Ana SayfaMüzikPlacebo'yu unutulmaz kılan 8 şarkı

Placebo’yu unutulmaz kılan 8 şarkı

Bana birisi “En sevdiğin 10 grubu say.” dese hiç şüphesiz ki içinde muhakkak Placebo olur. “En sevdiğin 5 grubu say.” deseler daha çok düşünmem gerekir o sebeple 10 demek istedim 🙂 Daha önce ülkemizde birkaç kez izleme şansım oldu Placebo’yu. En son izleyişimin üzerinden ise tam 9 sene geçti… 9 koca sene! Akıl alır gibi değil. Parkorman’da muazzam bir akşamdı. Şimdi şurada sayılı günler kalmışken neden Placebo’nun muhteşem dünyasında bir yolculuğa çıkmayalım ki? Bu arada 8 şarkı seçerek kendimi dizginliyorum. Yoksa bütün şarkıları yazmak isterim ve yazmakla bitmez. Dua edin alnımda “Placebo” yazan bandana ile konserde en önlerde olmayayım! (yapmam yapmam, merak etmeyin.)

İpek ATCAN / [email protected]

Ben Placebo konusunda “eskici” bir birey olsam da 2013’te çıkardıkları “Loud Like Love”ı da çok severim. Bu sene çıkardıkları “Never Let Me Go”ya da ısınma turlarım devam ediyor. Yani diyeceğim o ki, bu listede nispeten eski şarkılar bulacaksınız! Bu arada şarkılara geçmeden ufak da bir hatırlatma, pandemi sonrası konser açlığımızda malum, konser biletleri çıkar çıkmaz tükeniyor. Neyse ki bazı konserler için ek kontenjan açıldı. Yani bilet almadıysanız ya da alamadıysanız PSM Loves Summer kapsamında 18 Ağustos’ta ülkemizi ziyaret edecek olan Placebo konserini yakalama şansınız hala mevcut. Tam da buraya tıklayarak!

‘Running Up That Hill’

Söylemeyeyim söylemeyeyim diyorum ama artık daha fazla dayanamayacağım; Placebo‘nun ‘Running Up That Hill’ cover’ı Kate Bush‘un orijinal versiyonundan çok daha iyi. 2003 yılında çıkan “Covers” albümünün de en güzel şarkılarından biri. Albümü henüz dinlemediyseniz muhakkak baştan sona dinleyin.

‘Every You Every Me’

İkinci albümleri “Without You, I’m Nothing”de yer alan muhteşem şarkılardan biridir ‘Every You Every Me’. Aynı zamanda ‘Cruel Intentions’ filminin de soundtrack’inde kullanılmıştı bu şarkı.

‘The Bitter End’

“Placebo’yu unutulmaz kılan 8 şarkı” demişken ‘Bitter End’i anmamak olmazdı. 2003’te yayınladıkları “Sleeping with Ghosts” albümünde yer alan bu şarkı George Orwell‘in “1984” romanından esinleniyor. Şimdi burada uzun uzun anlatmayayım ama kitabı okuyanlar ve şarkının sözlerine dikkat edenler zaten mevzuyu anlayacaktır.

‘This Picture’

Yine “Sleeping with Ghosts” albümünde yer alan bir şarkıyla devam ediyoruz. Bu şarkı aynı zamanda Placebo konserlerinin de olmazsa olmaz şarkılarındandır. Konsere sözlerini ezberlemeden gitmeyin derim.

‘Song to Say Goodbye’

2006 yılında çıkan “Meds” albümünün en kalp parçalayıcı şarkılarından biridir. Video her ne kadar bir baba – oğul ilişkisini anlatsa da aslında şarkı, eroin bağımlılığını konu ediniyor. Sanırım Placebo‘nun bizi en üzdüğü klibi bu olmalı.

‘Meds’

Albüme adını veren şarkı ‘Meds’de Placebo‘ya Alison Mosshart eşlik ediyor.

‘Special K’

“Black Market Music” albümünden bir şarkı koymamak olmaz diye düşündüm ve hemen ‘Special K’i seçtim. Bu şarkının çıktığı dönemde sözlerinden dolayı birçok radyoda yayınlanmadığını da not düşmek isterim. Hatta bu muazzam şarkı bu sebeple listelere bile giremiyor ama Placebo bu konuda yaptığı açıklamada -özetle- diyor ki, “Umrumuzda değil.”

‘Loud Like Love’

Ve gelelim son şarkıya, 2013’te çıkardıkları aynı isimli albümden yüksek tempolu bir şarkı. Albümün çıkışından çok önce yayınlanan ‘Loud Like Love’ zaten güzel bir albümün geleceğinin habercisi niteliğindeydi.

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR