Bazı konserler, yalnızca muhteşem performansları nedeniyle değil, o sırada gelişen enteresan olaylarla da tarihe geçiyor. Rock ve metal tarihinin en unutulmaz 5 konser anını bir araya getirdik.

Damla PESEK/ [email protected]

Canlı müzik performansları, hayranları en çok heyecanlandıran şeylerden biri ama gittiğimiz her konserde aynı derecede ilginç deneyimler yaşamıyoruz. Zaman zaman ise konserlerde öyle şeyler yaşanıyor ki, bunlar tarihe geçen anlar oluyor. Şimdiye dek sahnede yaşanan en çılgın olaylar için bu yazıya göz atın.

Jimi Hendrix’in Monterey Pop Festival’de gitarını yakması

Evet, yanlış okumadınız. Jimi Hendrix, 1967’de düzenlenen Monterey Pop Festivali’nde gitarını ateşe verdi. Ünlü performans, Hendrix’in gitarını çakmak gazı kullanarak yakması ve ardından çakmak gazı kutusunu ateşe atması ile sonlandı. Jimi’nin yaktığı gitar bir 1965 Fender Stratocaster’dı.

Bu çılgın fikri festivalden bir süre önce, rock gazetecisi Keith Altham ile konuşurken buldular. Hendrix’in menajeri Keith’e ”Bu hafta manşetleri nasıl çalacağız?” dedi. Yapacak orijinal bir şey bulmalıydılar, öyleyse neden gitarı ateşe vermiyorlardı?! 🙂

Hendrix gitarını kaptı, yere koydu, yanına diz çöktü ve yakmaya çalıştı. Birkaç denemeden sonra yaktı. Çok fazla yakıt olduğu için alevler bir metreyi aştı ve bu nedenle Hendrix’in ellerinde hafif yanıklar bile oluştu. Hendrix, o günün ilerleyen saatlerinde tedavi için hastaneye kaldırıldı.

Metalin 4 devinin aynı sahneyi paylaşması

Metallica, Slayer, Megadeth ve Anthrax’ın 2010’da nihayet aynı sahnede bir araya geldiğinde, tüm hayranlar için bir rüya gerçek oldu. Bulgaristan’ın Sofya kentinde Big 4 turnesi kapsamında grupları aynı sahnede görme şansını yakalayanlar, bu günü asla unutamadı. Anthrax’tan Scott Ian bu performansla ilgili “Sadece beklentileri karşılamakla kalmayıp onları paramparça ettiğimize inanıyorum” dedi.

Gerçek şu ki, bu grupların yolları her kesiştiğinde büyük bir olay oluyor. Dört grubun “Am I Evil?” yorumu sadece bir metal performansından daha fazlasıydı. Aynı derecede tarihi ve dokunaklı bir olaydı. Performans tüm gruplarda yankı uyandırdı ve son otuz yılda başardıkları her şeyin bir kanıtıydı. Üstelik bunun için sahnede birlikte müzik yaparak geçirdikleri 4 dakika 37 saniye yeterli olmuştu.

thebig4

Sebastian Bach’ın uçan tekmesi

Sebastian Bach’ın 2016’da São Paulo kentindeki konserinde yaşadıkları tartışmasız şok ediciydi. Skid Row’un en büyük hitlerinden biri olan “Youth Gone Wild” performansı sırasında kafasına bir şişe geldikten sonra agresifleşerek şişeyi kalabalığa geri fırlattı ve bir hayranına uçan tekme attı. Attığı tekme ise konuyla alakası olmayan, masum bir hayranının kafasına geldi!

Gösteriden sonra Bach polis tarafından tutuklandı. Skid Row solisti 10 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı ve üç yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırıldı.

Ozzy Osbourne ve yarasa

Ozzy Osbourne’un birçok efsanevi hikayesi var ama sahnede bir hayvanın başını ısırmasının üstesinden gelmek gerçekten zor! Ozzy, 1982’de Des Moines’de bir konserde sahnedeyken gerçek bir yarasanın kafasını ısırarak kopardı.

Ozzy sahnedeyken, bir hayranı gösteriye yanında getirdiği bir yarasayı (ölü olup olmadığı net değil) sahneye fırlattı. Sahnede yarasayı farkeden Ozzy, bunun plastik bir oyuncak yarasa olduğunu düşünerek kafasını ısırdı. Gösteriden sonra, Osbourne hemen bir doktora göründü ve kuduz için tedaviye başladı.

Dinleyiciler için unutulmaz ve tarihe geçen bir gece oldu, zavallı yarasa için ise üzgünüz. 🙂

Joey DeMaio’nun Türkçe konuşması

2010’da İstanbul’da gerçekleşen Sonisphere Festival’de Manowar bomba gibi bir performans sergilemişti. Günün yıldızı ise sempatik Türkçe konuşmasıyla ve hatta ara ara küfretmesiyle Joey DeMaio olmuştu!

DeMaio, sahnede uzun bir süre Türkçe konuşarak hayranlarına jest yaptı. Kalabalığı bu hareketiyle gaza getiren DeMaio, söyledikleriyle hayranlarını heyecanlandırdı. ”Her biriniz diğer grupların bin hayranına değersiniz” diyen DeMaio, şüphesiz en ikonik konser anlarından birine imza attı.