Ana SayfaDünyadanRiff Cohen'den yeni albüm: Quelle Heure Est- Il (What Time Is It)

Riff Cohen’den yeni albüm: Quelle Heure Est- Il (What Time Is It)

Ortadoğu ve Kuzey Afrika geleneksel müzikleriyle, rock müziğini başarılı bir şekilde harmanlayarak ülkemizde de kendisine sıkı bir hayran kitlesi oluşturan Riff Cohen, uzun bir aradan sonra yepyeni bir albüm yayınlıyor.

Quelle Heure Est- Il (What Time Is It) adındaki albüm sanatçının son üç yıldır üzerinde çalıştığı üçüncü albümü. Bu albüm, iki yıl içinde iki kez doğum yaptıktan, büyükanne ve büyükbabasını kaybettikten ve evliliğinin bitişinden sonra yeni bir Riff sunuyor bizlere. Albüm sanatçının yalnızlık, doğum, ölüm, kadınlık ve hayattaki anlam arayışını konu alıyor. 12 Kasım Perşembe günü Riff Cohen, albümünü sosyal medyada canlı bir performansla piyasaya sürecek. Ülkemiz saatiyle 21.30’da gerçekleşecek konserle yeni şarkıları ilk kez canlı dinleyebilirsiniz.

“Albüm kapağı beni kırmızı bir halıyla kaplı kırmızı bir halıda yatarken gösteriyor … Nereden geliyorum ve nereye gidiyorum? Aslında bilmiyorum. Benim için bu sembolizm, kendi köklerime mi güveniyorum yoksa aslında gelecek neslin kökleri miyim? Hangi gelenekler kaybolur? ‘Quelle Heure Est-Il’ … Saat kaç? “

Riff ilk kez bir albümün prodüksiyonunda işbirliği yapıyor ve bunu Atar Miner adında yetenekli bir şarkıcı olan yeni bir yapımcı ile yapıyor. Üçüncü albümünde Riff, oryantalizm, klasik Arap, hip-hop, autotune, klasik barok ve klasik elektronik üzerine dokunarak yeniden bir müzik kolajı yaratıyor. Yeni albüm, Dudu Tassa, Keren Ann, Tamir Muskat gibi sanatçılarla ortak çalışmalar içeriyor.

Tel Aviv Üniversitesi’nde Müzikoloji eğitimi almış olan Cohen’in müzikal etkileşimlerinin genel olarak popüler kültüre dayandığını söyleyemesek de müzikal anlayışında Sudan, Fas, Fransa ve Amerikan müziklerinin popüler altyapısının izleri görülüyor.

Simge’nin ‘Miş miş’ olarak Türkçe’ye de uyarlayıp büyük hit haline getirdiği ‘Dans mon Quartier’ ile sevilen Cohen, pandemi sonrasında ülkemizde konser vermek üzere çok heyecanlı olduğunu iletti.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR