Ana SayfacazPandemide ilk canlı klasik müzik konseri

Pandemide ilk canlı klasik müzik konseri

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 48. İstanbul Müzik Festivali, çarşamba akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı (BİFO) konuk etti. 

Klasik müzik dünyasının yıldız isimlerinden, 24 yaşındaki İzlandalı piyanist Vikingur Olafsson’un solist olarak sahne aldığı konserde Patrick Hahn yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası seyirciyle canlı olarak buluştu. 

Olafsson ve orkestra Mozart’ın piyano konçertoları ‘No. 23 La Majör, K. 488’i ve ‘No. 23 in A Major, K. 488’i ile Franz Schubert’in ‘Senfoni No. 5 Si bemol Majör, D. 485’ ve ‘Senfoni No. 5 in B-flat Major, D. 485’ eserlerini seslendirdi. 

Pandemi sürecinin başından beri düzenlenen ilk klasik müzik konseri olan etkinlik, Covid19 önlemleriyle düzenlendi. İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya, pandeminin ortaya çıkışıyla hazırlıklarını yeniden gözden geçirmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Salgından ötürü pek çok protokol yeniden düzenmek zorunda kaldı. Sosyal mesafe kuralları gereği, müzisyenlerin bir araya gelmeme durumlarından ötürü tüm dünyada performans sanatları belirli sınırlamalarla gerçekleşiyor” dedi. Festivaldeki 18 konserin izleyicisiz gerçekleşeceğini belirten Çakırkaya, “Bu konserlerin tamamının video kayıtları alınıyor. 18 Eylül’de de dijital festivalimizin içeriğini peyder pey erişime açmaya başlayacağız. Her gün bir konserkaydı erişime açılacak ve yaklaşık bir ay izlenebilecek. Bu anlamda festivale katılmak için İstanbul’da fiziki olarak bulunma zorunluluğunuz ortadan kalmış oluyor ve dünyanın her yerinden katılabiliyorsunuz” diye konuştu. Konserlerin erişilebilir fiyat üzerinden izleyiciye sunulacağının altını çizen Çakırkaya, programda pek çok ücretsiz etkinliğin de olacağını ekledi.

‘Beethoven’ın Aydınlık Dünyası’ temasıyla 2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılını kutlayan festival, 5 Ekim’e kadar devam edecek.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR