Alternatif sahnenin kendine has isimlerinden Seda Erciyes, kulakta kalan şarkıları ve vokal tarzıyla dikkatleri çekiyor. Genç müzisyenle sohbet ettik.

Sebla KOÇAN / [email protected]

1993 Kadıköy doğumlu şarkıcı-söz yazarı Seda Erciyes, lise yıllarında sahne ile tanıştı, ardından bir yandan İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mühendislik okurken bir yandan da sahne almaya devam etti. Elif Çağlar, Güç Başar Gülle, Randy Esen gibi değerli müzisyenlerle caz vokal ve armoni çalışma fırsatı buldu. Genç Caz ve Nardis Caz Vokal yarışmalarında final sahnesinde yer aldı. Akademik hayatı sona erdirdikten sonra eğitimini aldığı alanda çalışırken müziğe aynı şekilde devam etti ve İstanbul’da çeşitli sahnelerde, severek dinlediği hip hop, soul, R&B, caz gibi türlerden oluşan repertuarıyla sahne aldı. Bu sırada etkilendiği bu türleri yansıttığı şarkılarını yazmaya başladı. “Başa Sarıp Dur”, “10.50” ve Mert Demir’le birlikte seslendirdiği “Geberebilirim” single’larıyla dikkatleri çekiyor. Genç müzisyeni daha yakından tanımak istedik.

Üniversitede mühendislik okurken sahne almaya başladığınızı biliyoruz. İlk sahne aldığınızda neler yaşadınız, nasıl bir duyguydu hatırlıyor musunuz? 
Kendimi çok iyi ve ait hissettiğimi hatırlıyorum. O sırada sahnede çalan müzisyenleri ve bizle orada bulunmaktan keyif alan insanları izlemek çok güzel bir histi. 

 

Elif Çağlar, Güç Başar Gülle, Randy Esen gibi usta isimlerle çalıştınız. Neler öğretti size bu isimler, neler kattı müzik yolculuğunuza? 
Böyle profesyonel isimlerle az da olsa çalışma fırsatını yakaladığım için şanslıyım. Hem nasıl iyi bir müzisyen hem de nasıl iyi bir insan olunur’u öğrenmeye ve deneyimlerinden, müziklerinden kendime bir şeyler katmaya çalıştım.

12

“Başa Sarıp Dur”, “10.50” gibi şarkılarınız ülkemiz şartlarında oldukça farklı tınılar. Kesinlikle kendinize has bir vokaliniz var. Bu hep yapmak istediğiniz şey miydi, daha bilindik bir tarza yönelmek gibi bir niyetiniz var mı? 
Vokal tarzı olarak örnek aldığım isimler diva ve solistlerden çok, kendine has ses rengi olan isimler. Farklı olarak kabul edilebilecek, normlara ve kusursuza uymayan ama duygularıyla kitlelere hitap edebilen sesler. Ben de kendi tarzımı bu şekilde oturtmaya çalışıyorum. Umarım yeni şarkılarda da bunu daha çok yansıtabileceğiz.

8

“UZUN VADEDE HAYALİM ALBÜM YAPMAK”

Şarkılarınızda özgüveni yüksek, isyanın sesi olan bir kadının duyguları var. Size en çok hangi şeyler şarkı yazdırıyor, “İşte şimdi kalemi elime almalı, mikrofonun başına geçmeliyim” dediğiniz anlar hangileri? 
Beni en çok harekete geçiren öğrenilmiş ve aktarılmaya devam edilen toplumsal yanlışlar, haksızlıklar, eşitsizlikler. En çok kullandığım ve ilgimi çeken konular ise kalp kırıklıkları, ilişkiler, travmalar ve bilinçaltı. 

 

Mert Demir’le birlikte “Geberebilirim” son yayınlanan single’ınız. Bu işbirliği nasıl gerçekleşti, yollarınız nasıl kesişti? 
İkimiz de Epic Istanbul sanatçıyız ve yollarımız bu sayede kesişti. A&R’ımız Ali Çetinkaya sayesinde birlikte çalışma fırsatı yakaladık.

Bir sonraki projenizi merak ediyoruz, birkaç single daha mı yayınlayacaksınız? Sırada bir albüm veya EP var mı? 
Sırada birkaç single daha olacak, daha sonra bir EP gelsin istiyorum. Albüm daha uzun vadede bir hayalim.

spo2

KISA KISA…

  • Ters köşe olan bir müzik zevkim var mı derseniz, cevabı sanırım olur, her türden müziği eğer iyi bulursam dinlerim ve bunu saklamam.
  • Günün en keyif aldığım saati gece yarısı. İşte o zamanlar yaratıcılığım tavan yapıyor.
  • Bugünlerde en çok özlemini duyduğum şey açık hava müzik festivalinde konser izlemek.
  • Kendimde en sevmediğim huyum her konu hakkında aşırı düşünmem. Keşke bunu biraz daha yumuşatabilsem.
  • Arkadaşlarım beni üç kelimede tanımlayacak olsa bunlar; detaycı, eğlenceli ve azimli olur.
  • Konuşurken en çok kullandığım kelime “herhalde”