“Mesleğine aşık bi mühendis olmayacağım aşikar ancak arkadaş olabiliriz…” Bu cümleler, indie pop dünyasının en sevilen isimlerinden birine, Emir Can İğrek’e ait. Mühendis olmaktan vazgeçip müzisyen olarak yoluna devam etmek isteyen İğrek, “Beyaz” şarkısını kendisine yazmış. 

Tekirdağ, Çerkezköy’de 1993 yılında doğan Emir Can İğrek, 18 yaşına kadar burada yaşadı. 

Liseden sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü kazandı. Öyle ya, mühendis olacaktı. Üniversitede okurken, içinde yanan ateşe engel olamıyordu. Tutkusu müzikti. Bir yandan okuyor, bir yandan da müzik yapıyordu. Lise zamanından beri denediği bir şeydi zaten, besteler yapıyor, sözler yazıyordu. Hatta lisedeyken rap yaparak başladı bu işlere. Çerkezköy’deki Kırlangıç Kafe’de rap partileri olurdu, Emir Can da burada sahneye çıkmaya da başlamıştı. Her ne kadar çevreden iyi tepkiler de alsa, rap müziği kıvıramadığını düşündü. Ve rap’in peşini bırakmaya karar verdi. 

Yine de şarkı yazmaya devam ediyordu, genç mühendis adayı. İstanbul Kadıköy’de Nazım Hikmet Akademisi’nde şan ve solfej eğitimi aldı. Ve alternatif müzik yapmaya karar verdi. Söyleyeceği şeyler vardı ve müziğin türü önemsizdi, bunu yapacaktı. İnternete yavaş yavaş şarkılarını koymaya başladı. Ardından ufak ufak konserler geldi. Kadıköy’de küçük bir yerde sahne almaya başladı. Kalbi pır pır, sevdiği işin peşinde, henüz yolun başındaydı. 

emir-can-igrek-memur-single

“AİLEME MÜHENDİS OLMAYACAĞIM DEDİĞİMDE…” 

Büyük kitleler Emir Can İğrek ismini “Nalan” şarkısıyla duysa da, aslında İğrek 2016 yılında sosyal medyada “Müzik Kutusu” şarkısıyla bir hayli popülerlik kazanmıştı. İğrek, o dönemde “Müzik Kutusu” haricinde “Beyaz” adını verdiği şarkısıyla da çok seviliyordu. Bugün kazandığı büyük başarıya henüz birkaç yıl vardı. Ama hayalleri büyüktü. Bir gün, Erdemli’de verdiği bir konserde, gerçek tutkusu olan müziğin peşinden koşmaya karar verdiğini ve “Beyaz” şarkısını kendisi için yazdığını şu cümlelerle anlatıyor, İğrek: 

‘Beyaz’ şarkısını 2014’te yazdım, ‘Müzik Kutusu’ yla aynı anda. O zamanlar okulda işler hiç iyiye gitmiyordu. Yavaş yavaş okuldan kopuyordum. Müzik yapmak istediğime karar veriyordum. Benim için kritik bir zamandı. İlerde müzikten para kazanamayabilirdim yani… Aileme mühendis değil müzisyen olacağım dediğimde hayat benim için çok da güzel olmadı. Kendimi bir şekilde motive etmem gerekiyordu. Bu şarkıyı kendime yazdım, benim için bir motivasyon şarkısı olmasını istedim. Ve benimle beraber birçok hayatı da motive etmiş sanırım. Aldığım mesajlardan, geri dönüşlerden bunu anladım. Bu, benim çıktığım müzik yolculuğunun şarkısı. ‘Korkuyorum, ne var?’ diyebilen insanların şarkısı.” 

emircan-igrek-kor-sozleri

Emir Can İğrek’in “Beyaz” şarkısıyla birlikte tazelediği inancı, bugün onu Türkçe pop dünyasının en sevilen sanatçılarından biri yaptı. Konserleri tıka basa dolu olan, her klibiyle adından söz ettiren, şarkılarıyla listelerin tozunu attıran bir isim artık, İğrek. Peki ya ailesi? 

“Uzun yıllar karşı çıktılar ve mühendis olmamı istediler. Onlara da hak veriyorum. Beni düşündüler. Son iki yıldır onlar da şarkıcı olduğumu kabul ettiler. Bütün şarkılarımı ezbere biliyorlar” diyor, genç sanatçı. 

Emir Can İğrek, bir kez deneyip başaramadığı halde inancını yitirmeyen bir müzisyen. Atilla İlhan, Turgut Uyar, Didem Madak, Ece Ayhan gibi şairleri okuyan, konserlerinde onların şiirlerini seslendiren bir isim. Şarkılarının içine kendi yaşadığı mutlulukları, hayal kırıklıklarınını da koyuyor. Bazen de okuduğu bir karakterin ağzından, izlediği bir filmde gördüğü bir karakterin dilinden konuşuyor. Her şeyi şarkı yapıyor çünkü, söylemek istediklerini öyle ya da böyle söylemek istiyor. Korkuyorsa da, korktuğunu söylüyor. “Başkasının sözünü bestelemedim. Kabul edemedim bir türlü. Ruhum kabul edemedi” diyor. Onun bu yalın halleri, gözlerindeki parıltı ve kalbindeki güzelliği de dinleyicisi zaten biliyor. İşte bu yüzden, bir şeye başlamak için her ne varsa sizi korkutan, dile getirin, ya da açın “Beyaz”ı bir kez daha dinleyin.

emircanigrek 103941409 1311382909065694 2135594189482890051 n e1611242142848

BEYAZ

Hayattan dışarı çıkıp soluklansam diyorsun
Bilmediğin onlarca şeyin peşinden koşuyorsun
Hatır için yaşamaktan fazlasını yapmalısın
Yoksa gece yağınca kapkaranlık olacaksın

Bu yol nereye gider bilmem ama yürüyorum işte
Yüzüme vuruyor arada fırtınası, korkuyorum ne var?
Düşe kalka büyüyorum işte
Biraz yaram var ama geçecek bu gidişle

Ne filmler görüp ne şarkılarda kaybolacak aklın
Ne yağmurlarla yazılmış kitaplar okuyacaksın
Nereye giderse gitsin yol benimle ya da değil
Kafan eserse çantanı bile almadan kaçacaksın

Kaynaklar: YouTube, Çerkezköy Bakış