Sosyal medyanın en sevilen ekiplerinden Pandami’yi yakından tanımak istedik, Dergy sayfalarına konuk ettik. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

Sosyal medyada uzun zaman geçiren biriyseniz, onların ismine mutlaka rastlamışsınızdır: Pandami. Alara Canay, Ege Çakır, Doruk Petekkaya, ve Eren Halıcı uzun zamandır birlikte müzik yapan, eğlenceli ve neşeli müzisyenler. Bu proje, adından da anlaşılabileceği gibi pandemi döneminde de birbirinden kopmadan müzik yapan bir arkadaş grubundan oluşuyor. ODTÜ, Hacettepe ve Bilkent Üniversitesi’nin kesişim noktasında bir araya gelmişler. Bir gün, odadaki bir peluş pandayı da videolarına dahil edince, sosyal medyada onlara “Pandalı grup” denmeye başlamış. Ekip de isimlerini Pandami olarak güncellemiş, aslında. İlk videolarını arkadaşları Alaa Wardi’nin evinde çekmişler. İlgi görünce de gerisi gelmiş… Huzurlarınızda bu iç karartıcı dönemin en renkli ekiplerinden Pandami!

Pandami, mash-up dünyasına yıldırım gibi düştü! Mash up yapacağınız şarkıları nasıl seçiyorsunuz? Yani, Tarkan’ı Evanesence’ı ve Mezdeke’yi birarada söylemek nasıl bir kafanın, çalışma tekniğinin ürünü?

Aslında bu uzun süredir geniş bir repertuar ile çalışmanın getirdiği kulak dolgunluğunun sonucu. Armonileri birbirleriyle uyumlu olabilen şarkıları ayırt edip bir araya getiriyoruz. Bunun için belirli bir çalışma rutinimiz yok, nerdeyse her zaman dinlerken veya çalarken aklımıza geliyor, fikirler çoğunlukla Doruk’tan çıkıyor.

Erkan Petekkaya’nın da konuk olduğu “Yetiş Ya Muhammed Yetiş Ya Ali / It’s My Life” çok konuşuldu. Ve epeyce de linçlendi sosyal medyada. Bekliyor muydunuz böyle tepkiler gelmesini, bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bir miktar tepki gelebileceğini düşünüyorduk ama tepkiler beklediğimizin üzerinde oldu. Saygı sınırını aşmayan her türlü olumlu ve olumsuz yoruma biz de saygı duyuyoruz. Gündemi çok dolu ve çok ağır olan bir ülkede, insanları bir nebze olsun neşelendirmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken birçok konuğa da kapımızı açık tutuyoruz. Konuklarımızla birlikte müzik icra etmek ile aynı politik duruşa sahip olmak arasındaki farka sığınarak işimize ve üretimimize odaklanmayı tercih ediyoruz.

Videolarınızdaki panda ve tabii ki pandemi dönemiyle paralel Pandami ismi çok dikkat çekiyor. Bu pandanın olayı nedir? Bir ismi var mı? Nereden geldi kendisi ve videoların baş aktörü oldu?

İlk videomuzda (Alaa, Alâra ve Ege’nin olduğu Bad Guy coveri) odadaki peluş pandayı videoya dahil etmemiz ve sonrakilerinde de tesadüfen orda bulunmasıyla insanların dikkatini çekti. İsmimiz yokken bizim için “pandalı grup” diyorlardı. Biz de isim bulma sürecinde pandamızla anılmamız ve pandemi sürecinde içerik üretmeye başladığımız için bu iki önemli detayı birleştirdik ve “Pandami”’de karar kıldık.

Videolarınızda gözlemlediğimiz kadarıyla çekerken çok eğleniyorsunuz. Zaten kimsenin iyi görünme ya da “şekilli olma” gibi bir derdi yok. Çok doğalsınız, izlerken bunu hissedebiliyoruz. Videoları çekerken neler yaşıyorsunuz, kamera arkası görüntüleri de izleyebilecek miyiz yakında 🙂

Hepimiz olduğumuz gibi görünmeyi tercih ediyoruz. Farklı konseptlerde değişik şeyler deniyoruz tabi, ama çoğunlukla aynıyız. Kendi aramızda samimi olduğumuz için bu dinleyiciye de yansıyor. Videolar çoğunlukla spontane gelişiyor, biz de süreçte çok eğleniyoruz. Bazı kamera arkası görüntülerimize ise Patreon hesabımızdan erişebilirsiniz.

pandami dergy rop 2

Videolarınızdaki mizahi dokunuşları düşününce sormak isteriz, siz en çok nelere gülüyorsunuz?

Şarkıları yaparken çoğu zaman aklımızda videoyla ilgili konsept oluşuyor. Örneğin Wannabe’yi yaparken söz kısmına eklediğimiz asma davul ile birlikte videoda çiğ köfte yoğurma fikri gibi. Bunları düşünürken bile çok eğleniyoruz.

Instagram’da pek çok videonuzu bulabiliyoruz ama YouTube’da sadece iki şarkınız var, neden? İlerde daha çok şarkı yükleyecek misiniz YouTube’a?

Youtube’a zamanla videolarımızı yüklüyoruz, ancak şu anda bir telif (daha doğrusu izin) sorunuyla karşı karşıyayız, çözdüğümüzde yüklemelere devam edeceğiz.

Tabii bunu sormadan olmaz, kendi besteleriniz ve kendinize ait şarkılarla da dinleyebilecek miyiz sizi? Pek çok dinleyiciniz Spotify’dan da dinlemek istiyor sizi. Belki bir cover albümü? Ya da başka bir şey, planlarınız neler?

Çoğumuzun kendine ait besteleri var. Henüz birlikte böyle bir çalışmamız olmadı, ama ileride yapmak istiyoruz. Cover’larımızı yakın zamanda Spotify gibi stream platformlarına yüklemeyi düşünüyoruz.

Aslında ayrı ayrı sahne tecrübesine sahipsiniz. Peki Pandami olarak, kısıtlamaların da kalkmasıyla birlikte sahnede sizi izleyebilecek miyiz?

Çok yakın zamanda konserlerimiz başlayacak, insanlarla buluşup eğlenmek için sabırsızlanıyoruz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Pandami Music (@pandamimusic)’in paylaştığı bir gönderi

KISA KISA

Alara Canay

● Bugüne kadarki videolarımız içinde en eğlendiğim Lean On oldu.
● Bana göre müzik yapmanın verdiği en güzel duygu tutkumu gerçekleştirme hissi.
● Ne zaman kendimi iyi hissetsem son ses John Mayer – New Light şarkısını açarım.
● Tekrarlarını bile izlerim, hiç sıkılmam dediğim dizi Bojack Horseman
● Son dönemde beni ağlatmayı başaran film Edward Scissorhands.
● Günün en sevdiğim saati eve geldiğim saat çünkü bana huzurlu hissettiriyor.

Doruk Petekkaya

● Bugüne kadarki videolarımız içinde en eğlendiğim Sexyback/Ah canım mashup’ı oldu
● Bana göre müzik yapmanın verdiği en güzel duygu kötü olduğunu hissetsem bile geliştirebilme inancımın olması
● Ne zaman kendimi iyi hissetsem son ses Ezhel-Pavyon (hiç dinlemem ama bu aralar böyle nedense 🙂 şarkısını açarım.
● Tekrarlarını bile izlerim, hiç sıkılmam dediğim dizi Behzat Ç. (Her sezonu 3.5 kere izledim )
● Son dönemde beni ağlatmayı başaran film I’m a Legend (köpeğinin öldüğü sahne)
● Günün en sevdiğim saati yazın güneşin batışı saati çünkü çok seviyorum 🙂

pandami dergy rop 3

Ege Çakır

Bugüne kadarki videolarımız içinde en eğlendiğim Satisfaction / Acımayacak / Sımsıkı” mashup oldu.
Bana göre müzik yapmanın verdiği en güzel duygu içinde bulunduğun parçanın verdiği hissi yaşamak ve yansıtmak.
Ne zaman kendimi iyi hissetsem son ses Good Charlotte – “I Just Wanna Live” şarkısını açarım.
Tekrarlarını bile izlerim, hiç sıkılmam dediğim dizi Gerçek Kesit
Son dönemde beni ağlatmayı başaran film “Aşk Tesadüfleri Sever 2”
Günün en sevdiğim saati aydınlık bir akşam saati, çünkü bana gün yeni başlıyormuş gibi hissettiriyor.

Eren Halıcı

● Bugüne kadarki videolarımız içinde en eğlendiğim Bring Me To Life / Ölürüm Sana oldu
● Bana göre müzik yapmanın verdiği en güzel duygu soyut bir dil ile iletişim kurabilme duygusu.
● Ne zaman kendimi iyi hissetsem son ses King Crimson – One Time şarkısını açarım.
● Tekrarlarını bile izlerim, hiç sıkılmam dediğim dizi Bojack Horseman :))
● Son dönemde beni ağlatmayı başaran film La Vita E Bella (Life Is Beautiful) ve La Maison en petits cubes (The House of Small Cubes)
● Günün en sevdiğim saati akşam ya da gecenin herhangi bir saati çünkü bana odaklanarak çalışabileceğimi hissettiriyor.