Ana SayfarockPinhani'den bir Ankara şarkısı

Pinhani’den bir Ankara şarkısı

2006 yılından bu yana yoluna emin adımlarla ilerleyen Pinhani, yeni şarkıları “Ankara Gel Dedi”yi Beğeni etiketiyle yayınladı.

Türkçe rock müziğin sevilen gruplarından Pinhani, yeni şarkıları “Ankara Gel Dedi”yi 21 Şubat’ta yayınladı. Söz, müzik ve düzenlemesi Sinan Kaynakçı’ya, mix ve mastering’i Dinçer Demirci’ye ait olan şarkıda elektrik gitarda Akın Eldes de yer alıyor. Grubun vokalisti Sinan Kaynakçı şarkıda akustik gitar, elektrik gitar, bas gitar ve davul çalıyor.

Pinhani;
22 Şubat Cumartesi, Hollanda, Rotterdam, De Doelen,
23 Şubat Pazar, Belçika, Genk, Club 26,
24 Şubat Pazar, Hollanda, Amsterdam, Podium Mozaiek’te çalacak.

“KAVAK YELLERİ” DİZİSİ İLE GENİŞ KİTLELERCE TANINMIŞTI

İlk albümü ‘İnandığın Masallar’ ile 2006 yılında müzik dünyasında adını duyuran Pinhâni, aradan geçen 13 yıl içinde 6 albüm daha kaydetti. Konserlerinde kendi şarkılarının yanı sıra geleneksel türkülere de yer veren Pinhâni, bu 13 yıl içinde Türkiye’nin neredeyse her yerinde, başta Avrupa olmak üzere dünyanın bir çok şehrinde konserler verdi.

pinhani2

Pinhâni şarkılarının yazarı Sinan Kaynakcı’ya bas gitarda Selim Aydın, davulda Hami Ünlü, gitarda Eray Polat eşlik ediyor. Bazı konserlerde ise ekibe Pinhâni’nin en önemli destekçisi ünlü gitarist Akın Eldes ve nefesli sazlarda Ertan Şahin ekleniyor. Özellikle Sinan Kaynakcı’nın çaldığı etnik enstrümanlar kemençe, tulum, bağlama ve zurnayla çok farklı hale gelen Pinhâni konserleri, geleneksel yapısı nedeniyle yurt içinde de, yurt dışında da çok ilgi görüyor. Pinhâni her konsere özel olarak, o şehrin geleneksel müziğinden bir örnek mutlaka çalıyor.

Yerel olmadan evrensel olunamayacağını kabul eden Pinhâni, aynı zamanda Türkiye’de geleneksel müziğe karşı gençlerde var olan önyargıyı da kırmayı amaçlıyor. Bu yüzden 6. albüm ‘On Türkü’ ile geleneksel müziğe bakış açılarını kayda aldı. ‘Yollar Bizi Bekler’in her şarkısında da Türkiye’nin her bölgesinden müzikal izler var. Pinhâni’nin tanınmasına, yaptıkları dizi ve film müzikleri de önemli katkıda bulundu. Başta, müziklerini yaptıkları 2007-2011 arasında yayımlanan ‘Kavak Yelleri’ dizisi olmak üzere Pinhâni şarkıları birçok sinema filmi ve dizide kullanıldı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR