Kulaklarımızda “Enivicivokke” olarak kalan ama aslında orijinali “Annie, are you ok?” olan Pop’un Kralı Michael Jackson’ın ünlü şarkısı “Smooth Criminal”ın ilham kaynağı neydi? 

Michael Jackson’ın 1987 yılında yayınlanan ünlü albümü Bad, müzik tarihinin en unutulmaz şarkılarına ve tabii dans figürlerine ev sahipliği yapmış bir albüm. Albümün tek tek klipleri değil, filmi var: “Moonwalker”. Tabii o bir Jacko belgeseli ama şarkıların büyük çoğunluğu, film 1988 yapımı olduğu için Bad albümünden alınmıştı. 14 Kasım 1988’de yayınlanan ve bugün 34 yaşını kutlayan “Smooth Criminal”ın hikâyesini anlatalım. 

ANNIE, “RESUSCIE ANNIE” MANKENİNDEN GELİYOR 

Albümde yer alan “Smooth Criminal”ın birkaç farklı hikâyesi var. Bunlardan biri sağlık çalışanlarının ve tıp öğrencilerinin uygulamalarda kullandığı CPR mankeni Resusci Annie. Cansız mankenin yüzü ise 1800’lerde Paris’te Seine nehrine atlayarak intihar etmiş bir kadının yüzü. 16 yaşında intihar eden bu mankenin yüzünü, otopsisini yapan patolog o kadar sakin ve huzurlu bulmuştu ki, bu yüzün bir maskesini çıkarmıştı. Böylece tıp öğrencilerinin ve sağlık çalışanlarının suni teneffüs ve ilkyardım uygulamalarını yaptığı “Resusci Annie” bebeği böyle ortaya çıkmıştı.

Rivayete göre Michael Jackson’ın “Smooth Criminal” esnasında tam 46 kez sorduğu “Annie, are you ok?” yani “Annie, iyi misin?” ifadesinin kaynağı buradan geliyor. Çünkü ilkyardım kursu alan kişilere yaralıya “Annie, iyi misin?” diye sormaları da öğretiliyor. 

rescueannie

YERÇEKİMİNE MEYDAN OKUYAN HAREKET 

Bu şarkının bir diğer hikâyesinde ise, anlatılan olayın tamamen kurgusal olan bir cinayeti notalara döktüğü düşünülüyor. Michael Jackson usta bir katille tanışıyor ve onun işlediği bu kusursuz cinayet anlatılırken, kurban Annie’ye MJ sürekli “Annie, iyi misin?” diye soruyor. Görünüşe göre Annie pek de iyi değil çünkü şarkının akışına göre katil onu çoktan vurdu. 

Bu şarkı Michael Jackson’ın 45 derecelik bir açıyla yaptığı dansının da sunumuydu aynı zamanda. Yerçekimine meydan okuyan bu hareket, zemindeki bir alana özel olarak kilitlenebilen tasarlanmış ayakkabılarla yapılabiliyordu. Jackson, 30’lardaki gangsterler gibi giyiniyor ve canlı şovlarında da sahnede bu cinayete tanıklık ediyor, gangsterleri makineli bir tüfekle “indiriyordu”.

“Moonwalker” için ise bu şarkının 4 farklı versiyonu vardı. Filmdeki o 45 derecelik eğilmeli meşhur hareketi yapmak için ipler ve mıknatıslar kullanılmıştı. Jackson 1993 yılında bu hareketin patentini de aldı. 

michael jackson smooth criminal2

“SMOOTH CRIMINAL” KOSTÜMÜ DE DANSÇI ASTAIRE’DEN GELİYOR

Bu arada şarkının başında duyduğunuz kalp ritimleri de Pop’un Kralı’nın bizzat kendi kalp sesi. Bu sesi dijital bir sentezleyici olan Synclavier sayesinde elde etmişler. Jackson’ın bu klipteki kostümü de 30’larda ABD’de çok ünlü olan dansçı ve aktör Fred Astaire’e bir gönderme. Moonwalker’daki 42 dakikalık özel “Smooth Criminal” bölümünü de yöneten Colin Chilvers, “Michael her çekimden sonra izlediğimiz görüntüler esnasında hoplayıp zıplardı, veya ‘Daha iyisini yapabiliriz’ derdi” diyor. 

“Smooth Criminal”, 90’lardan sonra 2001 yılında bu kez ABD’li rock grubu Alien Ant Farm sayesinde bir kez daha gündem olmuştu. AAF bu klipte Jackson’ın ünlü efsane kliplerindeki hareketleri yapıyor. Billie Jean’deki ışıklı kaldırımlar ve MJ’in ünlü payetli eldiveninde oturan grup elemanları, “Smooth Criminal”daki ünlü sahneyi de özel efektlerle yapıyorlar. Klibin sonunda da Red Hot Chili Peppers’tan Flea görünüyor. 

 

Smooth Criminal (Kusursuz Cinayet) şarkı sözleri:

Pencereye çıktığında
Giderek artan sesler duydu
Onun dairesine girdiğinde
Halıda kan izleri gördü
Masanın altına saklanmıştı
Onu görebiliyordu, acizdi
Yatak odasına koştu
Yıkılmıştı, bu onun kaderiydi

Annie iyi misin?

Annie iyi misin?
Bize iyi olduğunu söyleyecek misin?
Pencerede işaret vardı
Sesler giderek yükseliyor Annie
Dairene geldi
Halında kan izleri gördü
Sonra yatak odana koştu
Yerdeydin
Bu senin kaderindi

Annie iyi misin?
İsabet aldın
Vuruldun – Kusursuz bir cinayet

Dışarı çıktılar
Pazar günüydü ne kara bir gün
Suni teneffüs yaptım
Kalp sesleri beni korkuttu

Annie iyi misin?

Tamam, Şimdi herkesin bu alanı boşaltmasını istiyorum!

Annie iyi misin?
Bilmiyorum!
Bize iyi olduğunu söyleyecek misin?
Bilmiyorum!
Pencere bir iz var
Bilmiyorum!
Sesler giderek yükseliyor Annie
Bilmiyorum!
Dairene geldi
Bilmiyorum!
Halında kan izleri gördü
Nedenini bilmiyorum bebeğim
Sonra yatak odana koştu
Bilmiyorum!
Yerdeydin
Bu senin kaderindi
Annie iyi misin?
Baba gitti bebeğim!
Bize iyi olduğunu söyleyecek misin?
Baba gitti bebeğim
Pencerende bir iz var
Baba gitti bebeğim
Sesler giderek yükseliyor Annie
Dairene geldi
Baba gitti!
Halında kan izleri gördü
Sonra yatak odana koştu
Baba gitti!
Yerdeydin
Bu senin kaderindi Annie

Kaynaklar: Livescience, SongFacts