Müzik dünyasında belki de geçmişten günümüze hiçbir zaman popülerliğini kaybetmemiş tek şey var, o da şarkı yarışmaları. Kimler geldi, kimler geçti o yarışmalardan… 

Hafta Sonu dergisinin Altın Ses’le 70’lerde başlattığı müzik yarışmaları geleneği, 2000’lerin ortalarında daha çok pop müzik merkezli yarışmaları, günümüzde ise rap müziğin başı çektiği yarışmaları getiriyor beraberinde. İsimlerine aldanmayın tabii, bu yarışmalardan rockstarlar da çıkabiliyor bazen. Yeni isimler bu yarışmalarda şansını deniyor. Aslında mesele, hem bir müzik yarışmasında dikkatleri çekmek, hem de sektörde uzman olan jürilere kendini onaylatmak. Bir zamanlar Nilüfer ve Sezen Aksu’nun da müzik yarışmaları sayesinde hayatımıza girdiğini düşünecek olursak, haksız da sayılmazlar. İşte dünden bugüne şarkı yarışmalarına katılmış ve bu dünyanın kapılarını kendilerine aralamış olan 10 yetenekli müzisyen. 

Hadise 

Türk asıllı Belçikalı sanatçı Hadise, doğup büyüdüğü Belçika’da 2003 yılında Idool adlı bir yarışmaya katıldı. Birinci olamamasına rağmen bu yarışmadan sonra ilk albüm teklifini aldı. Üstelik teklif aldığı şirket, ülkenin en büyük plak şirketlerinden biri olan 3Brains Belgium idi. İlk single’ı ‘Sweat’te Belçika’nın ünlü rapçilerinden Raw Jawz ile düet yaptı. TMF’de yayınlanan Sims Award’da da sahne alan Hadise yeteneğiyle çok konuşuldu. 2005’te yayınladığı ilk albümünde yer alan ‘Stir Me Up’la Türkiye’de de çok sevilince ülkesine geri döndü. 2008’de yayınladığı ikinci albümünden ‘Deli Oğlan’la gerçek bir başarı elde etti. Gerisini zaten biliyoruz…

Deniz Seki 

Liseden sonra TRT’nin sunuculuk seçmelerine katılarak kariyerini bu yönde başlatmak isteyen Deniz Seki’nin aslında gönlünde yatan aslan müzikti. 1993’te büyük müzik adamı Melih Kibar’la tanışması onun için bir dönüm noktası oldu. Kenan Doğulu, İzel, Yaşar, Emel Müftüoğlu, Ege, Ferda Anıl Yarkın ve Zuhal Olcay gibi sanatçılara vokalistlik yaptı. 1995 yılında, Show TV’de yayınlanan “Pop Show” yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Deniz Seki’nin hayatı, işte bu yarışmadan sonra gerçek anlamda değişti diyebiliriz. Kendi yazdığı ‘Bırakıp Gidersen’le birinci olan Seki, 1997 yılında ilk albümü “Hiç Kimse Değilim”le Türkçe pop müzik dünyasının söz sahibi isimlerinden biri oldu. 

Bengü 

Pop dünyasının sevilen seslerinden Bengü’nün de müzikle olan ilişkisi çocukluk yıllarına dayanıyor. İlkokul yıllarında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nda eğitim alan sanatçı “Oliver Twist” isimli müzikalde başrol oynadı. Sonra İzmir Devlet Konservatuvarı Genel Müdürü Müfit Bayraşa’dan şan dersleri aldı. 1998 yılında Müfit Bayşara’nın bir bestesiyle MÜYAP ve Show TV’nin organize ettiği Pop Show ’98 adlı şarkı yarışmasında ikincilik elde etti. Üç yıl boyunca Kenan Doğulu’nun vokalisti oldu. 2007’de Show TV’de yayınlanan Bak Kim Dans Ediyor adlı yarışmada birinci oldu. İlk albümü “Hoş Geldin”i de Kenan Doğulu ve Ozan Doğulu prodüktörlüğünde 2000 yılında yayınladı. Bengü o günden bugüne çizgisini bozmadan pop dünyasının en iyi yorumcularından biri olmaya devam ediyor. 

İrem Derici 

İrem Derici, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı piyano bölümünü liseyle beraber bitirdi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Bu dönemde bir reklam ajansında metin yazarı olarak çalışan Derici’nin Monopop adında bir grubu vardı ve bu grupla birlikte hemen her yerde sahne alıyorlardı. Derici, yüksek lisans eğitimine devam ederken O Ses Türkiye yarışmasına katıldı. Yarışmada sadece Hülya Avşar’ın koltuğunun döndüğü İrem Derici’nin şansı da o anda döndü. Derici, 2012’de ‘Bensiz Yapamazsın’ adındaki ilk single’ını yayınladı. O gün bugündür de pop müzikte üretimlerine aktif olarak devam ediyor. 

Zeo Jaweed 

Asıl adı Tolga Cavit Güler olan Zeo Jaweed, 1989 yılında doğdu. 2005 yılı itibarıyla rap müziğe Zeus ismi ile başladı. Zeus ismi ile sayısız organizasyonda yer aldı. Birçok önemli isimle çalışmalar yaptı ve pek çok önemli ismi, gerek prodüksiyon anlamında gerekse şarkı vererek destekledi. Biri ortak olmak üzere; 6 albüm çalışması yaptı. 2015’te katıldığı O Ses Türkiye yarışmasında büyük başarı elde eden sanatçı, yarışma öncesinde kullandığı Zeus mahlasını yarışmadan sonra Zeo Jaweed olarak değiştirdi. Hadise’nin takımında olan Jaweed özellikle ‘Üfle’ performansıyla çok konuşuldu. Sanatçı bu yarışmadan önce de Yetenek Sizsiniz’e katılmış ve finale kadar yükselmeyi başarmıştı. Zeo Jaweed bugün de rap müzikte ses getiren işlere imza atıyor.

zeojaweed

Sezen Aksu 

Zaman zaman “Minik Serçe” zaman zaman da “Kraliçe” olarak takdim edilen Sezen Aksu da ilk çıkışını 1970 yılında, Hafta Sonu dergisinin açtığı Altın Ses yarışmasında altıncı olmasıyla yaptı. 1975 yılında, Sezen Seley adıyla, ilk 45’liği “Haydi Şansım”ı çıkardı. Bu 45’lik çok az satmıştı ama o yılmadı ve Sezen Aksu adıyla ikinci 45’liği “Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma”yı yayınladı. 1976 yılında ise onu uzun bir süre En Çok Satan 45’likler listesinde zirveye taşıyacak olan “Olmaz Olsun/Vurdumduymaz” geldi. Sezen Aksu kariyeri boyunca 25 stüdyo albüm, 9 EP, 22 single yayınladı. Pek çok sanatçının yetişmesinde önemli bir rol oynadı. Yaşayan efsane bugün de Türkçe pop müziğin en çok dinlenen sanatçıları arasında yer alıyor. 

Nilüfer 

Sezen Aksu’nun altıncı olduğu yarışmada birinciliği kim elde etmişti dersiniz? Bu isim, o zamanlar sadece 15 yaşında olan Nilüfer’den başkası değildi. Nilüfer, Babasının piyano çalıp annesinin Türk sanat müziği şarkıları söylediği bir evde müzikle iç içe bir çocukluk geçirmişti. 1970 yılında katıldığı Altın Ses yarışmasını ‘Sensiz Yıllarda’ ile kazandı. 1972 yılında ilk 45’liği “Kalbim Bir Pusula”yı yayınladı. 1973’te ise onunla özdeşleşen “Dünya Dönüyor” geldi. Nilüfer’in ilk sahne deneyimi de İzmir Fuarı’nda Zeki Müren’in assolist olduğu kadroda çıkarak olmuştu. Türkçe pop müzikte zamansız klasiklere imza atan sanatçı, 1978 yılında da Grup Nazar’la birlikte Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’ne katılmıştı. 

Bayhan 

Adanalı Bayhan Gürhan 2003 yılında katıldığı Popstar yarışmasında “delikanlı” duruşu, takım elbiseleri ve Deniz Seki’yle olan hapis polemiğiyle hafızalara kazındı ve ilk büyük çıkışını yaptı. Ercan Saatçi, Deniz Seki ve Armağan Çağlayan’ın jüriliğini yapmış olduğu yarışma Kanal D’de yayınlanıyordu ve dönemin en çok izlenen TV programlarından biriydi. Bu yarışmada Eda ve Metin Özülkü’nün ünlü şarkısı ‘Seninle Olmak Var Ya’ya getirdiği yorum çok ilgi gördü. Kendine özgü vokal stiliyle eleştirileri de üzerine çeken Bayhan yarışmadan sonra Popstar, Kısa Veda ve Hayal Edemiyorum isimli albümleri çıkardı. O günden sonra birkaç dizide oyunculuk yaptı ve çeşitli şov programlarına katıldı. Bayhan son olarak rap sanatçısı Zen-G ile birlikte ‘İstanbul’ şarkısını kaydetti. 

Barış Akarsu 

2007 yılında henüz 28 yaşındayken bir trafik kazasında kaybettiğimiz Barış Akarsu da bir yarışma programı olan Akademi Türkiye ile hayatımıza girmişti. 2004 yılında arkadaşlarının ısrarıyla katıldığı yarışmada birinci olan Akarsu, Deniz Arcak ve Haluk Levent gibi isimlerle de düet yaparak alkışları toplamıştı. Özellikle de Cem Karaca’nın ‘Islak Islak’ şarkısına getirdiği yorumla büyük bir başarı kazanmıştı. 2004 yılı bitmeden ilk albümünü yayınlayan ve konserlerine başlayan Barış Akarsu, 2006 yılında da ikinci ve son albümü “Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek”i yayınlamıştı. Çoğunluğu genç kızlardan oluşan büyük bir hayran kitlesi edinen sanatçı, hem konserler vermeye hem de dizilerde oynamaya başlamışken, kariyerinin en parlak günlerinde geçirdiği bir trafik kazasında ne yazık ki yaşamını yitirdi. 

Ertunç Tuncer 

29 yaşındaki genç şarkıcı Ertunç Tuncer de bir müzik yarışmasıyla hayatımıza giren isimlerden. İstanbul Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma ve İşletmeciliği Bölümü mezunu olan Ertunç, O Ses Türkiye ses yarışmasıyla televizyonda seyirci karşısına çıktı. Daha sonrasında bir şirketle anlaşarak ‘Adam Olmazsın’ isimli ilk teklisini çıkardı. Genç şarkıcı Dergy’e verdiği röportajda “Ekip arkadaşlarımın yarışmaya girmem yönünde teşvikleri ve O Ses seçmeleri için Çanakkale’ye geldiklerini gördüm. İçeri girdiğimde ekibin toplandığını gördüm. Şarkı söylememi istedikleri için birkaç şarkı söyledim, beğendiler ve beni İstanbul’daki seçmelere davet ettiler. İlk seferde çok heyecanlı olduğum için yeterli performansı sergileyemedim ama yarışmanın ikinci sezonunda çağırdıklarında üç jüriyi birden döndürdüm performansımla…” demişti. 

ERTUNC