Megastar Tarkan’ın müzik kariyerindeki kilometre taşı şarkılardan biri olan “Kış Güneşi”ni Yıldız Tilbe, Tarkan’ı düşünerek yazmış. 

1994 yılının mayıs ayında Türkçe pop tarihinin gidişatını kökünden değiştirecek bir albüm yayınlandı. Tarkan’ın ikinci stüdyo albümü Aacayipsin. Farklı tarzı, sıra dışı klipleri, seksi danslarıyla Tarkan, ilk albümünden çok farklı bir imaj çizmiş ve bugünkü megastarlık mertebesine giden yolların taşlarını döşemeye başlamıştı bile. “Hepsi Senin Mi”, “Dön Bebeğim”, “Unutmamalı”, “Gül Döktüm Yollarına”, “Seviş Benimle”, “Biz Nereye” gibi şarkıların hepsi birden, 94’ten başlayarak onyıllar sonra bile dinlenen, dillere pelesenk olan unutulmaz birer Tarkan hitine dönüştüler. 

Tüm bu şarkıların içinde, herkes için bir başka anlam taşıyan özel bir şarkı daha vardı: “Kış Güneşi”. Sözleri Yıldız Tilbe’ye, bestesi ise Nurhat Şensesli’ye ait bu özel şarkının, sepya tonlarındaki klibi de şarkıyla özdeşleşmişti. Peki bu şarkı nasıl olup da Tarkan’ı bulmuştu? 

TARKAN

“SANKİ ONUN DÜŞÜNCELERİYMİŞ GİBİ YAZDIM”

“Kış Güneşi”nin ortaya çıkış hikayesini Yıldız Tilbe şöyle anlatıyor:

“Kendime de prodüksiyon hazırlanıyordu o dönem. İzmir’de Nurhat (Şensesli) diye bas gitar çalan bir arkadaş var. Bana bu besteyi getirdiğine dinlemeye başladım. Besteyle birlikte kulağıma Tarkan’ın sesi geldi. En çok ona yakışacağını düşündüm. Tarkan’ı o zaman basından tanıyordum. Hiç tanışmamıştık. Onu düşünerek yazdım. Sanki onun düşünceleriymiş gibi… Sonra bitince Tarkan’ı aradım, ‘Bende bir şarkı var, sana yakışacağına inanıyorum’ dedim. ‘Dinlemek ister misin?’, ‘Tabii’ dedi. Götürdüm, aldı sözlerini okudu ve tamam dedi.” 

Bu noktada Tarkan devreye giriyor ve hikâyenin ondan taraftaki kısmını başlıyor anlatmaya: 

“Kapı açıldı, minicik bir kız girdi ilk önce. Yıldız’ın kızı Sezen. Sonradan Yıldız geldi içeri. Sezen önce bana sarıldı, öptü. Sonra Yıldız şarkıyı söyledi ve ben çok etkilendim. Tüylerim diken diken oldu. Hatta stüdyoya girdi ve mikrofondan söyledi.” 

tarkan yildiz tilbe

“BU ŞARKIYI SENDEN DAHA İYİ KİMSE SÖYLEYEMEZDİ”

Sonrasında ise Tarkan’ın yorumuyla yayınlanan “Kış Güneşi” inanılmaz bir başarı kazandı. Soğuk, unutulmuş bir aşkı, yersiz bir umudu anlatan “Kış Güneşi” aldatan, ısıtmayan ve gerçek olmayan ilişkileri simgeleyerek dinleyicilerin çalma listelerinde en üstlerde yer alan şarkılardan oldu. Tilbe haklıydı, gerçekten de bu şarkı Tarkan’a yakışmıştı. Zaten o da bu hikâyenin sonunda “Ben yanılmadığım için çok mutluyum. Senden iyi herhalde kimse okuyamazdı bu şarkıyı” diyerek memnuniyetini dile getiriyordu, Tilbe. 

Şarkının bestecisi Nurhat Şensesli ise “Tarkan’ın ikinci albümünde yer alan Kış Güneşi, bilinen kalıpların dışında bir parçaydı. Sonra diğer sanatçılara verdiğim besteler de oldu ama o şarkı başkaydı” diyerek bu şarkının kendisi için de ne kadar özel olduğunu söylüyor. 

Pop tarihinin en sevilen şarkılarından “Kış Güneşi”ni kimler kimler söylemedi ki? Sahibi Yıldız Tilbe’nin yanı sıra Kutsi, Hande Yener, Edis, Niran Ünsal bu şarkıyı coverlayan isimler arasında. Ama gerçekten de Yıldız Tilbe’nin söylediği gibi, bu şarkı en çok Tarkan’a yakışıyor. 

tarkan yildiz tilbe2

KIŞ GÜNEŞİ 

Artık çok geç yalvarma
Dönüş yok o yıllara
Bil ki sana bu son veda

Yürekli olmadan
Meydan okumadan
Yaşanmaz aşk

Yanlış zaman
Yanlış insan
Tutunmak imkansız
Bıktım yamalı sevdalardan

Yanlış bahar
Kış güneşi
Yoruldum her bulduğumda
Kaybetmekten seni
Kıyamete kadar
Kapattım kalbimi

Azar coşar deli gönül
Bu gözler ah neler görür
Hasret bana göre değil
Özlemin içimde
Yine seni büyütür

Kaynak: YouTube