Rock müzikte zamanının ötesinde bir isim olan Özlem Tekin’i unutamadığımız 10 şarkısıyla mercek altına aldık. 

Fadıl DİNÇER/ [email protected]

Bazı sanatçılar zamansızdır; zamandan bağımsız olarak her dönem müziğini aynı keyifle dinleyebilirsiniz. Bazı sanatçılar ise zamanının ötesindedir; içinde olduğu dönemin çok daha ilerisini görür ve müziğini vizyonuyla besler. Özlem Tekin müzikteki yenilikçi ve korkusuz tavrıyla hem zamansız hem de zamanının ötesinde sanatçı olmayı başarabilmiş ender isimlerdendir.

90’lı yıllarda çıkardığı albümler ile Türkiye’de çoğu konuya öncülük etmiştir. Her ne kadar yapmaya çalıştıkları o dönemler -hatta belki de halen- anlaşılamasa da müziği çeşitlendiren, farklılaştıran, alternatif  tarzların da var olduğunu bize gösteren ve bunu ana akım medyada yapmayı başarabilen bir sanatçı olmuştur Özlem Tekin.

Bugünlerde inzivaya çekilmiş bir yaşamı seçse de müziğin Özlem Tekin’i bırakmayacağını umut ederek yeni şarkılar çıkarmasını dört gözle bekliyoruz.

Aşk Her Şeyi Affeder mi?

Aşk her şeyi affeder mi
Dersin zamanla geçer mi
Güzel günlerin hatrına
Aşk her şeyi affeder mi?

90’lı yılların arabesk-fantezi-pop furyasının içinden çıkarak rock müziği geniş kitlelere yayılmasında mihenk taşı olmuştur bu şarkı. Pop-rock müziğin ana akımın ayrılmaz bir parçası haline gelmesinde büyük rol oynayan şarkının söz ve müziği Barlas Erinç’e ait. 1995 yılında yayınlanan Kime Ne albümünün çıkış parçası olan şarkı hem klibiyle hem sözleriyle o dönem büyük yankı uyandırmıştı.

Duvaksız Gelin

Böyle zorla düğün olmaz ki
Yok mu sevdiğin
Böyle zorla gelin olunmaz ki
Yok mu bildiğin

Efsanevi Kime Ne albümünün ikinci klip şarkısı, sözü ve müziği Özlem Tekin’e ait “Duvaksız Gelin”, zorla evlendirilen kız çocuklarını anlatan bir şarkı. Ne yazık ki sadece ülkemizde değil tüm dünyada büyük bir sorun olan kız çocuklarının pazarlık sonucu yaşça büyük ve hiç tanımadığı insanlarla zorla evlendirilmesini konu alan şarkının klibini Mete Özgencil çekti.

Zamansız şarkılardan…

Yar Bana Varmadı

El ver boy ver ben geleyim
Tuzak olmuş yoldan geçeyim
Demir aldım fırtına seçeyim
Ölürüm terketmem seni

Söz ve müziği Cenk Eroğlu’ya ait gaz ötesi bir şarkı olan “Yar Bana Varmadı” bilhassa klibiyle çok ilgi görmüştü ve tüm müzik kanallarında hak ettiği yeri almıştı. Motosikletiyle tek başına özgürce gezen bir kadın olarak görüyoruz Özlem Tekin’i bu klipte. O yıllarda özgür kadın imajını eril toplumumuzun gözüne sokarak da Kime Ne demeye devam ediyordu. Klipte Cem Yılmaz’ın ufak bir rol almasının da klibin bu kadar popüler olmasında azımsanmayacak katkısı olduğunu unutmayalım tabi.

Bahar

Yüreğimde öfken
Yüzümde gölgen
Gidiyorum dönmem, bahardan önce
Altımda deprem
Ardımda seller
Gidiyorum dönmem, bahardan önce

Özlem Tekin ilk albümü Kime Ne‘den sonra pop-rock soundundan çıkarak daha önce Türkiye’de örneği bulunmayan ve tamamen elektronik altyapılı şarkılardan oluşan albümü Öz‘le karşımıza çıktı. O dönem elektronik müziğe ön yargılı bir bakış olması ve Özlem Tekin’in daha önceki tarzının dışına çıkması gibi sebepler yüzünden çok anlaşılamayan ve haksız eleştirilen bir albüm olsa da bugün Öz’ ün değerini daha iyi anlıyoruz. Albümün çıkış şarkısı “Bahar”ın söz ve müziği Barlas Erinç’e ait. Öz albümü ve “Bahar” şarkısı Özlem Tekin külliyatında olmazsa olmaz şarkılardan bir tanesi.


Laubali

Özledim seni
Sen de beni
Biz yakın yerlerde
Kalmadı mesafe
Olmuşuz laubali
Olmuşuz laubali

Her albümde farklı soundlar ve çizgiler deneyen Özlem Tekin’in üçüncü albümünün çıkış şarkısı “Laubali” de pop-rock bir atmosfer görüyoruz. Söz ve müziği Fergan Mirkelam’a ait şarkıda daha hareketli ve yine yenilenmiş bir Özlem Tekin var.

Dağları Deldim

Dağları deldim, tek başıma
Çölleri aştım, bir tek ben
Erleri yendim, kız başıma
Sende yıkılmam

2002 yılına geldiğimizde Özlem Tekin bu sefer de Hip-hop, R&B tarzlarının da izlerinin bulunduğu agenel olarak elektronik-pop soundlu Tek Başıma albümünü çıkardı. Albümün çıkış şarkısı “Dağları Deldim” bağımsız ve güçlü kadın imajını bizlerle paylaşıyor ve “Korkma! Yaşa! Güçlüsün!” mesajını veriyor. Halen dinledikçe insana özgüven pompalayan şarkının söz ve müziği Özlem Tekin’e ait.

Kara Sevda

Nasıl anlatsam bilemiyorum içim içime sığmıyor
O deli dolu neşe dolu kişi ben değilim sanki
Dışarısı buz gibi lapa lapa kar var benim içim yanıyor
Eksi kırk derece soğuk suda bile yüzerim inan ki, inan ki, inan ki

2004 yılında yayınlanan “Neredesin Firuze” filmi çok beğeni ve takdir toplamıştı. O dönem Türkiye müzik sektörünün kalbi olan Unkapanı’nı masalsı bir anlatımla bize aktaran filmin elbet müzikleri de çok iyi olmalıydı. Filmin soundtrack’inde birbirinden güzel şarkılar ve yorumcular vardı. Ters köşe yapmayı seven Özlem Tekin’i burada da çok farklı bir tarzla gördük. Söz ve müziği Fuat Saka’ya ait karadeniz şarkısı “Kara Sevda”yı seslendiren Özlem Tekin gerçekleştirdiği performansla artık Türkiye müzik sektörünün en önemli yorumcularından bir tanesi olduğunu kanıtladı bizlere.

Cinayet

Aynada kendini görmelisin
Ah sen cinayet sebebisin
Neden tevazu gösteresin
Ah sen ihanet sebebisin

Özlem Tekin’in 2005 yılında çıkarmış olduğu beşinci  albüm 109876543210 diğer albümlerine göre daha sert bir soundla ve tavırla dikkatleri çekmişti. Albümün klip şarkılarından “Cinayet” tavır olarak sert fakat kullanılan doğu enstrümanlarıyla da daha bizden bir havası olan, tabiri caizse öfkeli bir oryantel şarkı olarak karşımıza çıktı.

Sen Anla

Ben üzülmem sen ağla
Dert dinlemem anlat orda burda
Çoktan ayrılmışız aslında
Ben söylemem sen anla

Özlem Tekin’in sımsıcak sesinden sımsıcak bir şarkı “Sen Anla”. Kariyerindeki en önemli şarkılarından biri olan “Sen Anla” tekrar tekrar dinleyip Özlem Tekin’in ne kadar başarılı ve yetenekli bir insan olduğunu ve ona hayranlığın yıllar geçse bile bitmeyeceğini işaret eden hatta kanıtlayan bir şarkı. Loop a alın ve tekrar tekrar dinleyin.

Kargalar

Bugün seni öldürsem mi
Cesedine tükürsem mi
Kargaları gözlerinle beslesem mi
Bugün seni öldürsem mi
Cesedine tükürsem mi
Kargaları gözlerinle beslesem mi

2013 yılında yayınlanan Kargalar albümünde Özlem Tekin bizi yine şaşırtmıyor ve bambaşka bir tarzla bizi selamlıyor. Bugüne kadar yapmış olduğu en sert soundlu albüm olan Kargalar’da dünyanın en iyi metal gruplarıyla çalışmış Jens Bogren ile birlikte görüyoruz Özlem Tekin’i. Çıkış şarkısı “Kargalar’da sert müziğin ve tavrın doruklarına ulaşıyoruz.