Ana SayfaMüzikRap müziğin efsane ismi Tupac

Rap müziğin efsane ismi Tupac

Ölümünün ardından 26 yıl geçmiş olsa da o hala rap dünyasına ilham vermeye devam ediyor. Tupac’ı hakkında bilinmeyenler ve onu en iyi anlatan film ve belgeseller eşliğinde anıyoruz.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Tupac kısacık ömrüne birçok başarı sığdırdı ve rap müziğin gelişimindeki önemli kırılma noktalarından biri oldu. 1996 yılında, 25 yaşındayken, uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmiş olsa da 75 milyonun üzerindeki albüm satışıyla En Çok Satan Müzik Sanatçıları listesine giren Tupac Shakur‘un bugün ölüm yıldönümü. 26 yıl önce bugün öldürülen Tupac‘ın rap dünyasına kattıkları ise halen etkilerini gösteriyor.

Esrarengiz suikast

Sahne adıyla 2Pac, müzik tarihinin tartışmasız en etkili rapçisiydi ve hala da öyle. Müziğini toplumsal sorunları gündeme getirmek için kullanıyordu ve aynı zamanda eşitsizliğe karşı savaşan güçlü bir aktivistti. Tupac‘ın ani ölümüyle ilgili sır perdesi ise hala aralanmış değil. 7 Eylül 1996’da Las Vegas’ta bir arabadan dört kez ateş edilerek öldürülen Tupac‘ın suikastinden, önceleri arkadaşı olan sonraysa rakibi haline dönüşen Notorious B.I.G sorumlu tutulmuştu. Ne varki Tupac‘ın ölümünden altı ay sonra kendisi de Los Angeles’ta bir arabadan açılan silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Ve halen de Tupac‘ı kimin öldürdüğü bilinmiyor.  

Tupac hakkında bunları biliyor musunuz?

  • Tupac kendisini Shakespeare‘in eserlerindeki trajik kahramanlara benzetirmiş. Nitekim hayat hikayesini düşününce sonunun bir Shakespeare oyunu kadar trajik olduğu kesin.
  • Tupac, Madame Tussaud’da balmumu heykeliyle ölümsüzleştirildi. Heykeli yapan sanatçılar saatler boyu ünlü rapçinin video kliplerini izledi ve bütün dövmelerini tek tek elde boyadı.
  • Tupac, 2Pac olarak resmi şekilde müzik sahnesine adım atmadan önce, dansçıydı. Aynı zamanda da Underground adlı bir hip hop grubunun solistiydi.
  • Tupac‘ın çıkış albümü “2Pacalypse Now” onun en politik eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.
  • Ölümünün üstünden 26 yıl geçmiş olmasına karşın halen rap dünyasına ilham vermeye devam ediyor. Kendrick Lamar, Eminem, Drake ve J. Cole gibi isimler verdikleri röportajlarda bunu birçok kez dile getirdi.
  • Tupac‘la ilgili ilginç bir bilgi daha verelim. Annesi ünlü rapçinin küllerini tütünle karıştırıp içti, ancak sonradan öğrenildiği üzere küllerin Tupac‘a ait olmadığı ortaya çıktı.
  • Ünlü rapçinin ölümünün ardından platin sertifikası alan beş albüm daha yayınlandı.

Tupac’ı konu edinen belgesel ve filmler

Hip-Hop Evolution

1970’lerden itibaren rap ve hip hop’ın dönüşümünü izleyiciyle buluşturan “Hip-hop Evolution” belgesel serisinin üçüncü sezonu “gangsta rap”in ortaya çıkışını ve Tupac‘ın müzik kariyerinin başlangıcını konu ediniyor.

Tupac: Resurrection

Tupac‘ın 26 yıllık hayatını konu edinen 2003 yapımı “Tupac: Resurrection” filmi ünlü rapçiye dair çekilen filmler ve belgeseller arasında en kapsamlı olanı.

All Eyez on Me

2017 yapımı biyografik drama filmi “All Eyez on Me”, Tupac’ın hayatını konu ediniyor. Benny Boom tarafından çekilen film, Tupac‘ın 1996 yılında yayınladığı dördüncü stüdyo albümüyle aynı ismi taşıyor.

Notorious

Tupac’tan bahsetmişken, Notorious B.I.G’e değinmeden geçmek olmazdı. Meşhur West Coast ve East Coast çekişmesinden ötürü Tupac’a suikast düzenleyebileceği düşünülen Notorious B.I.G lakaplı Christopher Wallace, bu olaydan altı ay sonra öldürülmüştü. Bu biyografi onun hayatına ve yaşadıklarına ışık tutuyor. 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR