Ana SayfaMüzikŞarkılara ilham olan kadın: Edie Sedgwick!

Şarkılara ilham olan kadın: Edie Sedgwick!

Her şarkının bir ilhamı var… Bazen bir anı, bazen bir manzara, bazen bir kadın, bazen bir adam… İşte o kadınlardan bir tanesi de Edie Sedgwick. Hem de ne ilham!

İpek ATCAN / [email protected]

Edie Sedgwick yaşasaydı, bugün 79 yaşında olacaktı. Ama o çok erken bir yaşta, henüz 28 yaşındayken hayata veda etti. Fakat bu 28 yıla sığdırdıklarını anlatmakla bitiremeyiz. Oldukça varlıklı bir ailenin çocuğu olmasına rağmen son derece mutsuz bir çocukluk ve de ergenlik geçiriyor. Ve bunun en büyük sorumlusu olarak da babasını gösteriyor. Gerek babasının başka kadınlarla olan ilişkisinden, gerek kendisine olan rahatsız edici tavırlarından… Bu arada babadan tek şikayetçi Edie Sedgwick de değil, kardeşi Alice de benzer duygularda. Sadece babaya da suç atmamak lazım, dış dünyaya çok kapalı bir şekilde yetiştirilen Edie tabii ki birçok psikolojik problemle boğuşuyor.

“Fabrika” kızı Edie

Henüz 21 yaşındayken kendisine kalan miras ile dünyanın kalbine, New York’a taşınıyor Edie ve hayatının kalan 7 yılına sayısız “hayat” sığdırıyor. New York’a taşınmasıyla beraber modelliğe başlıyor ve ilk tanıştığı isimlerden biri Andy Warhol oluyor. Tabii bunun ardından dönemin en popüler yeri The Factory onun da en uğrak yeri oluyor. Andy Warhol‘un stüdyosu olan The Factory bambaşka bir yazı konusu olabilir! O dönem “A Clockwork Orange”dan etkilenerek “Vinyl” filmini çeken Warhol sadece erkeklerden oluşan oyuncu kadrosunun arasına bir de Edie Sedgwick‘i ekliyor. Malum Andy Warhol mainstream’den ziyade daha underground sinemaya oynuyor o dönem ve hatta ticari olarak da hiçbir başarı elde etmiyor ama bol bol Sedgwick‘e yer veriyor. Ve Sedgwick, tarzıyla ana akım medyanın ilgisini çekmeye başlıyor. Kısa kestiği saçlarını gümüş spreyle boyaması, yaptığı siyah göz makyajı o dönem hep Warhol‘unkine benzetiliyor. Warhol, Sedgwick‘i süperstar olarak tanımlıyor ve o dönem birbirlerinden hiç ayrılmıyorlar.

edie Sedgwick

The Factory’nin ardından

Edie Sedgwick kazandığı popülaritenin ve Andy Warhol‘la da bir miktar uzaklaşmasının ardından yine New York’taki The Chelsea Hotel’e yerleşiyor ve orada Bob Dylan ile samimi oluyor. Ve hatta birçok bilgiye göre Dylan‘a aşık oluyor. Ancak o dönem Dylan sevgilisi Sara Lownds ile evleniyor, hem de gizlice! Bu yine kaynaklara göre Sedgwick‘i oldukça üzüyor. Ancak ölümünden sonra bile Dylan aralarında hiçbir romantik ilişki olmadığını söylemeye devam ediyor. Fakat ne entrikalar ne entrikalar… Tıpkı The Factory’nin hikayesi gibi bu da bambaşka bir yazı konusu olabilir! Ama işte tam da bu dönemlerde Edie Sedgwick uyuşturucu ile yakın ve yıkıcı bir ilişkiye girmeye başlıyor.

“Şarkıların ilhamı”nın üzücü vedası

Sağlığının uyuşturucudan dolayı hızla kötüleşmesinden, çevresine ve kendine verdiği zararlardan dolayı defalarca hastaneye kaldırılan Sedgwick 1969’da hastaneye kaldırıldığında, Michael Brett Post ile tanışıyor ve 24 Temmuz 1971’de evleniyorlar. Bu süre zarfında uyuşturucu ve alkolü bırakan Sedgwick, Ekim 1971’de fiziksel bir hastalık için kendisine verilen reçeteli ağrı kesici ilaçları aldıktan sonra tekrar bağımlılığı nüksediyor…
15 Kasım 1971 gecesi Post, Sedgwick‘e kendisine verilen her zamanki ilacı veriyor. Sedgwick çok hızlı bir şekilde uykuya dalıyor. Ve Post ertesi sabah saat 7:30’da uyandığında 28 yaşındaki Sedgwick‘i ölü buluyor… Ve ölüm sebebi belirsiz kalıyor…

Bob Dylan’ın şarkıları

Her ne kadar Bob Dylan aralarındaki ilişkiyi reddetse de “Blonde on Blonde” albümünde yer alan ‘Just Like A Woman’, ‘Leopard-Skin Pill-Box Hat’ ve ‘Fourth Time Around’un tamamen Sedgwick hakkında olduğu biliniyor.

Velvet Underground

Bu şarkıyı Lou Reed, Andy Warhol‘un isteği üzerine Edie Sedgwick hakkında yazıyor. Reed, Warhol‘a onun hakkında ne yazması gerektiği sorduğunda “Onun bir femme fatale -öldürücü cazibede- biri olduğunu düşünmüyor musun, Lou?” dediğini ve bunun üzerine ‘Femme Fatale’i yazdığını söylüyor.

Primal Scream

Primal Scream‘in ‘Velocity Girl’ şarkısı da Edie Sedgwick‘ten etkileniyor.

The Pretty Little Reckless

The Pretty Little Reckless‘in 2010 yılında çıkardığı ilk albümü “Lift Me Up”ta yer alan ‘Factory Girl’ de yine Edie Sedgewick‘in Andy Warhol‘un The Factory‘sindeki hayatını anlatıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR