Müzik listelerinin aranan ekibi, dünyaca ünlü Azeri asıllı Rus ikizler Rauf & Faik’i Dergy’e konuk ettik. 

Sebla KOÇAN / [email protected]

Ünlü Rus ikiz kardeşler Rauf & Faik’in Türkiye için bambaşka bir anlamı var. Onları çok seviyoruz! Azeri asıllı ikiz kardeşler, geçtiğimiz Ramazan ayının ruhunu hissettirecek şarkıları “Ramadan”la İslam kültürüne olan yakınlıklarını gösterdiler. İkili röportajımızda da bu konuda kalplerinden geçenleri söylüyor, aslında. Henüz 22 yaşında olan ikizler, 4.5 oktavlık sesleri, her biri hit olan şarkıları ve yüksek enerjileri ile Spotify’da aylık yaklaşık 2.4 milyon dinleyiciye, Youtube’da 4.35 milyon aboneye sahipler. 2018’de yayınladıkları ilk albümlerinden bugüne müzik dünyasında dikkatleri çekiyorlar. “Childhood” şarkıları Feride Hilal Akın tarafından da Türkçe’ye “Yok Yok” adıyla uyarlanan Rauf ve Faik, “Herkes gibi biz de kavga ediyoruz. Ama bu birbirimizi anlamanın bir yolu ve kötü bir şey değil” diyorlar. Orta ve Kuzeybatı Asya, Almanya, Türkiye ve ABD’de giderek büyüyen bir hayran kitlesine sahip olan ikizleri Dergy sayfalarında ağırladık.

Müzikteki yeteneğinizi ailenizden, özellikle de Bakü’de opera sanatçısı büyükbabanızdan aldığınızı okuduk. Bize biraz çocukluğunuzda büyükbabanızla olan ilişkinizi anlatır mısınız?

Bu konuda bir yanlış bilgi var,  çünkü o büyükbabamızın erkek kardeşiydi. 2008’de öldü ve biz onunla hiç tanışmadık bile. Her zaman farklı müzikler dinledik ama çocukluğumuzda daha çok Sovyet müziği dinliyorduk, örneğin Müslüm Magomayev gibi. Sovyet çizgi filmlerini izliyorduk. Ancak 9 yaşından itibaren İngilizce şarkılara ilgi duymaya başladık.

Azerbaycan’da doğup büyüdünüz, nasıl bir mahallede yaşadınız? Doğup büyüdüğünüz topraklar müzikal olarak sizi nasıl şekillendirdi?

Çocukluğumuzu Izhevsk’te geçirdik, mutlu bir zamandı ve anaokuluna gitmememize rağmen tüm anılarımız çok güzel.

Müzikte idol olarak gördüğünüz kişinin Michael Jackson olduğunu duymuştuk. Pop’un Kralı sizin hayatınızı nasıl etkiledi, size nasıl bir ilham verdi biraz anlatır mısınız?

Michael Jackson’ı ilk kez 11 yaşımızdayken izlemiştik ve o andan itibaren bize ilham kaynağı oldu. Hala da bizim için öyledir. Sahnedeki davranışlarına, koreografisine ve vokal tekniğine hayran kalmıştık.

rauf ve faik dergy4

Sahnede, spot ışıkları altında olmak istediğinizi ilk nasıl fark ettiniz?

Çocukken. Sahneyi ilk gördüğümüz anda bunu anlamıştık. Orada olmalıydık.

Salgın sürecinde ne yazık ki konserler ve festivaller yapılamıyor. Müzik sektörü oldukça zor günler geçiriyor. Sizin için nasıl geçiyor 2021 yılı? Pandemi dönemi sizi nasıl etkiledi?

Pandemi hepimizi depresyona soktu. Yeni bir şarkı yapmak bile çok zor. Ve tabii bizim de tüm konserlerimiz ertelendi. Daha yeni yeni, yavaştan yavaştan çalışmaya başladık.

Abi kardeş olarak birlikte çalışmak nasıl bir duygu? Çok sık kavga ediyor musunuz mesela? Aranızda kanbağı olmasının ne gibi avantajları var?

Bazen biz de herkes gibi kavga ediyoruz. Ama bu birbirimizi daha iyi anlamamıza ve hissetmemize yardımcı oluyor. Bu yüzden kolay ve kötü bir şey değil.

Hem Rusça hem de İngilizce şarkı söylüyorsunuz. Ve şarkı sözlerinizde büyülü bir derinlik var. Size neler şarkı yazdırıyor? İzlediğiniz bir film mi, okuduğunuz bir kitap mı, mesela?

Bunu daha önce de duymuştuk ve farklı fikirlerimiz var. Aslında pek çok şey bize ilham veriyor, kitaplar, filmler, doğa ve pek çok durum…

rauf ve faik dergy2

“Ramadan” adındaki şarkınızla İslam kültürüne bir selam verdiniz. Kendinizi bu kültüre yakın mı hissediyorsunuz?

Biz İslam dinini seviyoruz ve inanıyoruz ki bu sevginin, barışın dinidir, hayatın bir kültürüdür. Bu öğretileri içtenlikle ve kalben uyguluyoruz. Ramazan bittiği için üzülüyoruz ama bir sonraki için yine bir hediyemiz olacak.

KISA KISA

FAİK 

 • Bu aralar dinlemeyi bırakamadığım albüm Justin Bieber, Justice. 
 • Gardrobumdaki en sevdiğim parça Carhatt pantolonlarım.
 • Dünya üzerinde en çok görmek istediğim ülke Suudi Arabistan, Mekke ve Medine’den dolayı.
 • Türkiye’deki dinleyicilerime vermek istediğim mesaj: Bize gösterdiğiniz destekten ötürü çok teşekkürler, çok sadıksınız.
 • Müzik yapıyor olmanın bence en güzel yanı eğlenceli ve yaparken müthiş hissettirmesi, kendiliğinden sorunsuz gitmesi.
 • Kendimle ilgili en büyük hayalim iyi biri olmak, hayatımdaki insanlara elimden geldiğince yardım etmek.

rauf ve faik dergy3

RAUF 

 • Bu aralar dinlemeyi bırakamadığım albüm … pek bir şey yok. 
 • Dünya üzerinde en çok görmek istediğim ülke ABD.
 • Türkiye’deki dinleyicilerime vermek istediğim mesaj: Hayat sonsuza dek sürmeyecek, bu yüzden başarısızlıklara üzülmeyi bırakın ve bu dünyadan düzgün biri olarak gitmeye bakın. 
 • Müzik yapıyor olmanın bence en güzel yanı özel bir şey yok, her şey içinizden ne kadar özgür, rahatlamış hissediyor olmanıza bağlı. 
 • Kendimle ilgili en büyük hayalim bu dünyadan düzgün biri olarak gitmek, utanmadan ve çevremde beni mutlu eden şeylerle sarılı hissetmek.