Rap dünyasında yıllardır var olan bir isim, Murda Turk, bizim bildiğimiz adıyla Murda. Türkiye onu Ezhel’le birlikte yaptığı düetlerden tanıdı. İşte Murda hakkında bilmeniz gereken 7 şey…

Türkçe rap sahnesinin en üretken isimlerinden biri olan Murda, hayatımıza Ezhel’le birlikte seslendirdiği “Boynumdaki Chain”, “AYA”, “Bi Sonraki Hayatımda Gel” gibi şarkılarla girdi. “Eh Baba”, “Napıyon Lan” gibi hitleriyle Türkiye’de de çok sevildi. İşte Hollanda’da olduğu kadar Türkiye’de de alkış alan Murda hakkında bilmeniz gerekenler…

MURDA KİMDİR? 

Murda, gerçek ismiyle Önder Doğan, 1984 yılında Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da dünyaya geldi. Bir dönem yaşantısını İspanya, Madrid’de ve Türkiye’de sürdürdü. Sonra Hollanda’ya geri döndü. Bizzey, Kraantje Pappie ve Ronnie Flex gibi isimlerle çalıştı. 2008’de ilk EP’sini yayınladı. Bu EP’nin adı Turkish Pizza idi. 

MURDA ADI NEREDEN GELİYOR? 

Hollandalı okul arkadaşları, gerçek ismini telafuz etmekte zorlandıkları için Önder Doğan’ı, “Türk” ya da “Murda Türk” diye çağırınca; o da sahne ismi olarak “Türk”ü kullanmaya karar vermiş. Ancak okul dışında, “Türk” ismi farklı çağrışımlar yarattığı için, Önder Doğan, müzik piyasasında “Murda” adıyla devam etme kararı almış.

 

SAHNE TOZUNU ERKEN YAŞTA YUTTU 

Murda’nın hayatının çoğunu Hollanda’da geçirmesinin sebebi, babasının bir iş insanı olması. Madrid’de bir restoranı varmış. Aslında babası ve annesinin hem yönetmen hem de oyuncu olduğunu söylüyor. İkisi de Amsterdam’daki sanat akademisine katılmış. Murda doğduğunda da tiyatro yapıyorlarmış. “Hayatımın ilk beş yılını prova odaları ve sahnelerde geçirdim. Yedi yaşıma kadar o yaratıcı çevre ile yaşadım. Aileni sahnede görmenin ne kadar özel olduğunu biliyor musun? Orada sahneye aşık oldum ve aileme ‘Oscar veya Grammy kazanan ilk Türk olacağım’ dedim” diyor. 

ezhelvemurda

EZHEL İLE YOLLARI NASIL KESİŞTİ? 

Murda, Türkiye’de de yakaladığı bu başarı sonrasında şunları söylüyor: “Yaptığım her şeyle gurur duyuyorum. Ama şimdi kaç kişinin bundan zevk aldığını gördüğünüzde, hisleriniz güçleniyor. Gerçekten Türk kültüründe önemli bir değişimi temsil eden bir şey yaptık. Ezhel ve ben yeni bir dalga başlattık.” Murda, Rapdergy’e yaptığı açıklamada Ezhel ile olan dostluklarının da nasıl başladığını anlattı. Murda ve Ezhel’in ortaklığı mesajlaşarak başlamış. Murda bir gün Instagram hesabına Türkçe bir şarkı koymuş. Pek çok takipçi de Ezhel’i bu şarkının yorumlarına etiketlemiş. Ezhel bunu görünce yorum yapmış. Murda da Ezhel’e “Büyük hayranınız, Hollanda’da dinliyoruz” deyince Ezhel de senelerdir onun müziğini takip ettiğini söylemiş. Ve böylece dostlukları başlamış.

 

MURDA’NIN BABA ALBÜMÜNÜN HİKÂYESİ

Murda’nın 2019 yılında yayınladığı Baba albümünün bir hikâyesi var. Murda bu albüm üzerine çalışmaya başladığı sırada yakın arkadaşı Feis yaşama veda eder. Ve aynı dönemde baba olur. Yaşam ve ölümün nasıl bu kadar yakınlaşabileceği, Murda’nın albümünün ana fikri olur. Bu yüzden albümün adını Türkçe olarak “Baba” koyar. Bu albümde hem kendi babasına minnettarlığını ifade eder hem de kendi kızına iyi bir baba olmak için söz verir. Bu arada, Murda çok iyi bir baba! Eşi ve kızı Indy Doğa ile mutlu bir dünyaları var. Türkiye’deki ilk solo albümünün adını da kızının adı olan Doğa koydu.

Ekran Resmi 2020 09 22 17.01.39

“SONUNDA ANNEM NE YAPTIĞIMI YAKINDAN GÖRÜYOR”

Murda 13 yılda Hollanda’da bir rap kariyeri inşa etse de, Türkiye’deki yükselişi deyim yerindeyse bir patlamayla eş değerdi. “AYA”, “Bi Sonraki Hayatımda Gel” ve “Eh Baba” single’ları yayınlandığı anda Spotify’da zirveyi gördü. Murda, Türkiye’de yaşayan annesinin şimdi onunla gurur duyduğunu söylüyor. “Annem nerede olursa olsun şarkılarımı duyar. Sonunda da müziğimin etkisini yakından görüyor. Ailem en büyük hayranımdır. İşlerin iyi gitmediği zamanları da gördüler. Bunun çok özel olduğunu düşünüyorlar.” 

https://www.youtube.com/watch?v=NX_V_lspRiE&ab_channel=Murda

“KAZANDIĞIM BAŞARILARI GELECEK NESİLLERE AKTARMAK İSTİYORUM”

Murda, başarısının yaptıklarına inanmak ve istikrarlı olmaktan kaynaklandığını düşünüyor: “Başarı her zaman iyi hissettirir. Olmasaydı desem yalan olurdu. Kiminle çalışmak istediğim aramızdaki heyecana bağlı. 13 yıl bu sonuçları görmek için çok çalıştım. Benim tavsiyem, sürece inanmaya devam et, yaptıklarında tutarlı kal ve kendine inanmaya devam et. Asla pes etme.” Ünlü rapçi, 10 yıl sonra da müzik yapmaya devam etmek istediğini belirtiyor: “Gelecek kuşak sanatçılara başarı arayışlarında destek olmak istiyorum. Kazandığım tüm bilgileri gelecek nesillerle paylaşmak isterim.”

KAYNAKLAR: BBC, Vice, Medyaradar, Hiphopinjesmoel, Parool, JustDutchPop