Sıkı durun, asla yaşlanmayan, gündemden düşmeyen, şarkılarıyla olduğu kadar stiliyle de ortalığı darmaduman eden Pharrell Williams’tan bahsedeceğiz. 

48 yaşındaki ABD’li rapçi, prodüktör, stil ikonu Pharrell şimdilerde ne yapıyor derseniz, anlatalım. Yıllardır süren Adidas Originals işbirliğine devam ederek yeni ayakkabılar ve giysiler tasarlıyor. Hatta yeni koleksiyonunu 9 Nisan’da takipçilerine sundu.  OTHERtone adında bir podcast hazırlıyor. Humanrace adında bir cilt bakım markası kurdu. Robin Thicke’in “Higher” şarkısının prodüktörlüğünü üstlendi.

Ne yazık ki onla ilgili üzücü bir haber de var bugünlerde. Ünlü sanatçının kuzeni Donovon Lynch bir silahlı çatışmada yaşamını yitirdi. Ünlü müzisyen bu konuda federal bir çalışma yürütülmesini talep etti.

İşte dünyanın en yetenekli müzisyenlerinden Pharrell’ı Pharrell yapan 10 şarkı. 

Snoop Dogg, Pharrell Williams Drop Like It’s Hot 

Asla eskimemiş, zamansız bir şarkı. 2004 yılında yayınladığı dönemde, özellikle şarkının başındaki “ağız tıpırdatma” hareketiyle dimağlarda kalmıştı. YouTube’da sözleri çok sansürlenmiş olsa da, bir dönem müzik kanallarında sansürsüz halini sık sık izlediğimiz bir klibi var. Prodüktörlüğünü Pharrell Williams ve Chad Hugo’dan kurulu The Neptunes’ün yaptığı “Drop Like It’s Hot”ın sözlerinde de Pharrell’ın imzası var. Snooooooooop! 

 

Gwen Stefani- Hollaback Girl 

“İşim olmaz dedikoduyla, ben kendi yoluma bakarım” diyen müthiş enerjik bir Gwen Stefani şarkısı. No Doubt’ın 90’lar 2000’ler ekseninde yaşadığı büyük başarıdan sonra solo albüm yapmaya karar veren Gwen Stefani, 2004’te Love. Angel. Music. Baby albümünü yayınladı. Müthiş enerjik klibiyle de ilgi gördü. Stefani’ye bu şarkının sözlerinde Pharrell eşlik etti, prodüktörlüğü de The Neptunes üstlendi. Listelerde iyi bir yükseliş elde eden şarkı, her ne kadar bazı mecralar tarafından “sinir bozucu” olarak tanımlansa da, dillere pelesenk oldu. 

 

Daft Punk, Pharrell Williams, Nile Rodgers – Get Lucky 

Neredeyse 10 yılda bir albüm yapan Daft Punk’ın 2013 yılında yayınladığı “Get Lucky” şarkısına da Pharrell’ın sihirli elleri değmişti. Disko ve funk öğelerinin Daft Punk’ın geleneksel elektronik-robot dünyasına uyarlandığı şarkı, Daft Punk’ın Random Access Memories albümünde yer aldı. Ve elbette Grammy ödüllerinde “Yılın Şarkısı” seçildi. Daft Punk ve Pharrell dostluğu, ekibin Daft Club albümüne dayanıyordu. Pharrell onlar için “Harder Better Faster Stronger”ın remix’ini yapmıştı. Daft Punk da N.E.R.D’ün müzik tarihinin en seksi şarkılarından biri olan  “Hypnotise U” şarkısının prodüktörlüğünü üstlenmişti. 

 

Pharrell Williams- Happy 

Ve gelelim asla unutamayacağımız bir diğer Pharrell şarkısı olan “Happy”ye. Aslında 2013’te “Despicable Me 2” filminin soundtrack’i için yapılan bu şarkı, öyle büyük bir sükse yarattı ki, yeryüzünde bu şarkıyı duymayan bir kulak kalmadı diyebiliriz. Pharrell bu şarkıyı 2014’teki solo albümü G I R L’e de aldı. Şarkının klibi MTV Video Müzik Ödülleri’nde iki ödül, Grammy’lerde En İyi Müzik Videosu ödülünü aldı. “Happy”nin klibinde Steve Carrell’dan Jimmy Kimmel’a pek çok ünlü sima yer alıyordu. 

 

Britney Spears- I’m A Slave 4 U

İşte yine baştan aşağı The Neptunes ile birlikte Pharrell Williams imzası taşıyan bir şarkı daha. Pop dünyasının skandallar kraliçesi Britney Spears’ın 2001 tarihli Britney albümünde yer alan “I’m A Slave 4 U”. Bu şarkı Britney’in kariyerini baştan başa değiştirdi. Zira, seksi vokalleri ve alışılmadık bir altyapısı vardı, Britney artık “komşu kızı” imajından kurtulmuştu. Bu şarkıyla Britney, Madonna’nın 90’lardaki “sınırları zorlayan seksi” tarzına benzetildi. “I’m A Slave 4 U” Britney Spears’ın kariyerindeki kilometre taşlarından biri oldu.

 

Kelis- Milkshake 

Yine bir Pharrell klasiği: Dört kez duraksama, beşincide şarkıya giriş. Kelis’in 2003’teki Tasty albümünde yer alan klasikleşmiş şarkısı “Milkshake” de işte yine sahibinin imzasını taşıyan bir hitti. Şarkı aslında Britney Spears için yapılmıştı ama Britney bu şarkıyı istemeyince ihale Kelis’e kaldı. Kelis, “Milkshake”in özgüvenle ilgili olduğunu, kadınların kendilerini özel hissetmeleri için yazıldığını” söyledi. Her ne kadar aday olduğu “En İyi Urban/Alternatif Performansı” kategorisinde Grammy’i kazanamasa da, muhtemelen Britney’i bu şarkıyı söylemediği için pişman etmiştir.

 

Robin Thicke, Pharrell, T.I – Blurred Lines 

Artık Pharrell’ın imzasını tanıyoruz değil mi? Bir, iki, üç, dört… Ve başla! 2013 yılında yayınlandığında Robin Thicke’yi dünya çapında bir şarkıcı yapan “Blurred Lines” aslında tarafların başını çok büyük bir derde soktu. Zira, Marvin Gaye bu şarkının “Got To Give It Up” adlı şarkısından “araklandığını” iddia etti ve açtığı davada Pharrell Williams ve Robin Thicke’den 5.3 milyon dolar kazandı. Pharrell, bu esinlenmeyi kabul etti. Herkes pişman ama “Blurred Lines” hala çok büyük bir hit. Özellikle klibiyle model Emily Ratajkowski’yi dünya çapında bir şöhrete kavuşturduğunu söyleyebiliriz. 

 

The Carters- Apesh..t 

Beyoncé ve Jay-Z’nin The Carters adıyla 2018’de yayınladığı Love is Everything albümünün en başarılı şarkısı “Apesh..t” oldu. Pharrell Williams’ın Beyoncé ve Jay-Z ile birlikte kaleme aldığı şarkıda Quavo ve Cardi B’nin eşi Offset’in de imzası var. Şarkının Paris’te Louvre müzesinde çekilen müthiş klibinin de hakkını vermek lazım. “Apesh..t” 2018’de 8 MTV Video Müzik Ödülü aldı ve “En iyi Video” dalında Grammy adaylığı elde etti. Pharrell şarkının herhangi bir yerinde görünmedi, vokalde de değildi ama “Apesh..t”in hemen her yerinde olduğu yine hissedildi. 

 

Justin Timberlake- Senorita 

Müzik mecrası Complex’in hesaplamalarına göre, bir dönem ABD radyolarında çalan şarkıların yüzde 40’ından fazlası The Neptunes prodüksiyonuydu. Justin Timberlake’in “Senorita”sı da bunlardan biriydi. Timberlake’in 2003 yılında yayınanan Justified albümünde yer alan şarkı, R&B, pop ve caz öğelerinin bir birleşmesiydi. Tabii ki bu şarkıda Latin sosu da eklenmişti üste, şüphesiz! Justin Timberlake bu şarkının groove’larının Steve Wonder’dan ilhamla yazıldığı da eklemişti. 

 

N.E.R.D- Lapdance 

Pharrell Williams diyeceksek, elbette N.E.R.D’den de bahsedeceğiz! Pharrell’ın Chad Hugo ve Shay Haley’le birlikte Neptunes’un yan projesi olarak kurduğu grubu N.E.R.D, “She Wants to Move” ve “Hypnotise U” gibi birbirinden başarılı şarkılara imza attı. “Lapdance” ise, ekibin nu-metal esintileri taşıyan şarkılarından biri. N.E.R.D’e bu şarkı rapçi Vita eşlik ediyor. Strpitizciler, bar kavgaları, motosikletçiler ve bisikletçileri konu alan, ve elbette bir “kucak dansı”nı anlatan bu muzip şarkı, pek çok video oyununda da yer aldı. Şarkı, N.E.R.D’ün 2001 tarihli In Search Of… albümünde yer alıyor.