yaptı. Aramızdaki doğal enerji de klibe yansıdı. Şarkının ve klibin birbirini çok güzel tamamladığını düşünüyorum.

Ve şimdi bizi ‘Rüya’ ile buluşturdun. Söz ve bestesi Sezen Aksu’ya ait ve yıllarca Sertab Erener’den dinledik. Bir nesil marş gibi ezbere biliyor bu şarkıyı 🙂 Henüz çok taze, ben çok beğendim. Hem nasıl yorumlar alıyorsun merak ediyorum hem de bu şarkıyı seçme sürecin nasıl gelişti?

Bu şarkı dinleyiciyle Sertab Erener’in muhteşem sesiyle buluşmuş bir Sezen Aksu şarkısı. Her ikisi de benim kariyerimde çok önemli yeri olan iki değerli kadın müzisyen. Sertab Erener’le sahne üzerinde geçirdiğimiz beş yılımız var. Her anını gülümseyerek andığım, bana çok şey katmış bir beş yıl. ‘Rüya’ şarkısını zaten yıllardır konserlerimde seslendiriyordum. Böyle bir seçkide olmasını da o güzel döneme bir selam olsun diye çok istedim. Güzel tepkiler alıyorum.

Instagram’da şarkıyı duyurduğun post’unda Sertab Erener’e de güzel bir selam göndermişsin. “O güzel günler…” derken özlem de içeren bir post gibi. Biraz o günlerden bir kuple anı alsak 🙂

Benim Ankara sonrası, İstanbul müzik piyasasına alışmaya çalıştığım zamanlara denk geliyor Sertab’la çalışmaya başlamam. Her şey çok heyecan verici ve yeniydi benim için. Serde gençlik de var… Birbirinden güzel sahnelere çıkma, çok kıymetli müzisyenlerle tanışıp çalışma, stüdyo tecrübesi edinme şansına ulaştım bu sayede. Sertab’la da çok uyumluyduk. Benim için çok zevk alarak tecrübe kazanıp, okuduğum bir okul gibiydi. Beni en çok etkileyen Sertab’ın disiplininin yanında; cesareti ve korkusuzluğu olmuştur. Bu cesareti sana da aktarır bazı sorumluluklar vererek. En büyük hikaye Eurovizyon’a Sertab’la gidip dans edip vokal yapmam tabii ki. En başından beri bana inandı, motive etti ben de o yarışmada dans ettim. Sonuç da şahane oldu 🙂 Bunun gibi hayat boyu anımsayacağım çok güzel anılarım var.

Asla durmadığın, hep aktif kaldığın ama albüm çıkarmadığın bir 7 yıl oldu. Sen de “albümün devri bitti” diyenlerden misin, yoksa var mı planlar programlar?

Zaman çok değişti. Sürekli değişmeye de devam ediyor. Albümler arasındaki araların bu kadar uzun olmasını çok da tercih etmedim, benden kaynaklı ya da değil böyle gelişti süreç. Ben hala albümcüyüm. Ancak bugünün şartlarında dinleyicinin dikkatini çekebilmek adına tekli çok daha tercih edilir oldu. Evet pek çok planım var ama en çok istediğim arayı bu kadar açmadan ürettiklerimi paylaşmak. Güzel şeyler yapıyorum ve bekletmeden paylaşmak niyetindeyim.

Son olarak Dergy okurlarına bir mesajın var mı?

İlk fırsatta güzel konserlerde buluşmak dileğiyle herkese sevgiler, bol müzikli günler.