Ana SayfaHaberlerSerge Gainsbourg’un Paris’teki meşhur evi halka açılıyor!

Serge Gainsbourg’un Paris’teki meşhur evi halka açılıyor!

Fransa başta olmak üzere tüm dünyada imza attığı sayısız eserle pop müziğe yeri doldurulamaz katkılar sağlayan efsane müzisyen Serge Gainsbourg’un yıllar boyunca yaşadığı Paris’teki meşhur evi bu yılın sonunda halka açılacak.

Sanatın her alanında yaratıcı işleriyle uzun yıllar boyunca üretmiş pop müzik ikonu Serge Gainsbourg 1991 yılında vefat etmişti. O zamandan bu yana oyuncu ve müzisyen olan kızı Charlotte Gainsbourg’a ait olan ev artık müzeleştiriliyor. 2023 yılının sonlarında açılması planlanan “Gainsbourg Evi” sanatçıya ve sanatçının klasikleşmiş eserlerine ait 25 binin üzerinde eşyayı sergileyecek.

Sanatçının ölümünden beri, Paris’teki evin duvarları dünyanın dört bir yanından gelen hayranları tarafından grafiti işleriyle ya da Gainsbourg’un anısına bırakılan notlarla doldurulmaya devam ediyordu. Maison Gainsbourg adlı web sitesinin “Serge Gainsbourg’a adanmış ilk kültür enstitüsü” olarak tanımladığı bu yeni ev-müzenin yılda 100 bin ziyaretçi ağırlaması bekleniyor.

Bu projeyle ilgili yorumlarını paylaşan Charlotte Gainsbourg ise evi şu sözlerle anlatıyor: “Burası başlangıçta ailemizin eviydi. Annem Jane Birkin, ablam, babam ve ben… Eskiden çok az ıvır zıvır varken zamanla evdeki bu karmaşa büyüdü ve babam aslında daha hayattayken evi kendi kendine bir müzeye dönüştürdü. Evde bir şeyi kırmadan yürüyebilmek çok zor hale gelmişti.”

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR