Kendi başına bir tür olan ve gezintisi sadece kendi içinde olan pop müzik, 2020’de eski görkemli günlerine geri dönecek mi? İşte size 2020 yılında tekli ya da albüm çıkaran birbirinden başarılı, büyük umutlar vadeden isimler…

Fadıl DİNÇER/ [email protected]

Öncelikle en büyük karışıklığı çözelim: Popüler Müzik ile Pop Müzik aynı şey midir?  Hayır değildir 🙂

Pop müzik Amerika ve İngiltere’de 1950’lerin ortalarında çıkan, genellikle basit formatta yazılmış, aynı ezgilerin tekrarlandığı bir müzik türüdür. Dans ve rock gibi türlerden esintiler gördüğümüz pop müzik ilk yıllarında ayrı bir tür olarak ele alınmasa da -hatta çoğu zaman pop yerine rock kullanılıyordu- ilerleyen yıllarda bu türler birbirinden ayrıldı.

Türkiye’de pop müzik Fecri Ebcioğlu’nun Batı pop şarkılarını Türkçe sözlerle yeniden yorumlamasıyla – aranjman ile- başladı. İlerleyen yıllarda bilhassa 1970’lerde değişen kültürler ve siyasi çekişmelerden dolayı toplumu daha çok ilgilendiren konulara değinen ve yerel izler taşıyan Anadolu Pop ortaya çıktı. 

1980’ler pop müzik için devrim yıllarıydı. Çünkü artık MTV vardı. MTV iskeletini pop müzik üzerine kurdu ve ister farklı yerel türlerle birlikte olsun ister tek başına olsun, pop müziği tüm dünyaya yaydı ve küresel ticari müzik kültürlerinde ortak payda haline geldi.

Ülkemizde; gelişen teknoloji ile erişilmesi daha kolay bir hale gelen müzik, dönemin popüler müziği olan pop müziğin etkisindeydi. Bilhassa 1990’lar Türk pop tarihinin altın çağı olarak nitelendirilir.

Kaba bir bakışla ortalama her 10 senede bir popüler müziğin seyri değişir. Mesela 2000’lerde popüler müzik rock/nu metal iken 2010’lara geldiğimizde yerini rap/trap e bırakıyor. Bakalım pop müzik 2020’lerde koltuğunu geri alabilecek mi?

İşte size 2020 yılında tekli ya da albüm çıkaran birbirinden başarılı, büyük umutlar vadeden isimler…

BURAK AKYOL

burak akyol

Modern popun yeni yıldız adaylarından diyebileceğimiz bir isim Burak Akyol. Söz ve müziği kendisine ait ilk teklisi “Nida” ile dikkatleri üzerine çekti. Henüz 21 yaşında olan bu genç yetenek şarkı yapmaya daha da gençken, henüz ilkokul yıllarında başlamış. Ve şimdi müzik dünyasının içinde kendi kulvarını yaratmaya hazırlanıyor. Deeperise’ın leziz dokunuşuyla “Nida” şarkısının ikinci versiyonunu yayınlayan Burak Akyol’un ismini daha çok duyacağız gibi görünüyor.

LİLA

lila3

LİLA’yı ülkemizin bilinen rock gruplarından Pin Up’tan bilen bilir. Müzik hayatına üyesi olduğu Pin up ile “Üretim Hatası” isimli bir tekli ile merhaba diyen sanatçı, 2019 itibariyle söz ve müziği kendisine ait olan “Insta Aşk” ve “Kalp” teklileri ile LİLA dünyasını başlatmış oldu. 2020’de yayınladığı “Renklerin İçinden” EP’si ile dinleyicilerini kendi rüyasına davet eden LİLA, durmak bilmeyen enerjisiyle müziğin her yerinden bize selam veriyor.

NİHAN 

nihanşahenk

Kendisini oyuncu yönüyle de tanıdığımız Nihan Şahenk, müzik yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor. 2019’da yayınladığı ilk teklisi “Ölmüşüm Ne Yazar” ile çıtayı yükseğe çıkaran Nihan Şahenk yeni teklisi “Nasıl Keyifler” ile arştan bizi selamlıyor. 2020’de yayınlanan teklinin söz-müzik koltuğunda ilk şarkıda olduğu gibi yine Can Temiz var.

Müziğini heyecanla takip ettiğim isimlerden.

ORKN

ORKN

Türkçe sözlü alternatif pop sahnesinden başarılı bir isim ORKN. Yıllarca Ajda Pekkan, Fatih Erkoç gibi isimlere geri vokal olarak eşlik eden ORKN 2019’da “Yüzüme Söyle” ve “Aşk Burada” teklilerini yayınladı ve solo müzik kariyerine başladı.

2020’de yayınladığı “Alt Üst” albümü ile bize çok güzel bir pop albümü hediye eden ORKN’u dinlemeye ve takibe devam ediyoruz.

MERT NADİR

mert nadir

R&B,/pop/elektronik akımlarının yoğun hissedildiği bir tarzı var Mert Nadir’in. Şarkılarını kendisi yapıyor, çoğunu yine kendisi düzenliyor. 2019’da yayınladığı “Hayal” ve “Yüksel” teklilerinden sonra 2020’de “Adım Adım” EP’si ile yeni ve farklı sesler denemeye devam ediyor.

Her türlü kaliteli ve yenilikçi işlerin destekçiyiz.

ÖZGE ARSLAN

özge arslan

Kendine özgü tarzını elektronik ve pop müzikle harmanlayan bir isim geliyor şimdi de. 2017’de yayınladığı ilk teklisi “Fark Et” ile wave, pop, dance dünyasında gezinen Özge Arslan bu yolculuğuna 2020’de yayınladığı, söz ve müziği kendisine ait olan yeni teklisi “Süre Dolmadan” ile devam ediyor.

Elektronik/pop severlerin ıskalamaması gereken bir isim.

SERRA ARITÜRK

Serra Ariturk Resmi 2020 04 22 11.23.59

İlk olarak sosyal medyada yaptığı cover’larla dikkatleri üzerine çeken Serra Arıtürk  2019’da yayınladığı, sözü ve müziği kendine ait olan ilk teklisi “Kendimi Bilmeden” ile adını geniş kitlelere duyurmayı başardı. Geleceğin en dikkat çeken isimlerinden biri olmaya aday olan Serra Arıtürk 2020’de, yine söz ve müziğini yazdığı, Osman Çetin ile birlikte yayınladıkları tekli  “Kimse Yok” ile başarısını sürdürmeye devam ediyor.

EZGİ PEKEL

Ezgi Pekel Foto Aykut Acarlar 4

2018’de yayınladığı  “Saklı Kaldı” ve “Uzağımda Olsan Bile” teklileri ile müzik dünyasına giriş yapan Ezgi Pekel’in ilk albümü “Bizim Gibiler” 2020 yılının başında yayınlandı. Elektronik pop türünde olan albümün çıkış şarkısı “Deliyim” ile başarılı bir ivme kazanan Ezgi Pekel, kendinden emin bir şekilde yoluna devam ediyor.

Üretmeye ve böylesine güzel şarkılar yapmaya devam ettiği sürece biz de dinlemeye devam edeceğiz 🙂

IŞIL AYMAN

şıl ayman

2017’de yayınladığı; çocuk şarkılarından oluşan “Çocuklara Neşeli Şarkılar” albümü ile müzik hayatına giriş yapan Işıl Ayman, şimdi de gençlik dünyasını bizlere anlatıyor. “Her zaman yeniden uçma umudunuz olması ve kendi Kelebek Masalınızı yazmanız dileğiyle” sözleri ile yeni teklisi “Kelebek Masalı”nı müzikseverlerle buluşturan Işıl Ayman henüz 15 yaşında ve önünde çok uzun bir yol var.

Bu uzun yolda başarılı olacağından da hiç şüphem yok 🙂