Ana SayfaMüzikSahnelerin enleri: Pop müzik tarihinin rekorları!

Sahnelerin enleri: Pop müzik tarihinin rekorları!

Listelerde en uzun süre kalan şarkılar, en hızlı çıkış yapan sanatçılar, rekor üstüne rekor kıran isimler… Ne kadar zaman geçerse geçsin söz konusu eserleri unutulmayacak kılan pop müzik tarihinin rekorlarına birlikte bakalım!

Bir sanat dalının popüler tarihi yazılırken en büyük köşe taşlarını da bazı önemli rekorlar tutar. En çok satın alınan eserler, en çok dinlenen şarkılar, ismini en uzun yıllar o listelerde tutmayı başaran sanatçılar derken bu rekorların konu başlıkları detaylanarak uzar. Pop müzik tarihinin rekorlarına dönüp bir bakmak birçok açıdan müzikseverlere şarkıların nasıl gelip geçtiğini ve bu başarıların ne kadar büyük işler olduğunu hatırlatıyor.

The Beatles - pop müzik tarihinin rekorları

Popüler müzik tarihinin en büyük rekorlarının sahibi The Beatles ile söze girerek aradan büyük bir parçayı çıkaralım… Billboard Hot 100 listesinin tarihi boyunca zirvesinde en çok görülme rekoru, toplam 20 şarkılarıyla Liverpoollu dörtlüye ait. Albüm listesindeyse durum yine aynı; grup toplam 19 albümleriyle listede 1 numarada yer alarak bugün hala kırılamayan kalıcı bir rekora imza atmıştı. The Beatles’ın en ilgi çekici rekorlarından biriyse 4 Nisan 1964 yılında Hot 100 listesinin ilk 5 sırasına beş farklı şarkılarıyla girmiş olmalarıydı. Hem o güne kadar hem de o günden bu yana tekrarlanamamış inanılmaz bir başarı!

1 numarayı gören hit şarkı konusunda The Beatles’ın hemen arkasından genel Mariah Carey’den konuşalım biraz da. Ne de olsa kendisi pop müzik tarihinin rekorları konusunda yerinden edilemeyen bir kraliçe! Toplam 19 şarkısıyla 1 numarayı görmüş ve henüz efsane gruba yetişememiş olsa da Carey de kendine has kırılması zor rekorları elinde tutuyor. Bunlardan en önemlisi belki de 1990’lar, 2000’ler, 2010’lar ve 2020’ler olmak üzere dört farklı on yıllık kesitte 1 numarayı gören tek sanatçı olması. Sanatçının meşhur Noel şarkısı ‘All I Want for Christmas Is You’ her yıl aynı dönemde listelerde tekrar zirveye çıkmasıyla Carey’nin bu rekoru kırmasında büyük yardımcısı oluyor.

Billboard Hot 100 listesinde tüm zamanlarda 1 numarada en uzun süre kalan şarkıysa Lil Nas X’in Billy Ray Cyrus’la ortaklığından çıkan ‘Old Town Road’. Toplam 19 hafta zirvede kalan şarkının en yakın rakibi konumundaysa yine bir Mariah Carey imzası olan ‘One Sweet Day’in 16 haftalık zirve macerası bulunuyor. Tabii ki bu noktada bazı dönemsel faktörlere de değinmek gerekiyor. Örneğin Glass Animals’ın geçtiğimiz senenin en çok dinlenen şarkılarından ‘Heat Waves’i listelerde kendine yer bulmaya başladıktan toplam 59 hafta sonra 1 numaraya çıkabildi! Eskiden yeni çıkan bir şarkının listeye girebildiyse bile üzerinden biraz süre geçtikten sonra sıralamadaki yerinin düşmesi beklenirken günümüzde günlük rutinimize girmiş birçok etken bu algıyı değiştirdi. ‘Heat Waves’ zaten yayınlanmış, beğenilmiş, hatta listede daha alt sıralarda kendine yer bulmuş bir şarkı olmasına rağmen bir anda sosyal medya trendlerine girerek kendisini zirvede gördü!

Listelerde en uzun süre kalma rekoruysa tam 90 hafta ilk 100 şarkının arasından düşmemeyi başaran The Weeknd’in ‘Blinding Lights’. Bu 90 haftanın yarısınıysa (43 hafta) listenin ilk beş sırasında geçirerek inanılmaz bir başarı göstermişti. Listeleri domine etmeyi farklı şekilde gösteren örneklerden ve kırılması en güç rekorlardan biri de Kate Bush‘a ait! 1985 tarihli pop müzik klasiği ‘Running Up That Hill’, yayınından yıllar sonra “Stranger Things” dizisinin dördüncü sezonunda kullanılınca tüm dünya bir süreliğine o dönemlere döndü. Dizi sayesinde çıktığı dönemde yakaladığı başarıyı yineleyen şarkı hem kendisini daha önce dinlememiş yeni jenerasyonlara ulaştı hem de halihazırda bilip dinleyen müzikseverlerinin çalma listelerinde yeniden öne çıktı. Bunun da etkisiyle Kate Bush bugün Guinness Rekorlar Kitabı‘nda üç farklı rekoru elinde tutuyor: Birleşik Krallık tekli listelerinde 1 numaraya ulaşması en uzun süren şarkı (36 yıl 10 gün ile!), listede 1 numaraya oturan en yaşlı İngiliz kadın sanatçı (63 yaş) ve 1 numaraya ulaşan iki eserinin arasındaki en uzun süre geçen sanatçı olma rekoru! Çünkü bundan önceki en son 1 numarası ‘Wuthering Heights’ ile aralarında tam 44 yıl bulunuyor.

Spotify’da tüm zamanlarda en çok dinlenen sanatçılar listesindeyse Drake‘in liderliğinde büyük bir rekabet döndüğünü söyleyelim. Her ne kadar sabitlenecek bir rekor olmasa da aktif olarak güncellenen ve şu an en çok dinlenen sanatçıları gördüğümüz Spotify platformunda Drake‘i sırasıyla Bad Bunny, Taylor Swift, Ed Sheeran, The Weeknd, Justin Bieber ve Ariana Grande gibi isimler takip ediyor. Aralarında halihazırda birkaç rekor bulunduran bu sanatçıların yaşlarını da düşünecek olursak müzik tarihinde kırılacak daha birçok rekora canlı canlı şahit olacağımızı öngörmek oldukça mümkün.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR