Ana SayfaHaberlerPink Floyd'dan Ukrayna'ya destek

Pink Floyd’dan Ukrayna’ya destek

Pink Floyd’un savaştan zarar gören Ukrayna’ya yardım eli uzatmak amacıyla yayınladığı şarkıdan sekiz ayda 500 bin pound gelir elde edildi. 

Pink Floyd, Ukrayna’ya yardım eli uzatmak amacıyla yaklaşık 30 yılın ardından geçtiğimiz nisan ayında ‘Hey Hey Rise Up’ adlı bir tekli yayınlamıştı. Ukraynalı bir aileye sahip olan ve savaşa karşı çıkan David Gilmour o dönem bu parçanın Rusya’nın işgalci ordusuna karşı savaşanlara destek olmak amacıyla birkaç hafta içerisinde yapıldığını açıklamış ve “Umarım şarkı geniş bir destek ve tanıtım alır. İnsani yardım kuruluşları için fon toplamak ve moral yükseltmek istiyoruz. Ukrayna’ya desteğimizi ifade etmek ve bir süper gücün Ukrayna’nın dönüştüğü bağımsız demokratik ülkeyi işgal etmesinin tamamen yanlış olduğunu insanlara göstermek istiyoruz” diyerek düşüncelerini paylaşmıştı. 

Pink Floyd tam sekiz ay sonra bu hedefine ulaşmayı başardı. ‘Hey Hey Rise Up’ adlı şarkılarıyla toplamda 500 bin pound topladılar. Şimdiyse bu elde edilen gelir Rusya-Ukrayna savaşından etkilenenlere yardım eden beş insani yardım kuruluşu arasında paylaştırılacak. Anlayacağınız Pink Floyd’u sadece müzik tarihine kattığı kült parçalarından ötürü değil, bu duyarlı tarafı yüzünden de çok seviyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR