Ana SayfaMüzikSamuel Bayer'ın 90'larda çektiği kült klipler

Samuel Bayer’ın 90’larda çektiği kült klipler

90’lara damgasını vuran grup ve müzisyenlerin unutulmaz kliplerinin ardında hep onun imzası var. Samuel Bayer’ın kült klipleri karşınızda!
Samuel Bayer, özellikle 90’lı yıllarda çektiği video klipler ile unutulmaz işlere imza atan bir yönetmen. Muhtemelen kendisini “A Nightmare on Elm Street” filminden tanıyorsunuzdur, ancak Garbage‘tan David Bowie‘ye, Marilyn Manson‘dan Nirvana‘ya 90’larda en parlak dönemini yaşayan birçok grup ve müzisyenin hit şarkılarının klipleri de onun elinden çıkma.

Nirvana – Smells Like Teen Spirit

Nirvana‘nın dillere destan albümü “Nevermind”ın efsanevi şarkısı ‘Smells Like Teen Spirit‘in klibini hatırlamayanınız yoktur diye tahmin ediyoruz. 1991 yılından bu yana hala izlemekten büyük keyif aldığımız o klibin yönetmeni Samuel Bayers. Hem de bu klip Bayer‘ın ilk yönetmenlik çalışması olmasıyla da ayrı bir yere sahip.

The Cranberries – Zombie

‘Smells Like Teen Spirit’in klibi ne kadar hafızamızda yer etmişse, Dolores O’Riordan‘ın ‘Zombie’ şarkısının klibindeki altın rengi teni de bir o kadar aklımızdan çıkmayan sahnelerden. Ve klip tabii ki şarkının ruhunu yansıtmakla birlikte Samuel Bayer‘ın imzası haline gelen karanlık tonları da içeriyor. Grubun I Can’t Be with You’, ‘Ode to My Family’ve ‘Ridiculous Thoughts’ şarkılarının kliplerini de Bayer’ın çektiğini ekleyelim.

The Rolling Stones – Anybody Seen My Baby?

Samuel Bayer’ın çektiği video klipler arasında en dikkat çekenlerden bir diğeri ise The Rolling Stones‘un 1997 yılında yayınladığı “Bridges to Babylon” albümünün hit şarkısı olan ‘Anybody Seen My Baby?’.

Metallica – Until It Sleeps

Bayer‘ın dönemin önde gelen isimleriyle çalıştığından yazının başında bahsetmiştik. Metallica da şarkılarının kliplerini Bayer‘a emanet etmeyi tercih edenlerden. Grubun 1996’da yayınladığı “Load” albümünün çıkış şarkısı olan ‘Until It Sleeps’te de Bayer‘ın karanlık tonların hakim olduğu kurgusunu görebilirsiniz.

Garbage – Vow

1995 yılında “Garbage” adlı çıkış albümleriyle alternatif rock sahnesine adım atan Garbage, bu albümde yer alan ‘Vow’ şarkısını Bayer’a emanet etti. Grupla yönetmen arasındaki ilişki ise o günden bu yana devam ediyor. 1996 yılında ‘Stupid Girl’ ve ‘Only Happy When It Rains” şarkılarının kliplerinde de birlikte çalışıyorlar. İşin güzel tarafı ise tam 20 yıl sonra yani 2016’daEmpty’ şarkısının klibini de Bayer’la çekiyorlar.

Marilyn Manson – Rock Is Dead

1999 yılında ‘Rock is Dead’ şarkısı için bir araya gelen Marilyn Manson ve Samuel Bayer, bu klibin ardından iki kez daha bir araya geldi; Disposable Teens’ ve ‘Coma White’ kliplerini izlediğinizde “Bu tam da Bayer’ın işi” diyebiliyorsunuz.

David Bowie – Strangers When We Meet

Kimler Samuel Bayer‘ın yerinde olmak isterdi? Yakın dönem müzik tarihinin en efsane isimleriyle bir araya gelip çalışıyor olmanın nasıl bir his olduğunu bir dakika durup hayal etmeye çalışın. Ve o isimlerden bir diğeri ise David Bowie. Bowie’nin “The Buddha of Suburbia” albümünde yer alan ‘Strangers When We Meet’in yanı sıra ‘The Heart Filthy Lesson’ klibinde de birlikte çalıştılar. 

Iron Maiden – Wasting Love

Iron Maiden‘ın 1992 yılında yayınladığı dokuzuncu stüdyo albümü “Fear of the Dark”ta yer alan iki şarkının klibinde de Bayer imzası var. Albümle aynı ismi taşıyan ‘Fear of the Dark’ ve ‘Wasting Love’ parçalarının klipleri de dönemin unutulmazları arasında yer alıyor.

Samuel Bayer, 90’lı yıllarda yukarıda saydığımız isimler dışında The Ramones, Ozzy Osbourne, Tesla, Tears for Fears, The Cult, The Offspring, Sheryl Crow gibi isimlerin şarkılarının klip yönetmenliğini de üstlenerek bir dönemin unutulmaz işlerine imza atan yönetmen olarak müzik tarihine geçti.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR