Ana Sayfapop“Özgür Kız”ın renkli ve enerjik müzik kariyeri: Nil Karaibrahimgil’i Nil Karaibrahimgil yapan...

“Özgür Kız”ın renkli ve enerjik müzik kariyeri: Nil Karaibrahimgil’i Nil Karaibrahimgil yapan 10 şarkı

Yerli pop dünyasının kendine has ismi Nil Karaibrahimgil’in son teklisi ‘Boy’dan yola çıkarak kariyerindeki mihenk taşı şarkıları inceledik.

‘Boy’ adlı teklisini nisan ayında çıkaran bir zamanların “özgür kız”ı, sonrasının “kadın marşları yazarı”, şimdinin ise tatlı annesi Nil Karaibrahimgil müzikal kariyeri boyunca renkten renge girdi. Tabii ki yazdığı şarkılar eleştiri oklarının hedefi oldu ama o duruşundan ve inandıklarından hiç taviz vermedi. Üstelik, ilk albüm yıllarının gölgesinde de kalmadı, kimi zaman sound’unu değiştirdi, kimi zaman da perspektifini… Nil’in ısrarla söylediği gökkuşağı şarkılarında aşklar, saplantılı ayrılıklar, yeni başlayan flörtler, bitmiş bir aşkın ardından kendini yeniden sevmeye başlamalar gibi hayatın içinden kavramlar sade, çıplak duygularla dile getirildi. Dünya standartlarında altyapılar kullandığı da oldu, çok basit bir melodiyi bize ezberlettiği de. Pozitif bakış açısı sosyal medyada alay konusu oldu mu, oldu evet! Ama bu bizim ona olan sevgimizi değiştirmiyor tabii. Türkçe pop müziğin kelebekler içindeki sanatçısı Nil Karaibrahimgil’in kariyerindeki kilometre taşı şarkılarını mercek altına aldık. 

Resmen Aşığım (2002) 

Hem ilk hem sonmuş gibi
En güzeli oymuş gibi
Bunca yıl beklemiş gibi
Beklediğime değmiş gibi
Ben ona resmen aşığım

İlk stüdyo albümü Nil Dünyası’yla karşımıza çıkan Nil Karaibrahimgil’i biz aslında, rol aldığı reklamlar kadar reklam jingle’larıyla da biliyorduk. Ama ilk albümü nasıl bir şey olacak merak ediyorduk. Nil’in tüm söz ve müzikleri kendisine ait olan Nil Dünyası albümünün düzenlemeleri Ozan Çolakoğlu imzası taşıyordu. ‘Erkekler Yüzünden’, ‘Evlenmek Gerek’, ‘Kek’, ‘Pelin’ gibi şarkılar Nil’in sloganlarıyla dolup taşıyor ve kadınlara özgürlük diye haykırıyordu. Genç kızlar için biçilmiş kaftanlarla dolu olan bu albümün yıldızı da saf bir aşk şarkısı olan ‘Resmen Aşığım’dı. Bu şarkı günümüze kadar pek çok filmde de kullanıldı. 

Bütün Kızlar Toplandık (2004) 

Bütün kızlar toplandık, toplandık toplandık
Sorduk neden yıprandık? yıprandık yıprandık
Biz onlardan hoşlandık, hoşlandık hoşlandık
Şimdi niye zorlandık? zorlandık zorlandık

Koca bir stadyumu ağzına kadar doldursanız, herkesin bir ağızdan eşlik edebileceği bir “girl power” şarkısı daha. Özellikle kız gecelerinin, bekarlığa veda partilerinin vazgeçilmez marşlarından biri olan ‘Bütün Kızlar Toplandık’, kadınların dilinden erkekleri anlatan bir şarkı. Klibi de hayli enteresan. Nil’in Açıkhava konser görüntülerinin üstünde, kendi kaleminden günlük gibi kaleme aldığı cümleleri okuyoruz. Bir yandan da “Bütün kızlar toplandık!” diye tezahürat ediyoruz tabii… Bu şarkıyı erkeklerin de gizli gizli dinlediğine dair rivayetler var ama o kadarını bilemiyoruz tabii. Sadece, bu şarkının zamansız bir Türkçe pop klasiği olduğunu söyleyebiliriz. 

Gitme Yoksa (2004) 

Gitme yoksa katlederim bizim yan komşuları
Sonra polise derim öldürmüş masumları
Gitme dünyam dönsün dönsün
Dünyam dönsün dönsün
Ben hiç kimse ölsün mölsün istemem 

Sadece eğlenceli şarkıların değil, damarlarımıza bol bol kara sevda enjekte eden şarkıların da yazarı, Nil Karaibrahimgil. ‘Gitme Yoksa’ da böyle bir şarkı. Son derece sert şarkı sözlerini masum bir tonla söyleyen Nil bu şarkıda köprüden atlayacağını, komşuları katleteceğini, üzerine de sevgilisine şantaj yapacağını ama tüm bunları sevgilisine olan büyük aşkından yapacağını söylüyor. Saplantılı bir aşkın ürkütücü görüntüsüne rağmen, klibinde de beyaz bir fon üzerinde dans ediyordu. Sözlerindeki rahatsız edici detaylar belki de terk edilme korkusunu yaşayan birinin sayıklamalarıydı. Cesur bir şarkıydı, ‘Gitme Yoksa’ 

Çocuk da Yaparım Kariyer de (2004) 

Kalamam hayatın köşesinde
O zaman neşesi neresinde
Koysalar önüme bariyer de
Çocuk da yaparım kariyer de

2000’lerde çok meşhur olan “süper kadın” kavramının şarkıya dökülmüş hali. Aslında bir hijyenik ped reklamının jingle’ı olarak yazılmış olan bu şarkıda Nil, “Çocuk da yaparım kariyer de” diyerek hem muhteşem bir anne olunabileceğinin hem de iş hayatında yükselebileceğinin sinyallerini vererek, tüm kadınlara “süper kadınlık” teklifinde bulunuyordu. Sürekli devam edecek bir mücadeleye “Evet!” diyordu yani. Sahiden de öyle mi oldu derseniz, Nil anne olduktan sonra müzik çalışmalarına devam etti ama eski şiddetinde değil. Yani pratikte Nil çocuk da yapma konusunda biraz takılı kaldı diyebiliriz. 

Pırlanta (2006) 

Sağ eller havaya
Pırlantalar buraya
Tek taşımı kendim aldım
Tek başıma kendim taktım
Girmesinler havaya

2006 yılında Nil, üçüncü stüdyo albümü “Tek Taşımı Kendim Aldım”la süper kadınlık konusuna biraz ara verdi. Ve bu kez tek olmayı, bir kadının hayattaki tek başarısının mücevher olamayacağını, gerekirse de tek taşını kendi kendine alacağını söyleyen ‘Pırlanta’yla karşımıza çıktı. Bu albümde Ayben’le düet olan ‘Peri’ ve ‘Organize İşler’ filmi için bestelediği ‘Organize İşler Bunlar’ da vardı. ‘Pırlanta’ tabii ki bekleneni verdi ve bizim kendi ‘Single Ladies’imiz olarak pop tarihimizdeki yerini aldı. Ozan Çolakoğlu ustalığını da hemen her şarkıda hissettiğimiz gibi ‘Pırlanta’da da hissettik. 

Bu Mudur (2006) 

Senin kalbin boş mudur?
Çalsam evde kimse yok mudur?
Bu mudur?

Nil’in mihenk taşı şarkılarından biri daha. Cem Yılmaz’la çok ünlü olan bir laf öbeği olan “Bu Mudur” bu kez de unutulmaz bir şarkı olarak karşımızda. Özellikle altyapısıyla dikkat çeken bu şarkının akustik versiyonu da çok sevilmişti. Türk filmlerindeki ünlü sahneler kullanılarak şarkının sözlerinin Türkan Şoray, Filiz Akın, Belgin Doruk gibi isimler tarafından “söyleniyor gibi” yapılması da ayrıca muhteşemdi. Nil’in müzikal kariyerinin en iyi şarkılarından biri olan ‘Bu Mudur’un aslında dünya çapında bir pop şarkısı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani bu şarkıya “budur” der miyiz, deriz. 

Seviyorum Sevmiyorum (2009) 

Yok ki senin bir yedeğin
Kötü kedi Şerafettin
Söyle nasıl kıydın bana?
Hem canındım hem ciğerin

Nil, 2009 yılında yayınladığı albümü “Nil Kıyısında” için farklı şeyler denemek istedi. Biraz daha elektronik ve dans altyapılı bir şarkı olan ‘Seviyorum Sevmiyorum’ bunun örneklerinden biri. Bu albümde Alper Erinç ve Stuart Hawkes ile çalıştı. Pek çok yönüyle Goldfrapp’in ‘Strict Machine’ şarkısını andırsa da, Nil tarihindeki en görkemli şarkılardan biri, ‘Seviyorum Sevmiyorum’. Hem bir ayrılık üzerine yazılmış güç toplama şarkısı, hem de ünlü Kötü Kedi Şerafettin atfıyla mizah dergisi okurlarına yapılmış zarif bir selam. 

Hakkında Her Şeyi Duymak İstiyorum (2012) 

Hakkında her şeyi duymak istiyorum
Bu aşk değil de nedir
Aklımda hep yine görmek, yine öpmek filan

Nil’in beşinci stüdyo albümü “Ben Buraya Çıplak Geldim” içinde her şarkıya yaklaşık birer dakikalık kısa filmler çekildi. Bu albümde, çok naif bir aşk şarkısı olan çıkış şarkısı ‘Hakkında Her Şeyi Duymak İstiyorum’ ve şarkı içindeki küçük ses efektleri de çok sevildi. Özellikle de Nil’in sesiyle yaptığı koklama efekti ve sevgilinin kokusu konusuna yapılan gönderme dinleyicileri cezbetti. Şarkının çok şekerli, az şekerli, orta ve sade gibi versiyonları da vardı. Yağmurlu bir sabah huzuru, güneşli bir akşamüstü ferahlığı gibi pek çok duyguyu aynı anda hissettirebilen bu şarkı Nil tarihinin en tatlı eserlerinden biri. 

Benden Sana (2017) 

Karanlıktan gelicekler
Önünde dikilecekler
Sarı sarı, dişleri olucak
Sivri pencereleri olucak
Yakalayacak sanıcaksın
Ama hep sen kazanıcaksın
Ben sana, koşmayı öğreticem
İçinden gülmeyi öğreticem

Nil Karaibrahimgil’in hayatını değiştiren olay elbette 2014 yılında oğlu Aziz Arif’i kucağına alması oldu. Nil zaman zaman konserlerinde oğlunu da sahneye aldı, onunla birlikte şarkılar söyledi. Nil’in 2017 yılında yayınladığı ‘Benden Sana’ şarkısı onun için yazılmış bir şarkı. Oğlunun karlar içinde zorlanarak yürüdüğü bir videosunu da bu şarkısının klibi yapan Nil, bir annenin oğluna verdiği tavsiyelerden dillere dolanan bir şarkı yapmayı başarmış. Bu şarkı, Nil’in kariyerinin başka bir sayfasının açtığını, sadece kadın marşları yazan genç bir müzisyen değil, artık orta yaşlarındaki bir anne olarak da müzikal bakış açısını şekillendirdiğini gösteriyor bize. 

Boy (2022)

Hayat bazen koparıp alıyor, boy
Git yerine ne koyarsan koy
O boşluk var ya, o boşluk dolmuyor, boy
Sana ne verirse onla doy

2019’da çıkardığı son albümü “Nil’den İyi Gelen Sesler”in ardından henüz yeni bir albüm çalışması ufukta görünmese de müzik alanındaki zengin üretimini sekteye uğratmadan yayınladığı teklilerle sevenleriyle buluşmaya devam ediyor. İşte o şarkılardan en sonuncusunu geçen nisan ayında yayınlandı. Nil’in ilk dönemlerindeki sound’unu anımsatan ‘Boy’ ile kapanışı yapıyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR