Ana SayfaMüzikPrince hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Prince hakkında bilmeniz gereken 7 şey

‘Purple Rain’ gibi efsanevi bir şarkıyı dünyaya armağan eden, 21 Nisan 2016’da kaybettiğimiz, müzik tarihinin en büyük yeteneklerinden birisi olan Prince hakkında bilinmeyenleri öğrenmeye hazır mısınız? 7 Haziran 1958 doğumlu ve gerçek adı Prince Rogers Nelson olan Prince, yıllar içinde sadece müziğiyle değil, özel olarak dikilmiş eksantrik kıyafetleriyle ve gizemli yaşam tarzıyla da tanınıyor. Her gün yeni bir şarkı yazmak için kendine meydan okuyan Prince, müzikal hayatı boyunca 42 stüdyo albümü, 4 konser albümü, 9 toplama albüm ve 17 video albümü yayınlayarak çok büyük başarılara imza attı. Ayrıca  600’den fazla şarkı yazıp rekor kırarak da Beatles’ın önüne geçti. Bununla da kalmayıp ‘Purple Rain’ ve ‘When Doves Cry’ sayesinde ABD’de filmi, albümü ve teklisi aynı anda hit olan Beatles dışındaki tek sanatçı oldu.

Ceren ORDU / [email protected]

Müzikal deha

Her şarkısında incelikle örülmüş tınılar yaratan Prince adeta bir müzikal deha. ‘Funk Machine’ adlı ilk şarkısını 7 yaşında yazan Prince, ilk albümü “For You” yayınlandığında da sadece 20 yaşındaydı ve bu da onu müzik tarihindeki en genç bestecilerden biri yapıyor aslında. Albümdeki tüm parçaları yazmakla kalmayıp beraberindeki 27 farklı enstrümanın hepsini de kendisi çalmış ve albümün aranjörlüğünü de kendisi üstlenmiş. Ayrıca parçalardaki nefes sesleri dahil her vokal de kendisine ait. Prince‘in stüdyoda albümleri üzerinde çalışırken genellikle günlerce uyanık kaldığı da biliniyor. Konserlerinin genellikle sabaha kadar devam etmesi de şaşırtıcı değil bu yüzden. Nefesli çalgılar dışında her türlü enstrümanı çalabildiğini söyleyen Prince’in çaldığı enstrümanlardan bazıları ise şöyle: Elektro gitar, akustik gitar, bas, klavye bas, Fuzz bas, elektrikli piyano, akustik piyano, mini-Moog, poly-Moog, Arp, Oberheim dört sesli, klavinet, bateri, syndrums, slapstick, bongo, konga, parmak zilleri, rüzgar çanı, orkestra çanı, woodblock…

Madonna işbirliği

Madonna’nın gelmiş geçmiş en iyi albümlerinden biri olan “Like a Prayer” albümünde ikilinin düet yaptığı bir şarkı bulunuyor: ‘Love Song’ Madonna bu şarkıyı Prince ile birlikte Prince’in 1980’lerin ortasında açtığı ünlü stüdyosu Paisley Park’da yazıp kaydetmiş. Hatta Prince, ‘Like a Prayer’, ‘Keep It Together’ ve ‘Act of Contrition’ şarkılarını kendi gitarıyla buluşturmuş fakat Madonna’nın prodüktörü Patrick Leonard’a göre ‘Like a Prayer’ şarkısında Prince’in çaldığı çoğu kısım şarkıdan çıkarılmış. Madonna daha sonra Prince’e “Kraliyet Turu” adı altında ortak konser vermelerini önerse de Prince, “Dünya buna hazır değil, bu çok büyük bir şey olur.” diyerek bu fikri reddetmiş.

“While his guitar gently weeps”

Bilirsiniz, bazen gününüz o kadar kasvetli geçer ki, ‘While My Guitar Gently Weeps’teki Prince solosunu dinlemeniz gerekir. 2004’te ‘Rock n’ Roll Hall of Fame’de George Harrison‘ı anma töreninde Prince, ‘While My Guitar Gently Weeps’in solosunda herkesin ağzını açık bırakacak şekilde bir performans sergilemişti. Bu öyle bir gitar solosu ki sahnedeki diğer dünya efsaneleri gölgede kalıyor. Belirli bir şarkıyı veya bir şarkının bir kısmını duyduğunuzda hiç ağladınız mı bilmiyorum ama bu gitar solosu ağlatmaya yeter:

 

İmzasının olmadığı şarkı yok

Prince şarkı üstüne şarkı yazmakla kalmayıp aynı zamanda hepimizin aklına kazınmış şarkıları da besteledi. Bunlardan birisi Sinead O’ Connor’ın seslendirdiği ve çıktığı gibi kült olan ‘Nothing Compares 2 U’ (1990). Diğerleri ise Stevie Nicks’ten ‘Stand Back’ (1983), Chaka Khan’dan ‘I Feel for You’ (1984), The Bangles’dan ‘Manic Monday’ (1986), Tom Jones’dan ‘Kiss’ (1988) ve Alicia Keys’ten ‘How Come You Don’t Call Me Anymore?’ (2001). Bunun yanı sıra bu kadar üretken bir söz yazarı olmasının sırrı, eski albümlerini hiç dinlememiş olması. Rolling Stone dergisine verdiği bir röportajda şöyle diyor: “Geçmişte yaşamıyorum. Bu nedenle eski şarkılarımı açıp dinlemiyorum. Bir şeyler ortaya koyuyorum, sonra bir sonrakine geçiyorum.”

2007 Super Bowl performansı

Prince‘in 2007 Super Bowl devre arası performansı hala Super Bowl tarihinin en iyilerinden biri olarak gösteriliyor. Foo Fighters’tan ‘Best of You’, Queen’den ‘We Will Rock You’ ve Jimi Hendrix’ten ‘All Along the Watchtower’ı coverlayan Prince’nin o geceki şovuna damga vuran kısım ise sağanak yağmur altında ‘Purple Rain’i söylemesiydi. Miami’de o gün hava fırtınalı ve yağmurluymuş ve bu sert hava, Prince‘in performansına kadar devam etmiş. Hatta ilk defa bir Super Bowl devre arası şovunda yağmur yağmış. Zaten ancak Prince gibi bir sanatçı böyle bir yağmurun üstesinden gelebilirdi. Bazı sanatçılar yağmur başladığında performanslarına ara verirken Prince, sağanak yağmurla adeta dans ederek performansını destansı bir hale getiriyor. Bu inanılmaz an Prince’in kariyerini adeta taçlandırmış.

Prince ve Michael Jackson çekişmesi

Michael Jackson, ‘Bad’ şarkısını Prince ile düet yapma niyetiyle yazmış. Ne yazık ki, Prince şarkının sözlerini hiç beğenmemiş ve şarkıyı “klişe” ve “sıkıcı” olarak nitelendirmiş. Bu yüzden bu düet hiçbir zaman gerçekleşmedi. 1985’te  de Prince,‘We Are The World’ şarkısında da yer almayı reddetmiş. Hatta şarkının 1995 yılında Amerikan Müzik Ödülleri gecesinde gerçekleştirilen performansında Prince’in şarkıyı söylemeyip lolipop emmeye devam etmesini anımsamışsınızdır.

Love Symbol

1993’te Prince, artık Prince adını değil, erkek ve kadın cinsiyet sembollerinin bir karışımı olan ‘Love Symbol’ adını kullanacağını duyurmuştu fakat 2000 yılında tekrar Prince ismini kullanmaya başladı. Kendisi şöyle diyor: “Prince, annemin bana doğumda verdiği isim. Warner Brothers şirketi ise bu ismi aldı, ticari marka haline getirdi ve yazdığım tüm müzikleri tanıtmak için ana pazarlama aracı olarak kullandı. Beni Warner Brothers’a bağlayan zincirlerden kurtulma hedefine doğru attığım ilk adım, adımı değiştirmek oldu.” Bu sembol aynı zamanda Prince’in gitarını da temsil ediyordu.

prince.jpg

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR