Sertab Erener 3 oktavlık büyüleyici sesi, yıllar içinde cesaretle yaptığı pek çok farklı projeyle Türkçe pop müzikte kendi şarkılarını vazgeçilmez hale getirmiş bir müzisyen.

Son olarak Ben Yaşarım albümü ve albümdeki şarkılarını anlattığı hikâyeleriyle, zaman zaman da imza şarkılarının “Her dem yeşil” versiyonlarıyla çıkıyor karşımıza. Usta sanatçı, aslında sahiden de “her dem yeşil” kalmayı başarıyor. Yola çıktığı ilk günden bugüne ustalıkla harmanladığı şarkıları; elektronik, akustik, aklınıza gelen hemen her janrada onun yorumuyla bambaşka bir ruha giriyor, hayat buluyor, ayaklanıyor adeta. Sahiden de hep taze kalıyor. Sezen Aksu’yla çıktığı yolda Aksu’nun kanatlarından kopup kendi ruhunu, kendi yolunu kısa zamanda çizdi. Hatta ikonu Barbra Streisand’ın bile etkilerinden kurtuldu. Elbette sanatçının 14 albümünden imza şarkılarını seçmek zor iş… Sertab Erener’in killometre taşı şarkılarını Dergy yorumuyla listeledik. 

Aldırma Deli Gönlüm (1992) 

Her gün bir şey daha biter
Giderek acı vermez biten şeyler
Kayıtsız bir razı oluş başlar
Sıradan izler bırakır en tutkulu aşklar
Aldırma, deli gönlüm
Giden gitsin sen şarkılar söyle içinden, boş ver

İlk tanışmalar özeldir! Sakin Ol adını verdiği ilk albümüyle kıvırcık saçları yandan toplu, çılgın ve tatlı bir kadınla tanıştık. Albümün açılışı “Aldırma Deli Gönlüm”, onun büyülü sesiyle olan ilk temasımızdı. 1992 yılında Sezen Aksu destekli olan bu albüm, büyük bir başarı elde etti. Kraliçe, “Farkında değiliz ama çok büyük bir sesle karşı karşıyayız” demişti, Sertab için. İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda okumuş olan bu ses, 90’larda yaşanan Türkçe pop patlamasının içinde mücevher gibi parlıyor, “Sakin Ol”, “Ateşle Barut”, “Vurulduk”, “Unutamadım” gibi şarkılar hafızalara giriyordu. Aysel Gürel, Uzay Heparı gibi isimler de vardı bu albümde. Sertab’ı radara almamak imkansızdı. 

Mecbursun (1994) 

Sen yeter ki sev kulun olayım
Bir dile bin yıl kölen olayım
Boynuna koynuna dolanayım
Mahşere kadar

İlk albümünün yakaladığı başarı sonrası Rumelihisarı’nda ilk konserini veren Sertab, ikinci albümü “La’l”i 1994’te yayınladı. Albüme adını veren şarkı, 12 Mart: İhtilalin Pençesinde Demokrasi belgeseli için bestelendi ve Deniz Gezmiş’e ithaf edildi. Bu albümde “Sevdam Ağlıyor” ve “Rüya”ya klip çekildi ama “Mecbursun”un yeri dinleyicinin gönlünde bir başkaydı. Sezen Aksu’nun söz ve müziğinde imzası olan “Mecbursun” dönemin özel radyolarında o kadar çok çaldı ki neredeyse 1994 yılının resmi marşı oldu. 

Aslolan Aşktır (1997) 

Bir adım geriye uzlaştık
Çünkü ortalama bir aşktık
Şiddeti vasatın altında
Zora gelince kaçtık

1996 yılında ikinci eşi Levent Yüksel’le yollarını ayıran Sertab, bu kez farklı bir şey yapmak istiyordu. Bu kez uzun yıllar partneri olacak Demir Demirkan’la birleşti. Ve Sertab Gibi albümü ortaya çıktı. “Alabildiğince yaşadığım, hissettiğim şeyleri anlatmaya çalıştım. Kendim yazmasam da şarkı sözü yazanları yönlendirdim. Önceki albümlerimde yorumcu olarak üretime katıldım. Bu kez besteci ve söz yazarı olarak da katılıyorum” diyerek kendine farklı bir kapı açmıştı. Bu albümde “ortalama bir aşk” cümlesiyle hafızamıza kazanan “Aslolan Aşktır” dikkatleri çekiyordu. 

Zor Kadın (1999) 

Yapma çok yıkıldım, zor avundum
Affet, zor kadındım, gel unuttum gel

Sertab’ın kendi adını verdiği dördüncü stüdyo albümü en çok satan albümlerinden biri oldu. Bu albüm deneylerden uzak ve oturaklıydı. “Vur Yüreğim” ve “Yolun Başında” albümün hazinelerinden olsa da, “Zor Kadın” müthiş bir hitti. Radyolar “Zor Kadın”ı adeta baştacı yaptı. Belki de bunun sebebi, şarkının pek çok “zor kadın”ın duygularına tercüman olmasıydı. Dinlerken içimizi mutlulukla dolduran, ümit veren, pembe bir şarkıydı “Zor Kadın”. Voice Male de Sertab’a eşlik etmişti bu şarkıda. Klipte de o yılların ünlü filmi “You’ve Got Mail / Mesajınız Var”a çok benzeyen bazı detaylar vardı. Kocaman bir laptopla sahilde heyecanla mesaj bekleyen Sertab “Unuttum seni zor kadın” mesajını görünce atarlanmış ve gitmiş, sonrasında gelen “Affettim” mesajını da görmeyerek bizi hüzünlere boğmuştu! 

Aşk (2000) 

Aşk, kaç büyümden
Aşk, dön ölümden
Aşk, bir sebepten
Gel gir dünyama

Ve gelelim albümün en görkemli şarkısına. Sertab Erener’in gerçek anlamda imza attığı şarkılardan biri oldu “Aşk.” Sertab’ın klasik müzik ve operaya olan ilgisi gençlik yıllarında başlamıştı. Hatta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde de opera eğitimi almış ama okulu bitirmemişti. İşte bu şarkı da onun opera sevdasını gözler önüne seriyordu. Sertab’ın vokaliyle yükseklere, çok yükseklere rahatlıkla çıktığı, dinleyeni kendine hayran bıraktığı bu şarkıyı çoğu sanatçı kolay kolay coverlayamadı haliyle. 

 

Kumsalda (2001) 

Kapılmışım rüzgara, savrulup gidiyorum
Şimdi çok uzaklarımda nafile telaşlarım
Hayattan çalıyorum

2001 yılının mayıs ayında yaz enerjisiyle dolup taşan kulaklar Sertab’ın Turuncu albümüyle epey haşır neşir oldu diyebiliriz. Çünkü bu albümün çıkış şarkısı “Kumsalda” tam anlamıyla bir yaz şarkısıydı. “Turuncu, bir renk olmanın ötesinde pozitif enerjiyi temsil ediyor. Albümüm de neşeli, sıcak, pozitif bir enerji taşıyor. Ben insanları hayata bağlayan bir albüm yaptım. Çünkü çok büyük sağlık sorunlarım olduğu, çok sıkıştığım dönemlerde bile hayata hep pozitif bakmayı tercih ettim” diyordu, Sertab. Bu şarkıda “Bir elimde ayna var, şair beni kıskanır” diyerek Orhan Veli’ye de göndermede bulunan şarkıyı Fikret Kızılok kaleme almıştı. Hatta sözler aslında Fransızcaydı. Bu yüzden şarkının bir bölümünde “Ni la bombe atomique/ Un amour platonique” yani “Ne atom bombası ne de platonik aşk” dediği bölüm orijinal olarak bırakılmıştı. 

Everyway That I Can (2004) 

I wanna show you all again what it would be like
Just let go and let me love you
Every way that I can
I’ll try to make you love me again

Sana yeniden nasıl olurdu göstermek istiyorum
Sadece bırak ve seni sevmeme izin ver
Yapabildiğim her yolla
Beni yeniden sevmen için uğraşacağım 

Ve geldik tadı damağımızda kalan o seneye! Yıl 2004 ve Eurovision Şarkı Yarışması’nda finallerdeyiz. Sertab, şarkıyı İngilizce söyleme kararı aldı, TRT de onu destekledi. Mayıs ayında Letonya, Riga’da yapılan yarışmada Türkiye ilk kez Eurovision’da birinci oldu. Ne geceydi ama! Sertab ve dansçıları müthiş bir uyumla sahnedeydi. İzlerken yüreklerimiz ağzımızdaydı. Çılgınca bir heyecan ve gözlerimizde yaşlar vardı. Etnik motiflerle süslü, klasik pop şarkısı olan “Everyway That I Can”i hemen ezberledik. Birinciliğin ardından Sertab ülkeye döndüğünde müthiş bir ilgi gördü. “Everyway That I Can” İsveç ve Yunanistan listelerinde zirveye çıktı. Bu başarıdan sonra ilk İngilizce albümü No Boundries’i yayınladı. 

Bu Böyle (2010) 

Aşk seni bulabilir de uzakta durabilir de
Samimi oluyor derken mesafe koyabilir de
Bu böyle, vurabilir de ilgisiz durabilir de
Onu sana katıyor derken tuzaklar kurabilir de
Bu böyle

Sertab sekizinci stüdyo albümü Rengârenk‘i DMC etiketiyle yayımladı. Bu albümdeki şarkılarda Sertab’ın sesi ve yorumu öncekilere göre daha sakindi. Albümün klip çekilen şarkılarından “Açık Adres”, “Rengârenk”,  “Koparılan Çiçekler”, “İstanbul”, “Bir Damla Gözlerimde” gibi şarkılar dikkatleri çekti. Ama bu albümün bombası “Bu Böyle” idi. Çünkü bu şarkı dönemin fenomen dizisi “Aşk-ı Memnu”da ilk kez çalmıştı. Bihter ve Behlül’ün yasak ve gelgitlerle dolu aşklarına o kadar uygun bir şarkıydı ki, “Bu Böyle” 2010’lar Türkçe pop müziğinin en iyi şarkılarından biri oldu. Sözleri ve müziği Soner Sarıkabadayı’ya, düzenlemesi ise Alper Erinç’e ait olan bu şarkı hem bir sevinci hem de hayal kırıklıklarını anlatarak dertlere derman oldu. 

 

Olsun (2016) 

Bir mektup yazarım yokluğundan da ağır
Bir kedi alırım sen de anneni çağır
Ellerin aklımda sevdan kalbimde kalır
Hep hüsran hep kahır, söyle artık olsun

2015’te müzisyen Emre Kula’yla evlenen ve müzik çalışmalarına birlikte devam eden Sertab, 2016’da yayınladığı Kırık Kalpler Albümü’nde sözleri Can Bonomo’ya müziği de Emre Kula’ya ait olan “Olsun”la yine listelerin tozunu attırmayı başardı. “Bir kedi alırım, sen de anneni çağır” cümlesiyle fenomen olan “Olsun” dijital platformlarda Sertab’ın en çok dinlenen şarkısı olma özelliği taşıyor. Çok sakin, akustik temelli bir ayrılık şarkısı olan “Olsun”, kalpteki iyileşmeyi anlatan gerçekçi bir aşk şarkısı.