Ana SayfaMüzikRenklerin başrolü oynadığı 10 şarkı

Renklerin başrolü oynadığı 10 şarkı

Model’den Sezen Aksu’ya şarkılarını renklerden ilham alarak üreten sanatçıların sevdiğimiz 10 “renkli” parçası.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Her rengin kendine has bir anlamı vardır. Hatta aranızda bir Çin öğretisi olan feng shui ile ilgilenenleriniz varsa, renklerin hayatımıza etkilerini ve yaydıkları enerji frekanslarını dahi biliyor olabilirsiniz. Biz ise renklerden ilham alan şarkıları mercek altına almak istedik. Geçen gün İpek‘le (Atcan) konuşurken, bir anda saymaya başladım: ‘Pembe Mezarlık’, ‘Sarı Odalar’, ‘Kar Beyaz’, ‘Deli Mavi’… Tabii ki adında renk geçen daha birçok şarkı var ama ben hafızalarımıza kazınmış, dinlemekten asla sıkılmadığımız 10 “renkli” parçayı öne çıkarmak istedim. Renkli bir pazar günü diliyorum sizlere. Şimdi müziğin sesini açma zamanı!

Model – ‘Pembe Mezarlık’

Dağıldıkları için hala üzüldüğümüz grupların başında gelen Model, 2011’de ilk albümleri “Diğer Masallar”ı yayınlayarak müzik piyasasına adım attı ve biz onları bu albümün çıkış şarkısı olan ‘Pembe Mezarlık‘ ile tanımış olduk.

“Pembe bir mezarlık gördüm rüyamdaAşık cesetler şekerden tabuttaGezinirken ciğerim doldu bir andaÇürük çilek kokusuyla”

MFÖ – ‘Sarı Laleler’

MFÖ‘nün aklınıza gelen beş şarkısını sayın desek, ilk sıralarda yerini alacağına emin olduğumuz ‘Sarı Laleler’, yayınlandığı ilk günden beri hüzünlü bir sevdanın hikayesini içimize işlemeye devam ediyor.

“Uykulu gözlerle, döndüm rüyamdanSana sarı laleler aldım, çiçek pazarındanSen olmasan buralara, gelemezdim benSevemezdim bu şehri, anlamazdım dilinden”

Kerim Tekin – ‘Kar Beyaz’

23 yaşında hayatını kaybeden Kerim Tekin‘in bu şarkısını duyduğunuz zaman siz de hala içinizden “Ah!” diyor musunuz? ‘Kar Beyaz’ Türkçe pop dünyasında öyle bir yere sahip ki aradan onlarca yıl geçse de hem şarkıyı hem de Tekin‘i unutmayacağız.

“Kar beyazdır ölümEllerinden gülümYine yoksun diyeDüşmanım her güne”

Hande Yener – ‘Kırmızı’

Hande Yener‘in “Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor” adlı albümünün çıkış şarkısı olan ‘Kırmızı’, yayınlandığı zaman herkesin diline dolanmıştı. Bu parça aynı zamanda Yener‘in sound’unda değişime gitmeye başladığı döneme de denk geliyor.

“Belki birazcık bozuldunRuhun belki can çekişiyorBelki biraz da kızardın amaSana kırmızı çok yakışıyor”

Teoman – ‘Mavi’

Teoman‘ın 2001 yılında yayınladığı “Gönülçelen” albümünde yer alan ‘Mavi’, albümdeki diğer şarkıların yanında biraz sönük kalsa da bence enerjisi en yüksek parçalardan biriydi.

“Mavi mavi mavi maviMavi mavi mavi maviBu güzel eylül akşamüstü her yerMasmavi”

Karsu – ‘Siyah’

Karsu‘nun kendi adını taşıyan son albümünde yer alan ‘Siyah’, adı gibi dramatik havasıyla hayatta yaşadığımız iniş ve çıkışları, zafer ve yenilgileri etkileyici şekilde dinleyiciye aktarıyor.

“Güldüm, ağladım ve sevdimTerk ettim ve terk edildimHiç bakmadan arkama geldim yolun sonunaGözlerimi açamadım sonsuza dek kör kaldım”

Model – ‘Sarı Kurdeleler’

Model’in ikinci ve maalesef son albümü “Levla’nın Hikayesi”nde yer alan ‘Sarı Kurdeleler’, grubun en depresif parçalarından biri olabilir. Terk ediliş, acı, keder… Ve tam da bu yüzden içe işleyen bir parça.

“Dün gece yaralı küçük bir kız bulunmuşEtrafına sarı kurdeleler sarılmışSon bir kez süslemek istemiş onu büyüklerYine yasaklarıyla”

Yeşim Salkım – ‘Deli Mavi’

Arkadaşlar koşun! 90’lı yıllara ışınlanıyoruz! Türk pop müziğinin önde gelen isimlerinden Yeşim Salkım’ın ‘Deli Mavi’si üstünden yıllar geçse de favorilerimiz arasında yer alan şarkılardan. Bir de şöyle bir gerçek var, onun dışında kimse bu şarkıyı bu kadar iyi yorumlayamıyor.

“Son bakışın duruyor gözümdeBir alev gibi deli maviSon gülüşün duruyor yüzümdeÇok sevenlerin deli hali”

Sezen Aksu – ‘Sarı Odalar’

Aşk acısı, terk ediş ve yalnızlık… Çok sevseniz de kalbinize taş basıp gitmek zorunda kaldıysanız, derdinize derman olacak şarkı Sezen Aksu‘dan ‘Sarı Odalar’.

“Ben senin hayatından gittim oğlumHadi yerime koy birini koyabilirsenBen senin hayatından gittim oğlumHadi dur o sarı odalarda durabilirsen”

mor ve ötesi – ‘Beyaz’

mor ve ötesi‘nin ‘Beyaz’ şarkısını hatırlayanlar parmak kaldırsın! 1998 yılında yayınladıkları ikinci albümleri “Bırak Zaman Aksın”ın bence en güzel şarkılarından biri olan ‘Beyaz’ ile bu haftaki dosya konumuzun kapanışını yapıyoruz.

“Beyaz beyaz dibine dek beyaz
Rüyası insana yalan söyledi
Sadece önce şaşkın
Dibine dek beyaz sonra”

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR