Sagopa Kajmer, şüphesiz Türkçe rap müziğin en köklü isimlerinden biri. İşte Patron’la birlikte yeni şarkısı “Siyah”ı yayınlayan Kajmer hakkında bilmeniz gerekenler.

Türkçe rap müziğin en sağlam kalelerinden Sagopa Kajmer, Patron’la birlikte kaydettiği “Siyah” adındaki yeni single’ını yayınladı. İşte, en son geçtiğimiz yıl Sarkastik adını verdiği 5 şarkılık bir EP yayınlayan Sagopa Kajmer hakkında bilmeniz gereken 9 şey…

1) FARS DİLİ VE EDEBİYATINI BİTİRDİ 

Sagopa Kajmer’in gerçek adı Yunus Özyavuz. 1978 Samsun doğumlu olan müzisyen, İstanbul Üniversitesi Fars dili ve edebiyatı mezunu. Üniversite sınavına girdiği 1996 yılında sözel alanda birinci oldu. 

5e22b1aaae298b4cb30bab1b

2) RAP MÜZİK ÖNCESİNDE RADYOCULUK YAPIYORDU

Rap dünyasına adım attığı ilk resmi an 1999’da Kuvvetmira albümünde oldu. Kajmer bu albümde “Silahsız Kuvvet” adıyla yer aldı. Daha öncesinde Samsun’da yerel radyolarda DJ’lik yapıyordu. O zamanlar kullandığı mahlaslar DJ Miccheck ve Müstear idi. İstanbul’a geldiğinde Power FM, Metro FM, Numberone FM ve Radyo 2019 gibi radyolarda DJ’lik ve müzik direktörlüğü yaptı. 

Ekran Resmi 2020 05 22 16.25.19

3) RUN DMC VE HAYYAM ETKİLERİ

Sagopa Kajmer’in rap müziğe yönelmesinde Run-DMC etlili oldu. Kajmer ayrıca verdiği röportajlarda Ömer Hayyam, Firdevsî ve Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin eserlerinden etkilendiğini söyledi.

4) GORA’NIN FİLM MÜZİKLERİYLE POPÜLERLİĞİ ARTTI 

Sagopa Kajmer’in bilinirliğini arttıran en popüler çalışmalarından biri, Cem Yılmaz’ın “G.O.R.A” film müziklerine yaptığı şarkılar oldu. Film için bestelediği “Al 1’de Burdan Yak” büyük başarı kazandı. Kajmer bu soundtrack için “Gora Drama Turnz”, “İhtiva Reçetesi” ve “Marifetname” adında şarkılar da yapmıştı. 

5) CARTEL VE EZHEL HAKKINDA NE DİYOR?

ezhel main foto

Kajmer, katıldığı bir röportajda son dönemdeki rap kültüründe eskisi kadar kavga olmadığını söylemişti: “Bu işin yaratıcılarından biri olarak rapin geldiği nokta beni çok mutlu ediyor. Hiçbirimiz birbirimize düşman değiliz. Hepimiz arkadaşız. Artık 40 yaşındayım ve bu yaştan sonra kimseyle çatışmak istemiyorum. Bu sayfa Cartel’le açıldı denebilir. Ezhel’in kendine has bir stili var. Bir iki klibini izledim hoşuma gitti. Aykırı şeyleri seviyorum.” 

cartel kapak

6) KAF KEF NE DEMEK? 

Sagopa Kajmer’in şarkılarında dile getirdiği bir mahlası daha var: “Kaf Kef”. Bu kelimenin anlamı “Kaf dağının kaf’ı ve ölü kefenin kef’i”nın kısaltılmış hali olması. Kabaca “Ne kadar yükselirsen yüksel, son sınır Kaf Dağı, zaten öleceksin kefene sararlar” anlamı taşıyor. Bu mahlas ilk kez 2008 yapımı olan “Gördüklerime İnanmak Gerek” şarkısında geçmişti. 

7) BARIŞ RÜZGARLARI ESİYOR 

fft373 mf32867519

Sagopa Kajmer ve Ceza’yı biraraya getiren “Neyim Var Ki” sonrasında ikili küsmüş ve tüm hayranlarını üzmüştü. İki eski dost, daha sonra birbirlerini defalarca diss’lemişti. Sagopa, 2019’da Ceza’nın babasını kaybetmesi üzerine Twitter’dan başsağlığı dilemiş, Ceza da “Sağol Yunus, babam da seni severdi” diye cevap yazmıştı. Ceza daha sonra verdiği bir röportajda Sagopa Kajmer’le ilgili olarak “İnsanlar birbirine düşman olmamalı. Gereksiz şeyler. (…) Biz her zaman barıştan yanayız. Düşmanlık yok, en azından benim açımdan” demişti. 

sagomesaj

8) SAGOPA KİMLERE HAYRANLIK DUYUYOR?

sagopa4

Sagopa Kajmer, bir röportajında Sezen Aksu ve Ajda Pekkan’la düet yapmak istediğini söylemişti: “İkisi de yaşayan efsanedir. Reddedilmez. Ancak, benim tarzıma uyulması gerekiyor. Dijital altyapı gerekiyor.” Kajmer ayrıca gençliğinde İbrahim Tatlıses dinlediği, Tarkan ve Rafet El Roman konserlerine gittiğini ve o konserlerden de çok etkilendiğini söylemişti. 

9) KAPAKTA PEK ÇOK MESAJ GİZLİ 

Ekran Resmi 2020 05 22 16.24.59

Patron ve Sagopa Kajmer’in geçtiğimiz günlerde paylaştıkları “Siyah” şarkısının kapağı, dikkatli Kajmer fanlarının gözünden kaçmadı. Kapaktaki arabanın plağında yer alan 2005, Sagopa’nın “Hayat Arabamla 2005 Mil” şarkısına gönderme. Sagopa’nın sağında Bir Pesimistin Gözyaşları albüm kapağına uzanan bir el görülüyor. Ağacın hemen tepesinde ise görülen figür Melankolia albüm kapağına benziyor. Tek farkla: Kajmer, eski eşi Kolera ile ayrıldıktan sonra albüm kapağında tek başına kalmış bir balonlu figürle ağaç tellerine takılmış.

Kaynaklar 

1, 2, 3, 5, 7 ve 7, 8, 9