Almanca sözleri Google Translate ile Türkçe’ye çevirerek “Ben Deliriyorum” adında müthiş bir esere imza atan Paul Wetz’i Dergy sayfalarında ağırladık.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Elektronik pop dünyasının yetenekli müzisyenlerinden Paul Wetz’in muhtemelen şu an ülkesi Almanya’dan çok Türkiye’de daha çok biliniyor! Bunun sebebi de tabii ki Google Translate kullanarak yaptığı “Ben Deliriyorum” şarkısı. (Arkadaki fantastik danslar da ayrı bir gönlümüzü kazandı.) Tabii şarkının gerçekten bir adı var mı bilmiyoruz ama önemli değil. Çünkü bu kısacık video TikTok’ta 700 bin izlendi ve Instagram’da da bir o kadar büyük ses getirdi. Aslında Paul Türkiye’ye yabancı bir isim değil zira daha önce yakın arkadaşı Sena Şener’in “Ten Tenime” ve “Kapkaranlık Her Günüm” şarkılarının prodüktörlüğünü üstlenmişti. Hatta İstanbul ve Ankara’da bile canlı çalmış. Şimdi Türkiye’de sahne almak istiyor. Biz de onu bağrımıza basıyoruz, elbette. Sosyal medyanın efendisi, eğlenceli ve yetenekli müzisyen Paul Wetz’e merak ettiklerimizi sorduk.

TikTok ve Instagram Reels’larınızda izlediğimiz videoların “making of” yani yapım aşamalarını çok seviyoruz. Rusça, Fransızca, Korece, Türkçe gibi bir çok dilde videolar hazırladınız… Sizin için en zor olan dil hangisiydi?

Aslında Lehçe telaffuzu benim için en zoruydu… Beynim sadece sert sesler duydu ve dilimin ne yapacağını anlaması biraz zaman aldı.

Bu videolardan önce o dili nasıl telaffuz edeceğinizi mi öğreniyorsunuz? Yoksa o anda kendiliğinden mi ortaya çıkıyor?

Hakkında fazla düşünmeden, kendiliğinden cümleler kurarım ve sonra anadili İngilizce olan birinden yardım isterim. Türkçe şarkı için Türk arkadaşım Aleyna Talınlı’ya sesli mesaj gönderdim ve o da telaffuzumu düzeltti. (O harika bir şarkıcı ve onu mutlaka dinlemelisiniz!)

@paulwetzGitarre küsst türkischen Teppich♬ Originalton – PaulWetz

Bu videolar aslında tüm dünyaya ulaşmanın harika bir yolu. Ama en çok izlenenlerden biri de Türkçe şarkı oldu. Bu videodan sonra bir anda Türkiye’de geniş bir kitleye ulaştınız. Bu size nasıl hissettirdi? Hiç Türkiye’ye geldiniz mi?

Gerçekten çok mutlu oldum çünkü Türkiye ile özel bir bağım var ve birçok kez orada bulundum. 2015 yılında yayınladığım ilk şarkım Sena Şener’in “Kapkaranlık Her Günüm” şarkısıydı. Birkaç kez ziyaretine gittim, onun aracılığıyla daha fazla Türk müzisyenle tanıştım ve hatta İstanbul ve Ankara’da sahnede şarkı söyleme fırsatı buldum. Sena büyük bir ilham kaynağı ve onunla müzik yapma onuruna sahip oldum. Türkiye’de çok büyüleyici ve harika müzisyenler var ve onlardan çok şey öğreniyorum.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

dergy (@dergycom)’in paylaştığı bir gönderi

 Sözlerini gerçekten bildiğiniz bir Türkçe şarkı var mı? 🙂

Sena Şener’den “Teni Tenime” ve Mabel Matiz’den “A Canım”.

Lütfen videolarınızda (“People” klibinizde de) da arkada dans eden takım arkadaşınızdan da bahsedin. Onu çok merak ediyoruz. (Bir de, o yerdeki gerçek Türk halısı mı?)

Bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştığım amatör bir oyuncu ve biz çok farklı hayatlar yaşayan çok farklı insanlarız ama ikimiz de çok açık fikirliyiz ve bu da onu ilginç ve eğlenceli kılıyor. Adı Gerit ve bana sorarsanız çok iyi bir oyuncu! (Odamdaki halı aslında İran halısı)

paul wetz dergy
Görsel: instagram.com/paulwetz

“ŞARKI SÖZLERİNİ HATIRLAYAMIYORDUM, BEN DE DOĞAÇLADIM”

Google görselleri ile lirik videolar da hazırlıyorsunuz. Cornflakes’in İçindekiler bölümüyle de bir şarkı yaptınız. Ya da yorumları okuyarak şarkı yapıyorsunuz. Bilmediğimiz başka hangi yollarla şarkı söylüyorsunuz?

Bu aslında insanlardan rastgele sözler söylemelerini istediğimde başladı ve bununla doğaçlama yaparak son derece aptalca şarkılar yaptım. Şarkı sözlerini hatırlamakta kötü olduğum için rastgele kelimeler kullanmayı ve onlara güzel bir melodi ve ritim vermeyi seviyorum.

Sadece eğlenceli şarkılarınız yok tabii. Son şarkınız “Hipnotize Me” şarkı sözlerinde yalnız kalmaktan, evini aramaktan bahsediyorsunuz. Çok melankolik bir şarkı. Bu şarkının bir hikayesi var mı?

Şarkıyı yazdığımda hiç param yoktu (hala da yok hahaha!) ve babamla yaşıyordum, kız kardeşlerim başka ülkelerde yaşıyor ve akşamları evden çıkmamıza izin verilmiyordu. Bu süre zarfında kendimi çok izole olmuş ve cansız hissettim, bu yüzden gerçekten beni hipnotize eden ve etrafımdaki her şeyi unutturan bir ritim istedim. Sözler birdenbire geldi ve o an hissettiklerimdi.

Şarkılarınızı İngilizce söylüyorsunuz, Almanca söylediğiniz şarkılar var mı? Neden İngilizce şarkı söylemeyi tercih ediyorsunuz?

Çocukluğumdan beri İngiliz müziğini severim ve belki de ana dilimde kişisel şarkılar söylemeyerek konfor alanımdan çıkmamıştım. Artık Almanca yazmayı seviyorum ve gelecekte benden bazı Almanca şarkılar duyacaksınız.

9 yaşındayken bir rock grubunuz vardı ve gitar çalıyordunuz. Ama sonra elektronik müziğe aşık oldunuz. Elektronik müzikte size ilham veren nedir?

Ablamın bana Paul Kalkbrenner’ın müziğini dinlettiğini hatırlıyorum ve bana bunun bir bilgisayarla yapıldığını söylediğinde çok etkilenmiştim. Elektronik sesler çok güçlü olabilir ve sizi bir duyguya daha da bağımlı hale getirebilir. Artık rock müzik ve elektronik müziğe olan sevgimi biraz daha bir araya getirmeyi seviyorum ve bunu önümüzdeki yıl yayınlayacağım şarkılarda duyacaksınız.

Sizi takip eden Türk dinleyicilerinize bir mesaj vermek ister misiniz?
Harika desteğiniz için teşekkür ederiz! Önümüzdeki yıllarda sizin için canlı çalmayı umuyorum, çok sevgiler!