Ana SayfaHaberlerRoger Waters’a Frankfurt vetosu

Roger Waters’a Frankfurt vetosu

Pink Floyd efsanesi Roger Waters’ın önümüzdeki haftalarda başlayacağı Avrupa turnesi kapsamında gerçekleşecek Frankfurt konseri, sanatçının antisemitist olduğu iddiasıyla iptal edildi.

Rock müzik tarihinin en büyük gruplarından Pink Floyd’un kurucularından Roger Waters yine gündemde. Bu ay başlayacağı Avrupa turnesinin hazırlıklarını sürdüren Waters’a Frankfurt’tan kötü haber geldi. 28 Mayıs tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşmesi planlanan Roger Waters konseri kent belediye yönetimi tarafından iptal edildi. Frankfurt kent belediye yönetimi, yayınladıkları bildiride iptal kararının arkasındaki sebebi “dünyanın en tanınan Yahudi düşmanlarından Waters’ın ısrarlı İsrail karşıtı tutumu” olarak gösterdi.

24 Şubat tarihinde açıklanan bu iptal kararı aynı zamanda diğer Alman şehir yönetimlerine de boykot çağrısı niteliği taşısa da henüz yeni bir iptal kararı açıklanmadı. Kariyerinin başından beri müziğini aktivist kimliğiyle birlikte icra eden Roger Waters Yahudi karşıtı olmadığını ve İsrail hükümetinin politikalarını eleştirdiğini defalarca dile getirmişti. Geçtiğimiz yıllarda müzisyen arkadaşlarına, Filistin’e karşı uyguladığı politikalar sebebiyle İsrail’de konser vermemeleri yönünde çağrı yapmasıyla da bu konu tekrar gündeme gelmişti.

Son bir yıldır Ukrayna’da süren savaşa odaklanıp savaş karşıtı çalışmalar örgütleyen Waters geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin tanınmış yazarlarından Polly Samson’ın sert eleştirilerine maruz kalmıştı. Aynı zamanda, Waters’ın Pink Floyd’dan eski grup arkadaşı David Gilmour’un eşi olan Samson, 6 Şubat tarihinde yazdığı tweet’le sanatçıyı yerden yere vurmuştu: “Üzgünüm Roger Waters ama sen katıksız bir antisemitistsin. Ayrıca bir Putin savunucusu, yalancı, hırsız, ikiyüzlü, vergi kaçağı, playback yapan, kadın düşmanı, kıskançlıktan kuduran bir megalomansın. Saçmalıklarından bıktım.” Roger Waters bu tweet’e karşılık olarak Samson’ın yönelttiği suçlamaları tamamen reddettiğini açıklayan resmi bir açıklama paylaştı.

Twitter üzerinden süren söz konusu gerilim, çoğunlukla Waters ve politikaları hakkında yorum yapmaktan kaçınan David Gilmour’u da konuya dahil etti. Gilmour, eşi Samson’ın tweet’ini alıntılayarak “Her kelimesi tamamen doğru” notuyla paylaştı. Buna herhangi bir karşılık vermeyen Waters günler sonra Gilmour ile arasındaki ilişki üzerine spekülatif bir yazı kaleme alan Stuart Maconie’ye tepki gösterip, aksine Gilmour’un müziğini ve kendisini ne kadar sevdiğini açıkladı.

Politik söylemlerinden geri adım atmayan ve Yahudi düşmanlığı iddialarını kesin bir dille reddeden Roger Waters şu anda Frankfurt dışında açıklanmış konserlerinden oluşan 2023 turuna devam ediyor. Turun içinde bulunan Hamburg, Köln, Berlin ve Münih şehirlerinden Frankfurt’un boykot çağrısına henüz bir karşılık gelmiş değil.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR